| faranume_3196 a întrebat:

Am si eu o problema, de fapt nu e problema dar nu stiu cum sa ii zic. Deci e vorba despre o fata. Inainte sa spun,, problema " trebuie sa mentionez ca sunt un baiat de 16 ani si cam introvertit ( adica sunt mai DISTANT SI TACUT cu persoanele pe care nu le cunosc ci doar le stiu. Nu-mi place sa ma bag singur in seama iar de aici rezulta si,, problema " mea ). Deci este vorba despre o fata, de aceeasi varsta cu mine, pe care o stiu din clasa a 6-a sau a 7-a. (de mentionat : acum sunt in clasa a 10-a la liceu ). La inceput eram prieteni obisnuiti, din pacate nu apropiati din cauza timiditatii mele crying. Totusi cred ca prieteni este mult spus, pentru ca nu vorbeam foarte mult cu ea. Cred ca NU am vorbit de mai mult de 3 ori cu ea pe mess subiecte,, calumea" (adica si alte chestii in afara de buna cf? bine u cf? bine straight face ). Iar cu trecerea timpului m-am distantat de ea straight facesad. Iar acum, in prezent mi-am dat seama de un lucru : o plac crying. Iar faptul ca sunt introvertit este un obstacol destul de mare, pe care nu stiu cum sa-l trec. Nu cred ca am vreo santa sa fiu cu ea ( adica intr-o relatie, cel putin nu in situatia de fata ), dar totusi mi-as dori sa pot vorbi cu ea, sa comunic, nu stiu straight face... sa fim iar prieteni. Sincer, cand e pe mess sau cand se mai ivesc ocazii sa ne intalnim pur si simplu nu stiu, cum, ce sa-i spun, pentru ca nu vreau s-o fac pe vorbaretu' si sa-i fie de exemplu rusine sa-mi spuna sa tac sau ca nu vrea sa vorbeasca cu mine (adica incerc sa evit o posibila situatie jenanta pentru mine ). Adica,(scuze pentru atatea,, adica"), astept ceva si din partea ei, pentru ca daca ea nu spune nimic, repet nu vrea sa fac pe vorbaretu' straight face. Tot ce-am scris mai sus se poate rezuma la : vreau sa vorbesc, sa fiu din nou prieten cu o fata dar nu stiu cum s-o fac. Cum ar veni sa ne cunoastem a doua oara. Poate sa-mi dea cineva un sfat sau voi ce ati face in locul meu? ( imi pare rau pentru emoticoane )

Răspuns Câştigător
| JustMe a răspuns:

Hey, ea chiar nu are cum sa isi dea seama ca o placi, ca vrei sa fiti din nou prieteni daca nu vorbesti cu ea. Pana la urma, oricum nu mai sunteti prieteni deci nu ai nimic de pierdut. O intrebi cum mai e viata ei, ii povestesti ceva despre tine, o chemi la o cafea/suc sa mai depanati amintiri. Baga'te in seama cu ea, daca vei fi refuzat, nu'i nimic, viata merge inainte. Gandeste pozitiv, pana la urma chiar nu ai nimic de pierdut.
Bafta si Craciun fericit!:*

13 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Si faza cu sa te prefaci beat mie mi se pare penibila.

| Nirvana a răspuns:

La naiba omule, lasa timiditatea ca nu te duce nicaieri! Vorbeste-i. Invit-o la o cafea. Esti barbat sau ce dracu esti? Ai 16 ani, deja ar trebui sa stii cum sa te comporti cu o fata. Dar vad ca nu stii. Nu-i nicio problema. Inveti. Deci. Invit-o la o cafea, intr-un pub sau cafenea. Vorbiti. Fi relaxat. Povesteste-i. Fa-o sa se simta bine. Ascult-o cu atentie cand iti vorbeste. Fa gesturi corporale care lasa loc de interpretare. (pune-ti capul pe umarul ei, pune mana ta peste a ei ). Nu vrei sa o faci pe vorbaretu? Da ce te astepti? Sa vina ea la tine si sa iti spuna : "dragule mor dupa tine, te rog da-mi atentie"? Hai sa fim seriosi. Ia atitudine, daca iti doresti atat de mult sa refaceti relatiile.

| Nirvana a răspuns:

Da' tie chiar atat de greu iti e sa vorbesti cu o fata? Nu ai ce pierde. Iar daca ea nu te vrea in viata ei ca iubit problema ei. Fete nu sunt? Dar totusi merita sa incerci. Asa ca incepe o discutie cu ea, bazandu-te pe status-urile ei, de pozele de la avatar, eu stiu...lucruri banale. Iar dupa 2 -3 zile invit-o la o cafea. Hai ca nu e asa de greu. Sa ne spui si noua ce ai rezolvat ok? Prinde curaj ca nu te omoara nimeni.

| biBii07 a răspuns:

Pai mai, tu astepti ceva din partea ei, dar ea nu are cum sa iti ofere, ca sa spun asa, daca nu stie ce vrei. Straduieste-te sa introduci timiditatea in buzunar cand vorbesti cu eahee hee, in unele situatii e mai bine sa faci pe vorbaretul si sa fii privit stramb decat sa taci si sa suferi. Daca nu ii spui acum ce ai pe suflet si ce vrei de fapt timpul o sa ingreuneze si mai mult situatia, o sa fie mai greu de rezolvat. Daca nu poti sa fii direct macar fa-o cu subinteles numai vorbeste-i. Stii ce ne deosebeste de animale nu? Graiul si ratiunea. Foloseste-le!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna faranume, ma amuza ca ai acelasi nume ca mine si initial ma gandeam cand am pus intrebarea asta.
Este foarte buna varianta spusa de tine conform careia poate fata nu vrea sa fiti prieteni.
Sau... poate intr-o anumita perioada a asteptat sa faci ceva si n-ai facut.
Uite, eu de exemplu: mi-a placut mult de un baiat si cum le innebunisem pe toate prietenele mele cu treaba asta, el a aflat. M-am simtit prost ca macar nu i-am zis eu si... el, la fel a zis, ca daca ii spuneam eu, era alta situatia.
Acum, ca tot sunt sarbatorile, revelionul, poti s-o intrebi unde le face, daca n-ai ceva deja programat, sa te inviti si tu acolo.
Sau daca vezi ca ea nu continua discutia pe mess, trebuie sa-ti pui un semn de intrebare...happy
SAU poate nu e timpul pentru voi doi...happy
Ai grija de tine!>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La multi ani ei! si...cumva esti in zodia balantei?laughing Nu de alta dar am un amic care mi se tot plange ca nu-l invita fetele nicaieri.laughing
big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana cand te gandesti sa ii spun sa nu ii spun,(citeste ca un fel de strigat) du-te la ea si zii din adancul sufletului pana nu ti-o ia altul. sper ca ti-a fost de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata sunthee hee. Sagetator...nu prea cunosc baieti in zodia asta.big grin

| faranume_3196 explică:

Este usor de zis. Totusi nu vreau sa par nici obsedat dupa ea. Iar cand ma intalnesc cu ea chiar nu stiu ce sa vb cu ea, ce subiect sa introduc in discutie. DAR, mai este si o alta varianta : daca ea nu vrea sa fie prieten cu mine? ( la relatie de prietenie ma refer nu cuplu ). Sa fiu si putin ironichee hee cred ca mi-a venit o idee laughing cand ma mai intalnesc cu ea, inainte sa dau ochii cu ea (adica fata in fata ) iau o bere cu mine si o deschid, vars jumate din ea si zic ca am baut-o. Si pot face linistit pe vorbaretu' deoarece am scuza :,, sunt beat ", beau de suparere, sunt suparat tare de tot rolling on the floor oare ar merge? laughing ( scuze inca o data pentru emoticoane )

| faranume_3196 explică:

Prieteni mai suntem da nu cum eram inainte. Deci ne salutam dar nu vorbim / comunicam. Cam asa sta treaba thinking Dar poate gresesc eu spunand ca inca mai suntem prieteni. Voi ce credeti? 2 persoane care doar se saluta dar nu vorbesc pot fi considerati prieteni? Stupida intrebarea straight face JustMe iti multumesc de raspuns :* Sa stii ca mi-a schimbat putin rationamentul. Pana la urma sunt 2 posibilitati,, negative" : 1) astept mult si bine sa faca ea primul pas 2) fac eu primul pas apoi sunt refuzat straight face Iar dupa cum a spus si JustMe viata merge inainte thinking waw. Siteul este super tare si bine gandit (chiar ajuta oamenii). Felicitari propietarului si multumesc mult persoanelor care mi-au raspuns pana acum :* in special lui JustME :*

| faranume_3196 explică:

,, Sa fiu si putin IRONIChee hee cred ca mi-a venit o idee..." am spus-o sub forma de gluma. Chiar n-am de gand sa fac pe omul beat. Si inca ceva : nu tin neaparat sa fiu iubitul ei. Ci sa pot,, comunica '' cu ea mai bine ca inainte. Sa fiu un prieten mai bun as putea spune. Totusi sunt si putin orgolios adica ori ma placi pentru ce sunt (ca prieten ma refer nu ca iubit ) ori spune-mi in fata nu vreau sa fiu prieten cu persoane ca tine sau cand vorbesc cu ea imi spune ca nu o deranjez si ca ii face placere sa vorbeasca cu mine dar de fapt in mintea ei abia asteapta sa plec. Si nu-i o persoana care sa-ti spuna in fata asemenea lucruri chiar daca le gandeste. Si e cam aiurea ca nu stii cand spune adevarul pentru ca nu stii cum sa te comporti cu ea sa ai o relatie mai buna cu aceasta. Ultimile propozitii nu cred ca le-ati inteles.

| faranume_3196 explică:

Buna faranume. De asta nici nu m-am bagat in seama cu ea. Poate ca aceasta nu vrea sa vorbeasca nu mine sau sa fim prieteni. Iar cu chestia cu revelionul nu cred ca am sa ma invit in viata mea la vreo petrecere la care n-am fost invitat de catre organizatorul ei. Cu modestie o spun si fara sa ma laud dar am ceva bun simt in mine. Si v-a mai dau o veste. Este ziua ei azi laughing))

| faranume_3196 explică:

laughing nu. Eu sunt sagetator big grin Apropo. Esti fata sau baiat? thinking