| Andrei1811 a întrebat:

am si eu o problema sentimentala, multi dintre voi o sa ziceti ca sunt un bou si aveti dreptate chiar asa sunt dar totusi as avea nevoie de putin ajutor, sper sa intelegeti.Totul incepe asa:
In urma exact cu un an m-am indrogostit de o fata, eu fiind o fire foarte timida, am pierdut-o deoarece nu am putut sa ii zic macar:"M-am indrogostit de tine" am fost un las mi-am dat seama de asta cand s-a combinat cu altcineva. Dupa ce s-a combinat cu acel cineva nu am m-ai umblat cu ea, am incercat sa o uit si sa invat din aceasta intamplare.Totul a decurs perfect pana ieri, cand m-am intalnit cu ea, am stat am vorbit mi-a zis ca ea fost dor de mine, ma rog am purtat o discutie, azi am iesit afara si am inceput iari sa iesim. Ce sa fac inca mi-e frica sa ii spun ce simt pentru ea, stiu sunt cel mai mare FRAIER. Daca nu ii zic si iar o pierd o sa sufar iar. Cum sa procedez? Daca ii spun poate ma refuza si o sa sufar. Va rog ajutati-ma!

10 răspunsuri:
| danifx2 a răspuns:

Zi-i ba nu fi fraier. ce ai de pierdut? In viata regreti doar lucrurile pe care nu le-ai facut!

| neutrino a răspuns:

Sau ii zici direct, ori te complaci in propria caracterizare. Cale de mijloc nu exista.

| SkyPilot a răspuns:

Daca vrei sa o mai pierzi odata, nu ii spune nimic. Nu are de ce sa-ti fie frica, scoate-o afara, ofera-i o floare si spune-i cat de repede. Ii spui ca o placi foarte mult si ca ti-ai dori sa fiti impreuna. Ii faci complimente (e frumoasa, iti place parul ei, are maini fine etc.) - dar vezi sa fie sincere!

| Andrei1811 explică (pentru SkyPilot):

Incerc sa fac asta, mereu cand ies din casa ma uit in onglinda imi dau niste pumni in piet si imi zic: " Ce mama dracu doar sunt barbat nu imi sta mie in cale o porpozitie" Dar cand ma intalnesc cu ea parca ma inmoi, Spre exemplu acum vorbesc cu ea pe FB, ma gandesc de 3 ori ce sa-i scriu sa nu gresesc cu ceva!

| SkyPilot a răspuns (pentru Andrei1811):

Poti sa ii spui ca o placi foarte mult si ca ai vrea sa fiti impreuna. Fii pregatit sa ii spui si ce anume iti place la ea. Sunt cateva cuvinte doar. Si aminteste-ti ca obraznicul mananca praznicul. Daca fata te place, cu fiecare zi pe care o pierzi pierzi si ceva din sentimentele ei.

| anonimus321 a răspuns:

"Uite,tu esti o fata frumoasa, inteligenta.o fata minunata! Esti fata de care sunt indragostit de ceva timp, dar mi-a fost putin rusine sa-ti spun asta. Am decis sa las totul in spate si sa-ti marturisesc sentimentele mele pentru tine.Nu stiu daca voi avea acum o sansa,dar sper din suflet sa am una pentru ca tin foarte mult la tine. Voi fi mereu aici, te voi astepta pana vei fi tu pregatita, pana vei vrea sa ai o relatie cu mine! " Cam asta ar trebui sa-i spui, asta ar functiona. Succes, sa auzim de bine!

| Dima_Alexandru_1994 a răspuns:

Man in primul rand cand va mai gasiti trage aier adanc in piept si zi "fata te iubesc" vezi cum reactioneaza poate te pupa poate iti zice ca si ea simpe la fel in cel mai rau caz o sa-ti zica ca nu are acelasi sentiment pentru tine pana la urma ce ai de pierdut Ia daca nu ai tupeu sa-i zici asta in fata fa-o pe net sau prin telefon dai un masaj iar daca nici asta poti sa faci du-te undeva cu prieteni gen intr-un pub retras bea 2-3 beri si sun-o vazi cat de cat sa fi coerent si zi ce simti

| tiktak44 a răspuns:

Prietene si eu am facut la fel, o singura data m-am indragostit pe bune de o fata, colega cu mine, era clar ca ma place, fara semn de intrebare, si nu i-am spus timpul a trecut si ma durea sa o vad in fiecare zi timp de 4 ani, stiind ca o iubesc pentru ca ea a trecut peste faza de dragoste la ura pentru ca s-a simtit tradata pentru faptul ca nu i-am zis ce simt si acum am 24, m-am intalnmit cu ea acum cateva luni, mi-a zis cu indiferanta cat m-a iubit, dar acum e casatorita si asteapta un copil, asa ca fa ce trebuie, caci daca te refuza o sa doara o luna maxim 2, dar o sa fii impacat cu tine ca n-ai fost las

| Xander94 a răspuns:

Depinde acum si ce varste aveti si in ce fel i-a fost dor? Ca amici nu prea cred, pentru ca de era asa tot mai vorbeati cate ceva... Dar daca o placi foarte mult poti sa-i scrii, fie ca pe timpuri pe foaie si stilou, fie email sau un mesaj pe retelele sociale. Daca ti-e atata de greu sa spui prin viu grai atunci scris. Eu asa as facewinking sper ca te-a ajutat ^_^

| tcig a răspuns:

Povestea ta se termina inainte sa inceapa.Sti tot timpul sa-ti para rau de lucrurile pe care nu le-ai facut, nu de cele care le-ai facut, si decat sa traiesti cu acest regret ca n-ai intrebat-o fa-ti curaj si intreab-o, n-ai nimic de pierdut adica priveste putin in perspectiva
1. Daca nu ii spui ca esti indragostit de ea o sa suferi in continuare.
2. Daca ii spui ca esti indragostit de ea si ea te refuza tot o sa suferi.
Dar totusi daca ii spui s-ar putea sa zica da.
Niciodata sa nu-ti fie frica de ceea ce simti.