| Sfinnx a întrebat:

As vrea sa incep o relatie cu -cel mai bun prieten- de exemplu, X [ sa zic asa] dar problema e ca, inca eu mai am sentimente pentru fostul [ Y] [cu care am avut o relatie la distanta], si el inca spune ca ma iubeste,dar ca vom fi impreuna cand ne vom vedea, deoarece suferim aman2, si ca vrea sa avem o baza.Am avut 1 an de relatie, si a fost prima mea dragoste adevarata, la fel si in cazul lui, chiar daca e mai mare cu 3 ani decat mine.
In primul rand, cu X nu as vrea sa stric o prietenie atat de frumoasa+ de asta nu ma simt inca total pregatita, deoarece treaba sta in felul urmator : daca eu stau cu X, Y va simti ca ma pierde, si va vrea sa fiu din nou cu el[ceea ce mi-as dori enorm] dar asta ar fi ca si cum l-as folosi pe X pe cel mai bun prieten al meu.Si nu vreau sa fie asa.chiar nu stiu ce sa fac.Mentionez ca, cu fostul nu m-am vazut niciodata fata in fata, dar va urma, nu stiu cand, dar contiui sa sper [ oh go on ]
Deci intrebarea e : Ar fi bine daca as incepe o relatie cu cel mai bun prieten? Care ar fi avantajele, si dezavantajele dupa parerea voastra. Dau funda celui mai complex raspuns :]

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce ştiu e că nu e bine să strici o relaţie de prietenie pe una de dragoste de scurtă durată. În cele mai multe cazuri, când doi cei mai buni prieteni au devenit iubiţi, după despărţire nici nu s-au mai băgat în seamă.

| Marcela9Xd a răspuns:

Pai.
1.Nu l-ai vazut niciodata fata in fata pe Y asa ca nu poti chiar avea incredere deplina in el.
2.Nu ar trebui sa strici o relatie de prietenie asa de frumoasa.

| DanielCosmin827939 a răspuns:

Cred ca da, pentru ca:
1) Y-nici macar nu-l cunosti daca spui ca ai avut o relatie la distanta.
2)Y-ala e cu 3 ani mai mare ca tine deci, daca ai avea 15 el e deja major si are alte planuri(facultate, carnet de soferi etc...)
3)X-ul iti e prieten foarte bun(din ce ai scris mai sus) si te poti baza pe el in anumite situatii.

| Sfinnx explică (pentru DanielCosmin827939):

Iti multumesc pentru raspuns! :*.mai astept cateva sfaturi :]