| Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:

Buna TPU...am si eu o problema luna trecuta pe 9 mi-a venit ciclu iar luna asta nu mi-a mai venit mentionez ca pe 18 luna trecuta am facut dragoste cu prietenul meu iar dupa cateva zile mi-au curs cateva picaturi de sange de ieri la fel cateva picaturi de sange.e posibil sa fi ramas gravida? Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual este neregulat reiese ca nu se poate stabili momentul ovulatiei deci nici perioada fertila macar chiar si aproximativa, astfel ca orice calcul devine nesigur si hazardat si inutil. Chiar daca sexul a fost intretinut in a 9-a zi a ciclului menstrual, perioada considerata oarecum ca fiind cu o probabilitate mai mica de a fi fertila, si de asemenea daca prietenul are capacitatea de a controla si retine perfect ejacularea totusi nu se poate exclude complet posibilitatea de a se putea forma o sarcina. Nu se poate considera ca menstruatia intarzie fiindca lungimea ciclului menstrual actual nu poate fi nici macar anticipata, deci nu trebuie presupus ca ar putea exista o sarcina. Pentru a te convinge de acest lucru vei fi nevoita sa iti faci testul desarcina. Fiindca au trecut mai mult de 21 de zile de la data sexului testul se poate efectua un test de sarcina pe baza urinei, al carui rezultat in aceste conditii este valabil si corect. Indiferent de rezultatul obtinut, dupa 4-5 zile fata de primul test, se efectueaza un test de control pentru a se compara cele 2 rezultate. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Modul in care este prezentata problema ta NU permite formularea unui raspuns cert, exact si corect fiindca nu ai prezentat/oferit datele strict necesare unei analize stiintifice. Pe baza celor oferite/prezentate poti spera sa primesti doar niste simple pareri sau presupuneri nefondate, subiective fara nici-o valoare reala de la Mama Omida sau Vanessa ori Melissa. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a ti se putea da un raspuns catusi de cat precis dar mai ales poate unul care sa fie chiar si corect sunt necesare date precise/exacte dupa cum urmeaza : 1. ) in ce data ar urma sa inceapa viitoarea menstruatie, 2.) daca s-a produs ejacularea si in ce loc, 3. ) precizarea daca ciclul menstrual este REGULAT sau NEREGULAT, Doar prezentand aceste date, care daca vor fi si precise, poti spera sa ti se dea un raspuns probabil corect d.p.d.v. stiintific si medical. Datele prezentate/descrise in intrebarea ta sunt irelevante si insuficiente astfel ca NU se putea trage o concluzie si formula un RASPUNS. Multa sanatate!

| Dianaaaaaioanaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Urmatoarea menstruatie trebuia sa imi vina luna asta pe 9, nu a ejaculat in mine asa cred el asa a zis, ciclul il am neregulat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Dianaaaaaioanaaaaaa):

Daca ciclul menstrual este neregulat reiese ca nu se poate stabili momentul ovulatiei deci nici perioada fertila macar chiar si aproximativa, astfel ca orice calcul devine nesigur si hazardat si inutil. Chiar daca sexul a fost intretinut in a 9-a zi a ciclului menstrual, perioada considerata oarecum ca fiind cu o probabilitate mai mica de a fi fertila, si de asemenea daca prietenul are capacitatea de a controla si retine perfect ejacularea totusi nu se poate exclude complet posibilitatea de a se putea forma o sarcina. Nu se poate considera ca menstruatia intarzie fiindca lungimea ciclului menstrual actual nu poate fi nici macar anticipata, deci nu trebuie presupus ca ar putea exista o sarcina. Pentru a te convinge de acest lucru vei fi nevoita sa iti faci testul desarcina. Fiindca au trecut mai mult de 21 de zile de la data sexului testul se poate efectua un test de sarcina pe baza urinei, al carui rezultat in aceste conditii este valabil si corect. Indiferent de rezultatul obtinut, dupa 4-5 zile fata de primul test, se efectueaza un test de control pentru a se compara cele 2 rezultate. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost neprotejat si tu erai in perioada fertila, cu siguranta ca ai ramas gravida.