| lalaura94 a întrebat:

Am un prieten foarte bun, pe care il stiu de mai mult de un an, si care acum cateva luni m-a intrebat daca vrea sa fim mai mult decat prieteni, ca nu mai suporta si ca trebuia sa-mi spuna. L-am refuzat, o buna perioada de timp nu am mai vorbit mai deloc, probabil ca se simtea rusinat, inferior, nervos, nu stiu.Acum vorbim din nou,iarasi foarte mult, insa s-a schimbat...nu stiu in ce fel pentru ca nu putem sa ne vedem,suntem la facultati diferite,alte orase.
Stiu ca ma iubeste si acum, cred ca ar omori pentru mine, insa eu il pot vedea doar ca un prieten...E inteligent, e frumusel,situatie financiara buna,insa nu stiu, pur si simplu nu simt la fel fata de el. Cert e insa ca mi-e dor de el.
Nu stiu,ce parere aveti? Daca pentru mine e ciudat,ma gandesc cum o fi pentru el...

P.S: nu stiu unde s-ar fi incadrat intrebarea asta mai bine, dar asta e mai populata happy

Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| Aleqa a răspuns:

Daca tu nu simti altceva decat o prietenie pentru el, inseamna ca-l consideri frate. De asta ti-e dor de el. Ai nevoie de el, iti place sa petreci timpul cu el, dar pur si simplu nu-l poti vedea altfel decat ca un prieten. Si ar trebui sa ii spui si lui asta, pentru ca viata e scurta si n-o sa stea dupa tine mereu. Dar, inainte sa decizi ceva, fii sigura ca nu-l vrei ca iubit. Poate mai tarziu o sa-l vrei, iar el o sa aiba pe altcineva. happy

| neutrino a răspuns:

A fi amici este una, a fi iubiti este alta. Daca el nu intelege ca este o mare diferenta, atunci tu nu trebuie sa-ti faci probleme.

| lalaura94 explică (pentru neutrino):

Da,faza e ca am avut, si inca mai am prieteni baieti, si toti mi-au spus daca vreau sa fim mai mult, si i-am refuzat pe toti...de ce nu vrea nimeni sa ramanem doar prieteni?

| Grazielle a răspuns (pentru lalaura94):

Pentru ca din punctul meu de vedere, nu prea exista doar prietenie intre un baiat si o fata. adica ori din partea fetei ori din a baiatului exista mereu atractie

| neutrino a răspuns (pentru lalaura94):

In primul rans ca faci confuzie de termeni: nu ai prieteni buni, ci amici buni. Prietenia dintre doua persoane este un fenomen rar si cere si mult timp. Apoi, amicii baieti, nu vad decat sex, asa cum poate ca este si normal. Odata refuzati, ei nu mai sunt interesati de niciun alt fel de relatie.

| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa cunosti prietenia, trebuie sa o privesti prin ochii Aceluia care a creat-o. Si Dumnezeu este creatorul prieteniei. E lipsa de intelepciune ca cineva sa invete mecanica de la un croitor sau un econimist. Tot asa si aici.
Ne dorim sa ne facem prieteni; si este de la Dumnezeu lucrul acesta. Dar tot El spune: "Va rog fierbinte, fiice ale Ierusalimului: nu starniti, nu treziti dragostea pana nu vine ea. -" (Cintarea cantarilor.8:4) Daca cineva a trezit dragostea, inseamna ca el e deja pregatit pentru casatorie, deoarece este imposibil ca sa existe o prietenie dintre un baiat si o fata fara sa existe dorinta de a inainta in relatie.
Tinerii isi frang inimile de unii singuri din lipsa de intelepciune. Si tu ai fost prinsa in acest cerc.
Repet: daca cineva vrea sa isi faca prieten o persoana de sex opus, trebuie ca mai intai sa ajunga la o varsta in care poate sa isi formeze o familie, sa o si intretina. Dragostea este in natura ei matura.
Sa stii ca nu exista baiat pe lume care sa iti fie doar prieten si sa nu isi doreasca sa inainteze in relatie. Aceasta este constructia barbatului.
Sa presupunem ca ai gasi un astfel de baiat. Te intreb dar: cum te-ai simti daca pentru tine va fi doar un amic, iar pentru alta va fi iubit?
Sfatul meu este ca sa iti faci prieten doar atunci cand esti pregatita pentru casatorie. (Vezi ca exista si situatia cand baietii vor mai mult in relatie, dar nu atat de mult -adica sa nu ajunga la casatorie. Fugi si de extrema aceasta).

| drogh a răspuns:

Ai putea sa iti incerci totusi sansa cu el dar daca nu ai facut-o la timp, e cam tarziu avand in vedere facultatile diferite si orasele... Posibil sa-ti fie dor ca prieten daca nu poti sa-l consideri mai mult nici daca te-ai stradui. Iar daca i-ai spune ca ai vrea sa va vedeti i-ai creea in suflet niste sanse.Acum e alegerea ta. Cel mai bine ar fi sa continui sa comunici cu el ca niste buni prieteni si atat si atasamentul asta care il ai, sa il tii sub control.

| MARgOSHA a răspuns:

Trebuie sa te decizi cei cu tine. daca tii dor poate si il iubesti dar nu vrei sa afirmi faptul dat.gindestete bine si fiti impreuna