| RebeccaR a întrebat:

Eu si prietenul meu avem o relatie de aproape un an. In primele 8 luni totul a fost placut, ieseam, ne plimbam ( cu prietenii sau doar nou 2), mereu faceam cate ceva. Insa de cateva luni nu facem mai nimic. El imi tot zice ca e ocupat ba cu facultatea( au fost si sesiunile), ba a fost cu scoala de soferi, cu sala, uneori imi zice ca nu are chef si ca acum trece printr-o perioada mai proasta cu banii. Ok am inteles faza cu banii deoarece cu totii mai avem si perioade de-astea. Dar si cand are bani prefera sa ii dea pe altceva. Am inteles si ca e ocupat cu facultatea dar asta nu inseamna ca toata ziua stai doar la facultate, macar o pauza de 2-3 ore isi poate lua sa iesim undeva.dar nu, prefera sa leneveasca acasa in fata calculatorului. Am renuntat la prietene deosrece asa a vrut el si acum chiar nu am cu cine sa mai stau. Pur si simplu vreau sa mai iesim si noi mai ales ca vine primavara si se incalzeste. Nu doar sa stam in casa atunci cand isi mai petrece timpul cu mine. Si prin iesit nu zic sa ne ducem in club sau sa cheltuim multi bani, m-as multumi sa ne plimbam,sa mergem la un film, mai pe scurt sa ne petrecrm timpul impreuna nu doar in casa. Chestia asta imi afecteaza foarte mult viata sociala, sunt deprimata mai tot timpul, morocanoasa, m-am cam inchis in mine pot spune. Singurul loc unde mai pot socializa si eu putin este liceu si am ajuns sa ma bucur cat stau la liceu pentru ca atunci cand se termina orele stiu ca ma duc acasa si nu am ce sa mai fac pe urma. Am unele momente in care ma apuca plansul deoarece ma simt singura, prietene nu mai am si iubitul meu simt ca e prea egoist ca sa isi faca timp sa stea si cu mine sau sa iesim. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Un sfat m-ar ajuta foarte mult.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E cam autoritar, spune-i daca nu vrea sa iesiti ca la inceput nu mai poti continua asa si il lasi. Ai nevoie si tu de o gura de aer de prietene... nu sa te tina ca la puscarie.

| anonimg a răspuns:

Cateodata este nevoie si de o pauza intr-o relatie. Nu stiu daca si fetele simt nevoia aceasta; dar stiu ca baietii da.
Nu e vorba de ruperea relatiei. Ci este un fel de 'concediu'; iar cand cineva merge in concediu nu inseamna ca si-a dat demsia si nu va mai merge la munca dupa aceea. Asa si cu voi. El are nevoie de o pauza. Dai-o acum cand are nevoie de ea. Nu trebuie sa fii suparata pe el pentru lucrul acesta. Ca el gaseste aceasta pauza in calculator, nu este o problema lucrul acesta.
Te intrebi cat timp sa-i dai pauza aceasta? Cat are nevoie. Cand si-a recapatat 'fortele' va veni el la tine. Aveti nevoie sa va cunoasteti; si acum este timpul acesta. Voi nu va cunoasteti doar cat sunteti impreuna, ci si cand nu sunteti unul langa celalalt. Totusi, in toate lucrurile trebuie sa va temeti de Dumnezeu si sa paziti poruncile Lui ca sa va mearga bine.

| RebeccaR explică (pentru anonimg):

Da, aveai dreptate cu pauza..chiar azi mi-a spus ca vrea sa luam o pauza si ca are nevoie sa fie singur o perioada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferinta este trecatoare, asa spune si fosta sotie cu care sunt actualmente in proces. Daca nu este iubire de ambele parti, desparteste`te de el.E mai bine asa.O sa suferi dar o sa uiti cu timpul.
Buna ziua.

| lau90 a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa discutati foarte serios pe tema asta. Comunicarea e foarte importanta intr-o relatie plus ca nu e bine si nici sanatos sa tii in tine chestii care te deranjeaza.
Impreuna trebuie sa gasiti o solutie.
De exemplu puteti stabili ca weekend-urile sa vi le petreceti impreuna, odata propui tu ce sa faceti unde sa mergeti, urmatoarea data propune el si tot asa.
Repet, mai intai trebuie sa vorbiti, sa i spui ce te deranjeaza la el si invers, daca e cazul.
Succes!

| RebeccaR explică (pentru lau90):

Hmm pot spune ca imi e oarecum frica sa ii zic toate chestiile astea..ma gandeasc ca va spune pe urma ca sunt o profitoare, ca eu asta urmaresc doar sa ma distrez. La ce temperament are cred ca asa va reactiona. Poate imi voi lua inima-n dinti si ii voi spune ce gandesc laughing multumesc de sfaturi :*

| lau90 a răspuns (pentru RebeccaR):

Intr-o relatie nu trebuie sa existe frica din partea nici unuia dintre parteneri. Sinceritatea e foarte importanta. Nu inteleg de ce zici ca ar crede ca esti profitoare, ca urmaresti doar sa te distrezi. Tu vrei doar sa petreceti timp impreuna si e normal sa-ti doresti asta.
Ai curaj sa-i spui ce simti, ce-ti doresti. Prinde un moment potrivit cand vezi ca e in toane bune.
Nu ai pentru ce!
Succes! :*