| melymel a întrebat:

Am si eu o problema...Mi-a placut de un vecin din bloc si lui de mine dar sa-u bagat intre noi prietenii lui si in final si mama lui care si-a facut o parere gresita despre mine (datorita unor vorbe spuse de o vecina din bloc cum ca eu il duc pe fiul ei la lucruri proaste si ca nu e pentru mine dar toate astea st lucruri false). El a inceput sa ma evite si cand cineva zice cv de numele meu el incepe sa ma injure si sa vorbeasca foarte urat. Cu prietenii nostri comuni numai vorbeste cauta pretexte sa numai vorbeasca cu ei deoarece crede ca vorbesc despre mine. Nu inteleg ce s-a intamplat poate fi influentat sa se comporte asa? Sau poate ma iubeste si vrea sa ma uite datorita mamei si prietenilor lui? Eu nu-l mai vreau, vreau sa imi vad de viata mea dar situatia asta nu-mi da liniste.Cum sa ma comport cu el? Dati-mi un sfathappy

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Un sfat bun ar fi indiferenta si timpul care trece si rezolva multe.
Inarmeaza-te deci,cu indiferenta,inceteaza poate si sa-l mai saluti si vezi-ti de viata ta.
Daca el injura si se refera la tine in felul asta,exprima practic impresia pe care ai creat-o in casa lui si pe care nimic n-o poate schimba,deocamdata.
Faptul ca-i vei taia pana si buna ziua,pentru ca te jigneste acest comportament,il va pune pe ganduri, si daca nu pe el, pe mama lui si, in final, pe amandoi.Si,poate,vor intelege ca undeva au facut o greseala.
Stiu ca te framanta situatia asta si framantarea ta e dovada de constiinta si caracter bun care nu vrea sa se lase nedreptatit,dar in afara indiferentei oricare alta solutie poate degenera intr-o neintelegere si mai mare.
Stai de vorba cu tine,hotaraste ca aceste persoane nu sunt capabile sa te vada pe tine,cea reala si pedepseste-le orbirea cu indiferenta.
Considera ca nu exista,sa treci pe langa ei ca si cum ar fi drumul gol si scara pustie!
Iar timpul,va hotari cine a avut dreptate.
Mult curaj iti doresc si drum bun in viata, lucruri de genul asta vei intalni de multe ori, invata sa le depasesti!
Si, sarbatori fericite sa ai, alaturi de toti ai tai!happy

| mona a răspuns:

Este influentat si nu cred ca te iubeste daca nu lupta impotriva persoanelor care nu va vrea impreune

| Cristina45 a răspuns:

Simplu straight face il eviti ca nu merita atentia ta daca te evita din niste zvonuri tampite.si cum ai zis si tu iti vezi de viata ta ..nu trebuie sa te intereseze ce zic uni si alti despre tine, conteaza ca tu stii cum esti si stii vorba aia "cei al tau e pus deoparte "

| UnCorpSanatos a răspuns:

Cel mai probabil parerea parintilor si prietenilor lui conteaza mai mult pentru el decat propria lui parere si atunci nu ar merita atentia si dragostea ta, iar daca si injura cand auzea numele tau sigur e prost crescut de mama aia a lui care il indruma ce sa aleaga. Evita-l nu-l mai saluta si vei intalni pe altcineva.

| irinalivefun a răspuns:

Uital! Daca e un nesimtit o merita, si oricum esti tanara dragostea vine si pleaca, cauta pe cineva care sa te respecte si sa nu creada tot ce spun toate cotoroantele invidioase.