| emilllyya a întrebat:

Buna. Sunt in clasa a 9a, asadar am colegi noi. Plac un baiat, insa sincer nu il inteleg. Aproape tot timpul a fost in online, iar la acele ore fie nu intra, fie iesea dupa o anumita perioada de timp. Recent am revenit la scoala (surprinzator si el a venit fizic), insa pleaca dupa a 3a sau a 4a ora. Eu una nu sunt de acord cu chiulitul (cel putin nu la stilul in care o face el, ca majoritatea colegilor / profesorilor nu stiau cine e si ce cauta la noi in clasa) E un tip mai introvertit, depresiv (nu e o gluma), retras (nu vorbeste cu nimeni, foarte rar a mai spus ceva. Ceea ce nu inteleg este daca el are o problema sau daca doar chiuleste ca atat poate, asadar cer o parere din exterior sau macar un sfat... Are sens sa imi placa de el sau cel mai bine ar fi sa o las balta?

Daca conteaza, si eu sunt introvertita. Nu chiar ca el, insa il inteleg de ce nu vorbeste cu ceilalti. Ceea ce nu imi pot explica insa este daca el chiar are o problema (poate ceva in familie sau poate ca are altceva, nu stiu) si de asta se comporta asa sau daca pur si simplu nu ii pasa de nimic si ii caut eu scuze fiindca il plac.

6 răspunsuri:
| Iamforfun a răspuns:

Încearcă să te apropii de el și întreabă-l de ce chiulește, fără să faci presupuneri.
Poate îți răspunde.

| LostForForever a răspuns:

Poate muncește și merge și la ore la asta te-ai gândit? Sau l-ai întrebat? Dece nu spui cal placi?

Mergi și vorbește cu el cine știe unde mai lucrează și nu știe unde sa se mai împarte nu cred ca este un baiată rău ia vorbește cu el sa vezi cum afli adevarul

| emilllyya explică (pentru LostForForever):

Sincer nu cred ca lucreaza, insa nu stiu. Si nici nu cred ca e un baiat rau. De asta nici nu ma grabesc sa trag concluzii in privinta lui, insa ma tem totusi sa nu ii caut scuze degeaba doar pentru ca il plac. Ma gandeam sincer sa il intreb daca e bine, insa nu stiu cand sau cum. Cum spuneam, niciunul nu e genul sa vorbeasca prea mult cu altii si ma tem ca ar iesi ciudat daca ma duc la el asa fara motiv... Nu prea as vrea sa o dau in bara.
Multumesc mult pentru sfat!

| LostForForever a răspuns (pentru emilllyya):

Tu sti mai bine.

| Smolbean a răspuns:

Hello. Și eu am avut un coleg care era super retras, pleca des de la ore... Și chiar și cu persoanele cu care era cât de cât apropiat, era f rezervat. În sensul ca nici ele nu știau multe despre el. Te rog mult, sa te apropii de el și sa ii fi alături. Presupun ca e mai timid, anxios, poate chiar depresiv. Nu vreau sa trag concluzii sau sa judec dar în situații din astea e bine sa descoperi din timp care e problema ca să nu se ajungă unde s-a ajuns cu colegul meu. Sa se sinucidă. Ai grija te rog!
Si ca să îți răspund la întrebare, are rost sa îți placa de el, împrietenește te și apoi vezi dacă sunteți compatibili!

| emilllyya explică (pentru Smolbean):

Multumesc mult pentru raspuns. Imi pare sincer rau pentru colegul tau. Sincer parca l-ai descris pe baiatul de care spuneam si chiar as vrea sa il ajut, doar ca nu stiu cum. Nu vreau sa para ca ma bag cu forta in viata lui privata sau sa il fac sa se simta ca la interogatoriu, insa nici nu cred ca totul e in regula...