| anonim_4396 a întrebat:

am vorbit cu mai multe persoane in legatura cu intarzierea ciclului si mi s-a spus ca poate fi de la o raceala.
Am 17 ani, si trebuia sa imi vina acum 2-3 zile, avand un ciclu regulat de 28-29 zile.
Problema este ca nu stiu daca am fost racina luna asta sau nu pentru ca nu stiu cum e si as vrea niste sfaturi laughing
In luna aceasta am avut dureri de burta dar foarte usoare, aproape ca nu le simteam. Durerile asemanatoare celor de dinaintea ciclului au aparut acum 7 zile si cu mici dureri de sani, nu ca de obicei.
Precizez ca din toata luna, o zi sau doua simteam o usturime cand urinam.
Aveti idee ce poate fi?
Funda happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Modificarile cu privire la durata unui ciclu menstrual si/sau a perioadei menstruale pot fi NUMAI de natura HORMONALA. Racelile, bolile de tot felul, stresul, dar mai ales accesele de paranoia nu pot influenta un proces eminamente hormonal. La varsta adolescentei fiindca organismul este in dezvoltare si intr-o continua schimbare pot sa apara anumite disfunctionalitati in activitatea glandelor endocrine, pituitara, tiroidiana, a foliculului ovarian, etc. si din acest motiv sa se produca dereglari ale activitatii hormonale normale ceea ce va influenta momentul de incepere a MENSTRUATIEI (si nu a CICLULUI care reprezinta cu totul altceva). Astfel de dereglari de scurta durata (+/- 2-5 zile) se pot considera ca fiind oarecum "normale" chiar si in cazul unui ciclu regulat. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Kira5854 a răspuns:

Si cand se spune de raceala, nu e vorba de raceapa propriu zisa, ci se refera mai mult la ovare, iar menstruatie poate intarzia din cauza unei boli, a stresului, schimbarii de peisaj, schimbarilor de temperatura bruste, schimbarea persoanelor cu care iesi sau schimbari de rutina.

| Kira5854 a răspuns:

Si alimentatia poate fi un motiv