| douanume a întrebat:

as avea o mica problema
Sunt băiat, am 14 ani, sunt foarte timid și introvertit ( dar totuși ambițios, iar cand am un plan îl incerc sa îl fac, cu toata rușinea mea ), sunt mai retras de societate de oameni etc, și în general nu prea știu ce sa vorbesc cu oamenii cum să îi fac sa se simtă bine cu mine.

Am cunoscut o fata de 11 ani, acum ceva timp și eu m-am îndrăgostit foarte foarte tare de ea pentru ca ne asemanam enorm de mult. Și ea este super timidă, retrasă, sensibila, și răspunde mereu foarte simplu la întrebări, vorbește putin din cauza timidității, la fel ca și mine.

IerI cand ne-am întâlnit, i-am făcut o surpriza pe stilul ei și al meu cu trandafiri o felicitare și un ursuleț micuț de pluș, și nu prea știam ce sa vorbesc cu ea. Adica eu încercam să vorbesc cu ea, orice, oricât era de sec, sa îi mai pun întrebări, sa o complimentez puțin, am luat-o și în brațe de câteva ori, am mangaiat-o pe par, ne-am făcut poze etc, dar ea vorbea foarte puțin și se intimida ( și eu pe lângă ea ca nu știam ce sa îi mai zic ). Se vedea în ochii ei ca era foarte bucuroasa, mi-a și zâmbit de doua ori, dar nu știu cum să procedez cu ea. Ce să vorbesc cu ea cum să vorbesc cu ea, cum să o fac sa rada dacă e atât de introvertita și nu vorbește prea multe, sau chiar cum să îi intru la inima mai mult.
De exemplu : sa o complimentez mai mult, sau sa fac mai mult gesturi tandre cu ea ( gen imbratisari, mângâieri pe par, etc ) decât sa vorbim? sau nu știu, ziceti și voi va rog
Iar când vorbim pe mess, încerc mereu sa vorbesc cu ea dar ea raspunde foarte simplu, nu prea știe nici ea ce sa zică.

Sper ca ați înțeles ce problema am, și va rog frumos dati-mi miște idei cum să " comunicam " ( dacă mai mult prin vorbe, ziceti ce sa vorbim, sau daca mai mult prin tandrețe )

Ps : nu va legați de varsta ei și a mea sau alte povesti de genul, este strict problema noastra asta! Voi răspundeți doar la problema de mai sus, va rog

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Poate ca prin practicarea unor anumite activitati (mersul cu bicicletele, rolele, skateboardul, etc.) sau jocuri interactive care sa necesite prezenta fizica, de a fi impreuna, dar sa nu necesite prea multa conversatie ai putea compensa lipsa de ''inspiratie'' sau pe cea a subiectelor de conversatie. Doar dupa un anumit timp prin socializare continua aceste stari stanjenitoare se vor estompa si la un moment dat vor dispare. Succes!

8 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Fiind amandoi timizi, e normal ca lucrurile sa evolueze mai lent. Nu grabi legatura asta frumoasa, daca ea nu doreste aceasta. Petreceti mai mult timp impreuna, cunoasteti-va mai bine!
Apoi vei vedea ca va veti deschide mai mult unul fata de celalalt, veti comunica cu mai multa usurinta. Gesturile de afectiune nu trebuie sa lipseasca, si astfel iti vei da seama si ce simte ea pentru tine.

| douanume explică (pentru dannyel86):

Inteleg, deci pentru inceput sa inteleg nu e ceva grav totusi daca suntem asa foarte timizi unul fata de altul iar eu nu prea stiu ce sa ii zic si ea nu se prea " deschide ", nu?

| dannyel86 a răspuns (pentru douanume):

Fiind si ea timida, ar trebui sa-ti inteleaga ezitarile si stangaciile. Daca era alta fire, mai vulcanica, exista posibilitatea sa nu aiba rabdare cu tine, sa vrea sa fii mai activ, sa preiei initiativa.
Daca sunteti pe aceeasi lungime de unda, s-ar putea sa va intelegeti mai bine.
Incearca sa faceti lucruri noi, daca simti ca la un moment dat se plictiseste.
Propuneti amandoi activitati comune, nu numai tu. Poate are si ea ideile ei.

| goblinuldansatordincalcaie a răspuns:

Eu iti dau un sfat : nu te atasa prea mult, pentru ca este o varsta prea frageda pentru relatii. Toate "relatiile " astea de la varste pana in 20 de ani sunt trecatoare.Eu am 17 ani si pana acum spun sincer ca nu am auzit de vreun cuplu de varsta mea care sa aiba mai mult de un an impreuna. Toata lumea face greseala sa se ataseze imediat, fara sa cunoasca si sa vada daca au lucruri in comun si daca se potrivesc.De asta parintii de despart dupa cativa ani si isi chinuie copilul punandu-l pe drumuri cand la mama, cand la tata, si in plus pe copil il afecteaza cand nu e crescut de ambii parinti, deoarece si femeia si barbatul au un rol important in cresterea copilului. In fine, cam deviez de la subiect si poate nici nu imi vei asculta sfatul... Ei bine, pentru situatia ta actuala cu acea fata care e la fel ca tine timida, incearca sa gasiti activitati gen sa mergeti la film, sa jucati jocuri, sa va plimbati si ce va mai place sa faceti. Incearcati sa discutati liber, sa ii spui chiar despre cum va e mai greu sa vorbiti fata in fata, fenomenul asta in care a e mai usor sa discutati din spatele calculatotrului este des intalnit asa ca nu te ingrijora. Dupa ce va obisnuiti cu activitatile voastre, "va veti da drumul " si veti incepe sa vorbiti ...Bafta cu fata.

| nustiucesafac3091 a răspuns:

Mangaiat pe par? Wtf? Cand esti langa persoana potrivita lucrurile vin de la sine. Nu cred ca ce simti e iubire

| douanume explică (pentru nustiucesafac3091):

A fost prima noastră întâlnire face to face
Și este iubire! Chiar simt asta

| nustiucesafac3091 a răspuns (pentru douanume):

Asa credeam si eu, ca nu is ca ceilalti si ca pot intelege iubirea
...mi-am dat seama ca nu e asa intr-o ora de romana cand trebuia sa definim cuv,, iubire,, si totata clasa nu a reusit sa dea o definitie coerenta. Cum sa zici ca iubesti pe cineva cand tu nici nu intelegi intelesul cuvantului...si mai si ziceau colegele ca au avut 11 iubiti, degeaba