| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema poate reusiti sa ma ajutati cu un sfat. Eu si iubitul meu suntem impreuna de 7 ani. Eu am 22 de ani iar el 26. El este foarte zgarcit si orgolios dupa parerea mea. In toti acesti ani nu a venit la mine cu o floare, o ciocolata sau chestii de genu, de ziua mea ma intreba ce vreau sa imi cumpere si daca i se parea ca nu e prea scump si ca e folositor imi lua daca nu nu. Nu am fost niciodata la mare la munte sau mai stiu eu, in concedii. Vara mergem la strandurile de pein apropiere si daca ii spun ca vreau sa plecam undeva imi spune ca ce, in fiecare saptamana mergem la strandunde mai vreau sa ma duca. De ceva timp ne-am mutat impreuna, deoarece eu sunt in ultimu an de facultate si nu lucrez parintii mei au hotarat sa ne plateasca ei toate cheltuielile si sa ne mai dea si bani de buzunar ca su nu cheltuim banii prietenului meu. Si asa a ajuns sa imi reproseze ca eu cheltui prea multi bani si ai mei la fel.Nu e vorba ca nu are bani, are un salar de peste 2000 de lei/ luna. Acum am acut cursul festiv la facultate si el nu a venit pentru ca era la lucru, nd s-a terminat cursul am iesit la un suc cu 2 cele mai bune colegesi prietene si familiile noastre. El a zis ca nu vrea sa vina, ca nu stie sa ajunga la noi, i-am spus sa ia untaxi, a zis ca el nu da banii pe taxi ca are ceva mai bun de facut. Am incercat sa ii explic ca odata in viata termin facultatea si vreau sa fie alaturi de mine, mi-a spus categoric ca se duce acasa ca nu vine cu noi la suc. Seara parintii mei aupropus sa iesim la un restaurant sub pretextul, faata mea termina facultatea si trebuie sa iesim toti undeva, din nou acelasi raspuns categoric din partea iubitului meu, nu eu nu vin, mergeti voi daca vreti. Cand am ajuns acasa...nu a zis nimic, inca era suparat si nu a vorbit cu mine pentru ca, eu toata ziua ies in oras si cheltui bani. De obicei nu prea ies nici cu el nici fara el pentru ca ma lovesc mereu de raspunsul lui categoric ca nu vrea. Totodata este foarte egoist, daca eu sau altcineva din familia mea nu face ceea ce spune el se supara, ai meitin foartemult la el si incearca mereu sa faca tot ce zice el, in schimb el nu face nimic din ce ii zicem noi. Parintii mei nu prea stiu chestia asta ca ei sunt foarte mult timp plecati, si nu vreau sa le spun pentru ca sa nu isi schimbe parerea despre el. De ce credeti ca se comport asa, cear trebui sa fac?

18 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Ai spus ca nu muncesti, dar ca vrei vacante la munte si la mare. Interesant...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimba l. O sa te angajezi si tu, o sa lurezi, o sa ai banii tai si o sa vrei sa te bucuri de ei si de viata si nu ai sa ai cum.

| neutrino a răspuns:

El si-a luat slujitoare cu, care sa se si culce. Pentru acest lucru ea ar trebui sa participle cu mai multi bani si sa consume mai putin. Nimic mai mult.

| LoveSleep a răspuns:

Desparte-te de el.
Nu cred că vrei să-ți reproșeze toată viața că iar te-ai căcat și că consumi banii pe hârtia igienică.

| Doub a răspuns:

Sa-l lasi.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Parca ar fi scotianstraight face. explica-iwinkingclar ce ne-ai scris noua aici si spune-i ca intr-o relatie sunt importante ambele pareri. daca vrea sa te ascult si pe tine bine, daca nu, nu poti trai tot restul vietii astfel

| Alcyon a răspuns:

Probabil ca e genul ce-si pune banii la saltea. Nu stiu ce rost mai are sa stai cu un asemenea om. Esti tanara, trebuie sa-ti traiesti viata, nu sa stai la fundul unui om ursuz caruia nu-i place sa iasa din casa. Imi dau seama care-i problema... Ati inceput relatia cand tu erai inca o copila de 15 ani. Neavand experienta si nici maturitate, ai ramas la primul tau barbat.

| peperonies a răspuns:

Incearca sa-l schimbi ca sigur o sa mearga. Ori te desparti de el ori asa o sa traiesti toata viata.

| Lawliet14 a răspuns:

Da-i papucii, asta-i el! Nu intelegi ca e prost? Pacat de tine, nu inteleg cum ai putut sta 7 ani cu un astfel de om. Cred ca tu nu stii ce-i aia dragoste! Nici nu stiu cum iubeste acest barbat daca e atat de egoist.

| pufulescu a răspuns:

Hmm, destept baiatul, te-a luat de mica sa te creasca, si astfel sa te poata controla!
Viitorul pentru tine e cam incert, s-ar putea ca intr-o eventuala casnicie ce-i al tau sa fie al vostru si ce-i al lui sa fie pus deoparte. Spui ca tocmai ai terminat o facultate, dar lasa-ma sa ghicesc... 99 % el nu are studii superioare! Sunt curios daca chiar contribuie cu bani in casa, desi inclin sa cred ca nu, decat ce i se pare lui strict necesar.
Ar fi cazul sa te reorientezi catre cineva cu vederi despre viata mai apropiate de ale tale, cand vei incepe sa lucrezi o sa aveti si interese diferite iar diferentele de gandire intre voi se vor adanci odata cu varsta. Oricum trebuie sa discuti cu parintii, nu cred ca le va conveni ca fata lor sa isi petreaca viata toata cu unul care isi mananca de sub unghii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E imposibil ca situatia asta sa existe, e ceva ce sigur nu spui. Ori ai pacatele tale foarte mari despre care nu esti dispusa sa vorbesti, ori esti de o prostie incomensurabila sau amandoua. Adica, ce sens ar avea relatia asta daca lucrurile ar sta exact cum le asterni tu? Asta pare un carnat fara pereche, ursuz si zgarcit, care isi mai si bate joc de tine cu orice ocazie si caruia, mai mult decat evident, nu ii pasa absolut deloc de tine. Asa ca, nici o femeie normala nu ar fi acceptat sa stea cu un astfel de om fara sa aiba multe alte chestii de castigat din asta. Care-i faza? Esti foarte urata? Esi instabila psihologic? Prea multe complexe? Esti saraca? De ce accepti sa stai cu un astfel de om?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai inteligenta unei cepe. esti masochista sau ce? de ce stai cu asta, doar sa te poti plange dupa? "relatia" voastra e inexistenta fatuca. cauta o persoana normala nu un handicapat

| Țoglă a răspuns:

Să stai de vorbă cu el și să clarificați.

| Quassaar a răspuns:

Eu consider ca este momentul sa schimbi de drum si sa începi să-ți trăiești viata. Hotarasta-te pana nu este prea târziu. Cum spunea cineva mai sus, ai intrat in aceasta relatie cand erai inca un copil. Acum este momentul sa te maturizezi si sa știi ce vrei de la viață si de la cel de lângă tine. Succes!

| Tovarăşiemăligă a răspuns:

Nu-ti irosi tineretea, frumusetea si timpul cu asa persoane.Nu pune virgula unde demult trebuia sa fie punct happy

| GaboruGGG a răspuns:

Sincer e o situatie delicata, ar trebui sa spui asta si familiei tale si sa vorbiti cu totii sa lamuriti aceasta problema.

| BeBeRHv a răspuns:

Si tu ce m-ai astepti sa faci inca 10 ani alaturi de el? lasa-l in lumea lui. gaseste-ti pe altcineva.

| sheicu a răspuns:

Părerea mea este ca in primul rand ar trebui sa vb cu familia ta sa le explici situatia si sa ii rogi sa faca un fel de întrunire de familie cu tine si el, apoi acolo fara alte menajamente sa discutati pe fata pentru ca deja aveti un trecut destul de lung, si sa il pui sa aleaga chiar daca este dificil pentru tine este mai bine asa, intre banii pe care se chinuie sa ii adune stricanduti tie toate momentele unice din viată, sau sa lase dracu chitrosenia deoparte si sa va vedeti de viata asa cum facem toti, crede-ma ca din cauza lui pierzi foarte multe lucruri unice in viata, iar daca el la vârsta asta face asa peste 20 ani sigur vei mânca multă bătaie si vei fi sluga din bucătărie. Nu iti spun sa il părăsești dar macar inceara macar sa il faci constient ca daca nu se schimba atunci te pierde, si daca intr-adevar te iubește se va schimba. Asta e parerea mea, sper sa te ajute.