| saresipiper a întrebat:

"Am plecat cu prietenul meu in excursie, suntem de cativa ani impreuna. Inainte cu 2 luni de a merge, acesta imi repeta zilnic, din initiativa lui ca a pus bani deoparte, ca a strans multi si ca vom avea pentru mancare si alte cele si sa nu imi fac nici un fel de probleme. Mentionez ca asta o facea ca asa i se parea lui ok nu pentru ca il obligam eu sa faca astfel, ba chiar am renuntat sa mai iesim in oras fiindca ma gandeam ca nu o sa aiba de unde cheltui si pune totodata deoparte atatia bani cati imi spunea el ca vrea sa cheltuim. In cele din urma, renuntand la a merge in oras si facand la propunerea mea economie la toate a strans o suma frumoasa, peste asteptari si imi spunea ca ne vom distra si simti foarte bine in vacanta. Toate bune acasa, vine ziua plecarii si iata-ne ajunsi la destinatie. Aici marea surpriza avea sa se intample...mi-a spus ca el nu va cheltui nimic decat pentru el in conditiile in care stia ca eu nu am cat imi trebuie la mine (la indemnul lui am procedat asa, nu ca n-as fi avut de unde lua) si ca el nu da bani nici pentru drum nici pentru nimic. De mancat mananca de la parintii mei mancarea cumparata de la supermarket din banii lor, ca el sa nu cheltuie nimic.
Ba mai mult, imi spune ca e foarte stresat si ca nu poate nici sa doarma cu cineva in camera - avem camera luata impreuna. Voi ce parere aveti?
Am crezut ca totul va fi ok, asa cum m-a asigurat el, iar acum parca nu il mai recunosc, suntem de cativa ani impreuna si chiar nu ma asteptam la asta"

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cred ca iti trebuie alt tip.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa alegi partea buna din intamplarea asta, ca ti-a dat o piatra de incercare alaturid e omul asta, cu care, probabi voiai sa te mariti.
Ei bine, tocmai ai aflat ca nu este barbatul ideal pentru asa ceva, dimpotriva.
Fetita, cineva acolo sus te iubeste, daca ti-a dat piatra asta de incercare, sa-i vezi adevaratul caracter si sa vezi ca faci o greseala enorma, daca rramai cu el.
Intoarce-te acasa, nu mai pierde vremea acolo, ca acel concediu numai fericit nu poate fii.

| mihai69 a răspuns:

Bine că în sfârșit ai ocazia să-l vezi în toată „măreția" lui.
Te sui frumos în (cu ce ai venit tu acolo) și îl lași să-și roadă unghiile singurel.
Și când ajungi acasă, te duci și la biserică și pui o lumânare să-i mulțumești lui Dumnezeu că ți-a deschis ochii la timp.

| sofisis a răspuns:

Ce ratat! Fetita, fugi de el. Sincer. Nu ai ce sa construiesti cu un asa om.

| ywar a răspuns:

Si tu vrei sa pleci cu un astfel de om la drum? La drum...in viata? Doamne fer!
Uita de el.

| HadesSs a răspuns:

E clar, are pe alta, vezi afla in curand, o schimbare radicala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O meritati. Daca va combinati cu baieti care asteapta ca voi sa dati banii, MANCA la ai tai laughing) WTF. golani.
Eu daca as avea prietena, as platit tot pentru ea, gen: excursii, oras etc. Dar eee, voua va plac aia care se dau smecheri, mint de ingheata apele. Decat unu care e realist.
Iar cand o incasati poate si fizic, va mai plangeti ca de ce aveti ghinion

| MPersephone a răspuns:

De ce nu ai fi si tu pregatita? Eu nu mi-as permite sa plec fara bani, chiar daca si prietenul meu e mereu genul care sa insiste sa plateasca. Dar pentru orice eventualitate eu mereu am o suma de bani care cred ca va ajunge. Nu te poti baza niciodata pe altcineva, nici daca sunteti impreuna. De asta se promoveaza independenta si statornicia.
Da, nu e corect cum a facut el. Putea spune deodata ca nu e dispus sa plateasca si nu cred ca ii faceai tu probleme. Trebuie sa discuti cu el si sa ii spui ca nu procedeaza corect.Dar trebuie si tu sa fii pregatita pentru asa situatii.

| Rux04 a răspuns:

Bună, este foarte zgârcit. Te sfătuiesc să-i spui ce te deranjează și dacă nu va face nimic în acest sens să-l părăsești. Nu este un om de viitor.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

"E foarte stresat si nu poate sa doarmă cu cineva in camera".....Nu te zgarie pe ureche? Eu cred ca are pe altcineva pentru care a strâns banii ăia, si acum ca nu ii mai are spune ca nu va mai cheltui nimic, pentru ca tu sa nu ceri din banii pe care nu-i mai are. Dacă el si tu ati hotărât să strângeti banii pentru aceasta excursie, acum de ce nu scoate din bani si se zgârcește si mai rău? E chiar dubioasă treaba, iar tu bine ai face sa iti vezi de ale tale pentru ca el nu cumpara o sticlă de apă pentru voi, dar mănâncă din banii munciti de părinții tăi..Nesimțire totală practic. Ai grija, astfel de oameni nu merita sa misti un deget pentru ei.

| OctavianSps a răspuns:

Parerea mea e ca a luat-o rasna. Intoarcete acasa cu un autobuz ceva, sa nu devina violent.

| Lorennn a răspuns:

Am avut si eu unul ca acesta care isi lua de la nas si tot nu avea nimic. Zic sa ii spui in fata chestiile astea ca mai incolo iti vei da seama ca sta cu tine numai pentru a manca de unde apuca ca sa nu isi cheltuie un banut. Si cand mai vrea sa plecati undeva spuei in fata ca trebuie sa cheltuiti amandoi nu sa iti faca gesturi ca acestea. Si pana la urma am ajuns la concluzia ca e un profitor zgarcit.
Fi sincera si vorbeste-i daca lasi asa situatia ele nu se va schimba cu nimic si mereu va face la fel. Si altadata cand mergeti la cumparaturi spune-i dinainte ca mancarea o mancati amandoi si trebuie sa puneti bani amandoi pentru mofturile lui sau ale tale.
Succes!