| azxdany a întrebat:

As vrea sa stiu daca voi ati putea suporta o relatie la distanta.
Cel mai convingator raspuns primeste funda!

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu as suporta-o dar as accepta-o daca merita!

| mona a răspuns:

Am avut doua relatii la distanta si cea mai lunga a fost de 5 ani [5 ani pierduti din viata] si am ajuns la concluzia ca nu as mai suporta inca una

| Scliparici a răspuns:

Eu am o astfel de relatie care tine de 1 an si 2 luni si ne intelegem foarte bine

| neutrino a răspuns:

Nu exista relatie la distanta, exista doar amagire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa sune aiurea dar parerea mea este ca relatiile la distanta sunt bune pentru ca atunci cand sunteti departe unul de altul va duceti dorul iar atunci cand va intalniti va simtiti de parca v-ati indragostit din nou.
Iar atunci cand iubesti pe cineva distanta nu mai conteaza, atata timp cat tineti legatura prin telefon si pe internet.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Din experienta mea nu iese nimic bun dintr -o relatie la distanta... Exact dupa ce zici ca o sa fie bine si o incepi apar si ispitele. Si de o parte si de alta. Apoi accesele de gelozie. Apoi certurile cand ea/el o sa ti spuna ca are o petrecere in seara asta si iese cu prietenii, si din care colac peste pupaza sunt vreo doi trei care i fac ochi dulci. Si apoi tine te tata sa cumperi credit pe telefoane sa ai cum sa te certi prin voce/sms uri. Eu ti as sugera sa lasi deschis fiecare sa vada cum e departe si cand va intalniti sa fie bine mai apoi. Din cand in cand un telefon de ce mai faci asa de intretinut focul viu, dar fiecare sa fie liber sa faca ce vrea. Scuteste o groaza de dureri de cap. baftawinking

Răspuns utilizator avertizat
| RandomGirl a răspuns:

Eu am o relatie la distanta acum, am 18 ani(de aproximativ 1 an jumate), iar noi suntem impreuna de 3 ani(chiar azi sarbatorimbig grin), iar el a plecat in UK din cauza tatalui lui care si-a gasit o slujba buna acolo.
Este si a fost greu intr-adevar, am fost eu la el in iarna si vara trecuta, iar acum vine el in Ro.
Pe langa partea cu dorul, pe care am putut sa il suport cu greu la inceput, acum m-am obisnuit, au fost certuri pentru ca a fost majoratul meu si alte majorate la care am tinut mult sa merg, iar el fiind foarte gelos cu greu a reusit sa accepte situatia.Am cazut la un comun acord amandoi si pana la urma m-a lasat.
In rest au aparut certuri in fiecare zi, dar cam asta facem noi, ne certam laughing
Chiar avem o dragoste cu nabadai si am suferit mult atat cat a fost aici, cat si cand a plecat, ajunsesem sa fiu depresiva, sa traiesc asa inca o zi, castile in urechi, nu aveam chef de nimeni si plangeam... si amandoi sufeream...
Pana la un moment in care nu mai vorbisem de 3 saptamani, din cauza unei ambitii de ale mele, iar din punctul meu de vedere el trebuia sa isi ceara scuze; dupa acea perioada am avut o discutie serioasa, care s-a concluzionat prin caderea la un comun acord : sa lasam mai mult unul de la altul, iar de atunci totul a fost super!
Certuri stupide au mai existat, dar eu am adoptat o atitudine pozitiva, chiar daca el se enerva ingrozitor eu nu ii raspundeam si ii spuneam ca il iubesc, iar intr-un final renunta.
Asa ca te sfatuiesc sa vorbesti cu iubita ta, sa aveti o discutie prin care sa stabiliti ce va doriti de la viata amandoi, daca puteti sa va suportati unul pe altul cu bune si cu rele, sa luati in balanta daca merita sa ramaneti impreuna, sa va ganditi amandoi serios la planurile de viitor.
Daca tu sau simti din partea ei ca nu poate fi ceva stabil sau daca nu va doriti asta, cred ca cel mai bine ar fi sa renuntati, pentru ca va irositi timpul degeaba.
Daca dimpotriva crezi cu adevarat ca o sa aveti sau puteti avea o viata impreuna, te sfatuiesc cu tot sufletul meu sa nu renunti/renuntati la relatia voastra! Sa luptati cu tot ce tine de voi si cel mai important sa adopti/adoptati o atitudine pozitiva!
Crede-ma de cand m-am schimbat, sa gandesc in bine, a fost extraordinar si am atras la randul meu numai lucruri bune pe orice plan!
In concluzie, eu pot, am putut si voi putea sa rezist acestei relatii la distanta pentru ca am siguranta unei vieti alaturi de omul iubit si mi-a trebuit destul de mult timp sa imi dau seama de asta si sa fiu convinsa 100%.
PS. O sa ma duc la facultate in UK incepand de anul viitor, desi inca nu am dat BAC-ul, desi inca nu sunt convinsa de ce cale o sa urmez(profilul facultatii), o sa reusesc sa intru si o sa fac tot posibilul sa intru si mai ales nu voi renunta niciodata la noi.
Sper ca te-am ajutat intr-un fel sau altul, alegerea este in mainile tale, dar, daca o iubesti (mult), lupta!
O seara placuta iti doresc! happy

| Loreddana a răspuns:

Relatiile de la distanta sunt pentru persoanele urate si antipatice care nu sunt capabile sa-si gaseasca un partener in viata de zi cu zi. Aceste persoane isi creeaza aceasta iluzie a unei reatii, acest scenariu stupid in care se mint ca ii iubeste cineva, ca cineva se gandeste la ei. Dar daca ar veni vorba de o intalnire face to face, ar fugi fiecare dintre ei de ar manca pamantul, in directii opuse!

| Lavynya94 a răspuns:

Eu am putut suporta relatia la distanta si chiar a meritat, nu a fost plecat pentru mult timp, decat 2 luni si curand va pleca iar si va sta tot atat, daca aveti incredere unul in altul si va iubiti nu are cum sa nu reziste, daca esti pe cosmote iti poti baga optiunea full power unde ai 180 de minute internationale atat pe mobil cat si pe fix si iti va fi putin mai usor iti va diminua din suferinta pentru ca ii vei auzi totusi glasul, asta e partea buna a lucrurilor, partea rea e sa nu stea plecat gen 1 an sau 2, pentru ca nu stiu daca veti putea rezista, asta in cazul in care e plecat in strainatate, in cazul in care sunteti in Romania amandoi dar la sute de km distanta, nu are ce sa va impiedice, pentru ca dupa parerea mea daca te iubeste poate da 80 de lei sau depinde cat costa drumul ca sa va vedeti, iar in cazul in care e in strainatate iti spusai cum sta treaba, pentru ca si eu am simtit pe pielea mea. Sper ca te-am ajutat, succes.