| AlexAL275 a întrebat:

Am urgent nevoie de ajutor! Am 16 ani și sunt dependent de materiale pornografice și masturbare. Cred că am 6 ani de când mă uit la pornografie. Am încercat să mă las, dar degeaba, am rezistat cel mai mult 18 zile. Practic nu mă pot opri, parcă sunt setat, vreau să simt plăcerea aceea. A devenit un obicei, eu așa știu că cu cât repeți un lucru de mai multe ori devine un obicei, adică este preluat de subconștient. Părinții mei s-au despărțit și am suferit foarte mult din cauza asta, alt oraș, altă grădiniță, altă familie(aveam 6 ani ). Nu m-am putut integra cu desăvârșire și acum simt asta, am fost luat în bătaie de joc de către colegii mei, adică mai pe scurt bullying. Am vrut să am un strop de fericire în toată această suferință, dar am luat-o razna. Am 16 ani, sunt leneș, pesimist, fără prea mulți prieteni, nu mai învăț, nu practic niciun sport, practic îmi bat singur joc de viața mea. Vreau să mă schimb, dar nu știu ce trebuie să fac, am încercat de atâtea ori, dar degeaba. Vreau ajutor!

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

Restul problemelor tale n-au nicio legătură cu masturbarea, mergi la psihiatru dacă simți că nu mai poți.

| AlexAL275 explică (pentru doctorandus):

Din moment ce nu mă pot opri este dependență, cum este alcoolul sau drogurile.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu este o adictie, pur si simplu n-ai ce f***.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| AlexAL275 explică (pentru doctorandus):

Eu vreau să scap de ea, nu să mă bucur că o practic.

| Goete a răspuns:

Vorbesti de parca ai fi dependent de droguri.
Fa-ti laba si simte-te bine, cand n-ai o pereche la indepula

| AlexAL275 explică (pentru Goete):

Alcoolul, pornografia și drogurile toate sunt dependențe și sunt cam la fel.

| Goete a răspuns (pentru AlexAL275):

Dependenta e si daca citesti mult. Vorbim de dependente toxice.
Dar pana la urma, din ce esti, din plastelina? Chiar nu ai atata vointa sa faci ceea ce vrei Tu si nu capul ****?

| ywar a răspuns:

La 16 ani ar trebui sa vezi lucrurile altfel. Du-te si cere un ajutor specializat la psihologul scolii. Pornografia nu te va ajuta. Te vor ajuta rugaciunea si rabdarea. Cand aveam eu 12 ani parintii mei s-au despartit, dar asta a fost de bine. Am evoluat de atunci ani dupa an si au trecut de atunci o caldare de ani, multi, multi.
Nu-ti face griji si de mine s-au luat niste curajosi din astia, numai ca nu au stiut ca eu luasem lectii de karate, o chestie foarte buna. M-au ajutat sa ma controlez foarte mult si asta a insemnat foarte mult.
E adevarat ca unuia i-am scapat un pumn in stomac de a stat pe la analize si cabinete, dar mi-o asum. Gata cu amintirile.
Reseteaza-te si gaseste echilibrul in tine.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Cand o sa ti începi viata sexuală o sa ti piara de masturbat laughing

| doctorandus a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Citat din Coon și Mitterer: „Aproximativ 70 de procente din femeile și bărbații căsătoriți se masturbează cel puțin ocazional."

Coon, Dennis; Mitterer, John O. (1 ianuarie 2014). Psychology: Modules for Active Learning. Cengage Learning. p. 406. ISBN 978-1-305-16173-3. "Approximately 70 percent of married women and men masturbate at least occasionally."

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru doctorandus):

Ma refer singur...

| Xanor a răspuns:

Frate zici ca mai descris pe mine, eram exact ca tine pana la varsta de 18 ani dar acum la 20 mi-a scazut pofta sexuala si m-am apucat de sport si sunt cu mult mai fericit fara masturbare.

| doctorandus a răspuns (pentru Xanor):

Http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

Ce psihiatru ti-a pus asemenea diagnostic? Nimeni? Stiam eu: diagnostic de adictie de porno nu se poate pune, pentru ca nu exista nici in DSM-5, nici in ICD-10, nici in ICD-11. E in aceeasi oala cu morgellons si hipersensiblitate electromagnetica.

Vezi tu: oamenii care cersesc bani pe internet ofera mai multe dovezi ca sunt bolnavi decat ai oferit tu ca ai fost bolnav. Iar ei nu inventeaza nume de boli care nu exista (diagnostice nerecunoscute de breasla medicala).

| doctorandus a răspuns (pentru Xanor):

Dap, parerea mea (strict a mea) e ca adictie de porno=efectul nocebo.

| idkkkkkk a răspuns:

Crede ma, si ca fata am fost dependenta de asa ceva dar DOAR O SAPTAMANA, practic intr o zi uitasem de asta si din ziua aia chiar uitasem de tot de asta.Cred in tine si cred c o sa reusesti!

| Lupul001 a răspuns:

Instagram ai? putem vb?