| KanaBls a întrebat:

Sunt Timid! Am 15 ani si adevarul e ca sunt timid... Cand sunt cu prieteni sau cu cei pe care ii cunosc, totu ok. Dar cand vine vorba sa cunosc prieteni noi, raman fara cuvinte. De exemplu daca se baga in seama cu mine o fata (pe care nu o cunosc), ma inrosesc si nu stiu cum sa scap mai repede.
Ceva sfaturi care m-ar putea ajuta sa socializez mai bine?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Sall acest lucru se numeste introvertism(adica sa fi inchis in tine si sa fi deschis doar in apropiere prietenilor apropiati)Si eu sunt unul.Intai si intai introvertitii au putini prieteni(nu neaparat) si aceia foarte apropiati. Daca este sa cunosti un prieten nou este mai greu la inceput dar o sa vezi ca dupa cateva saptamani o sa te simti in largul tau.Cu tupeul nu se prea face cine stie ce pentru ca te poti face usor de ras cu el.Cel mai bine ar fi sa glumesti la inceput, sa fi mai retras pana incepi sa-i cunosti incetul cu incetul.Asa eram si eu si mi-a fost foarte greu sa-mi parasesc colegii la gimnaziu.Asa sunt vreo 35-40% din oameni.O sa vezi ca dupa ceva timp o sa te simti in largul tau, dar pentru inceput fi mai retras si apropie-te de prieteni.Un introvertit este la fel ca un extrovertit, dar un extrovertit s-ar duce direct la fata si i-ar spune "Buna ce bine arati! Vrei sa fi prietena mea?"Nu, pentru noi este mai usor sa privim si sa ne apropiem incetul cu incetul de persoane.
Sper ca am ajutat si ca nu ai fost jignit de termenul "introvertit" pentru ca multa lume este asa chiar si eu.

Ps:introvertit=inchis in sine/timid
extrovertit=cel care vrea sa aiba cat mai multi necunoscuti in jurul sau

4 răspunsuri:
| AnonimaSecretá a răspuns:

Si eu sunt la fel, pai incearca sa faci cunostinta cu sinea ta interioara, apoi incearca sa iti faci prieteni... incearca sa vorbesti si cu parintii si daca vrei poti merge si la un pshiolog

| ilcmty a răspuns:

Buna!

Incearca sa te controlezi singur. Nu poti sta izolat de alti oameni. Gandeste-te ca in viitor cand o sa ai un loc de munca si trebuie sa socializezi cu alti oameni, ce vei face? Trebuie sa fi increzator in tine si sa-ti faci singur curaj. E greu la inceput, stiu, dar daca ai vointa totul va fi bine. Poti merge si la un psiholog daca tot nu se rezolva.

| panaitepaul a răspuns:

Incearca sa fi increzator in tine. Majoritatea problemelor de genu se datoreaza anumitor traume din copilarie. Incearca sa nu te intereseze prea mult parerile altora despre tine,. Cine te place te place cum esti cine nu sa te pupe in fund. Simplu

| EduardoDragomir a răspuns:

Ai putea sa te apuci de o activitate gen teatru unde trebuie sa socializezi foarte mult si nu o sa mai fi asa timid.