| Gabriela_Diana_1999 a întrebat:

Am 19 ani. Am avut un contact sexual pe data de 31 mai. A doua zi am luat Postinor2. La 6 zile am avut o sangerare, normala din cate am citit. Sangerarea a ținut 15 zile, timp în care am fost la medic, am facut o ecografie, mi s-a spus ca e doar o dereglare si sa astept sa se oprească. Menstruatia ar fi trebuit să vină pe data de 21 iunie, dar nici pana in ziua de astazi nu a venit. Am făcut trei teste de sarcina si toate au ieșit negative. Ce ma sfătuiți să fac in continuare? Precizez ca am un ciclu de 28 de zile, neregulat, aproximativ 6-7 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te duci din nou la medic, evident. In urmatorii 2 ani trebuie sa te duci la emdic ori de cate ori apare o problema cat de mica, fiindca efectele Postinorului pot fi grave si trebuie identificate la timp. Ceea ce poate fi normal la o femeie care nu a luat Postinor (o abatere de 2-3 zile, o menstra mai lunga sau mai abundenta, sau dimpotriva una prea putin abundenta) trebuie sa reprezinte pentru tine un semnal de alarma si o potentiala problema si sa te duca foarte rapid la ginecolog pentru ecografie, consultatie, posibile investigatii hormonale. Alege un ginecolog care lucreaza si in spital si care are posibilitatea de a te interna, daca crede necesar, pentru supraveghere si tratament. Nu e obligatoriu sa fie necesar, dar e mai sanatos sa existe aceasta posibilitate in caz ca situatia o impune.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-ai fi documentat inainte sa iei bomba aia hormonala, ai fii vazut cate efecte dezastruase are, printre care si ciclul dat toatl peste cap, pentru urmatoarele 6-12 luni.
Nu mai astepta si nu mai calcula nici o data pentru menstruatie, pentru ca totul este dat peste cap!
Pe viitor, te sfatuiesc sa folosesti numai prezervative, mai ales cand ai ciclul neregulat si oricum, pastila de a doua zi, nu-i indicata sa o iei decat 1 data in viata, in caz de accident.
De acum inainte, stii ca ti-ai facut atat rau cu mana ta, asa ca, sexul se face numai cu prezervativ, pentru ca poti ramane insarcinata in orice zi a lunii, ovulatia, perioada fertila si menstruatia, nu se mai pot calcula sau aproxima.

| alina2k18 a răspuns:

Ti s-a dereglat tot de la Postinor2, urmeaza ceva luni in care nu va veni la timp.

| Gabriela_Diana_1999 explică (pentru alina2k18):

Exista ceva in farmacii la cate as putea sa apelez in acest caz?