| azxdany2012 a întrebat:

Voi ati putea avea o relatie la distanta?
Cel mai convingator raspuns funda!

10 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Relatiile la distanta sunt doar un miraj frumos dar fara "happy end". Stiu din proprie experienta ca o relatie strict la distanta nu poate tine mai mult de 2-3 luni. Dupa, lucrurile vor incepe sa se raceasca si ai sa ajungi sa suferi ca un prost degeaba. O relatie in primul rand necesita contact fizic si o incredere de fier. Dar stii prea bine ca ambele sexe stam cam prost la capitolul fidelitate si sigur unul dintre parteneri va ceda ispitei si se va termina urat. Daca as mai repeta experienta? Clar nu. Nu m-am ales decat cu o inima franta si o despartire brusca si seaca, fara vreo motivare. Eu personal consider ca nu se merita. Daca tu consideri ca ambii parteneri dispun de acele 2 trasaturi de baza atunci poate, zic poate, sa mearga relatia ceva mai mult. Amintindu-mi de episodul trait acum mai bine de 2 ani, ma simt de parca am stors fiere pe inima si nu doresc nimanui sa se lege la cap si sa pateasca ce am patit eu.

| Diiana232997 a răspuns:

Sincer, eu nu as putea. nici nu vad cum poate rezista o asemenea relatie [ nu sunt de acord cu : daca e iubire, nu conteaza distanta ], degeaba. cum poti rezista fara sa stii ce face, unde e, si cu cine e persoana iubita. poate sunt eu mai geloasa, in fine tot respectul pentru cei care au o relatie la distanta stabila si nu a intervenit infidelitatea.

| RAY a răspuns:

Nu,ca sunt multe iluzi, amagiri nu vezi ca te insala curva in fata ta da sa ai incredere in alta de la departare, am iubit si eu o curva si am suferit se poate ca la uni sa reziste da eu mam convins ca e o mare pierdere de timp

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Depinde de cat de puternica ar fi iubirea, cu cat este puternica cu atat relatia rezista mai mult! Daca iubirea dintre mine si el ar fi foarte puternica as putea avea o relatie la distanta!
O seara buna!

| svartirhimnar a răspuns:

Da. Am, de 8 luni. Şi, deşi din cauza şcolii vorbim cam rar, adică în weekend, pentru că eu nu am mesaje, ne-am promis că nu vom avea ochi decât unul pentru celălalt. E aici mereu, în cele mai nasoale momente, şi sincer, motivul pentru care viaţa mea e cât de cât ok, este el. O relaţie nu depinde de distanţă. O relaţie se bazează pe încrederea reciprocă, iubire şi fidelitate ţi-o spun sigur. (: Contează ca atunci când aveţi momentul vostru, profitaţi de el, orice clipă s-o petreceţi împreună. whatever. Ideea e că, dacă vreţi să ţină, depinde de voi.

| val31989 a răspuns:

Buna!
Am avut o relatie la distanta, dar s-a terminat. Timp de o luna am tinut legatura adica timp de o luna a durat relatia.
Îmi raman amintiri placute (mi-au ramas), dar e ft greu cînd stii ca persoana pe care o iubesti e departe si poate ca nici nu ai posibilitatea s-o intilnesti.
Nu am o parere rea despre o relatie la distanta, dar e ft greu.
Succese!

| GabrielCIG a răspuns:

Iti spun din experienta mea...
am avut o relatie, cateva luni a fost super, pana cand au aparut probleme... trebuia sa ne vedem si unul dintre noi (eu) nu am putut sa ajung la intalnire. am regretat asta, dar de atunci ne-am certat si cred ca ne-am despartit ca fiind "cuplu" insa si acum suntem foarte apropiati si asta nu ne-a despartit cu nimic... daca ai o relatie la distanta risti sa suferi (ma refer ca ai nevoie intr-o relatie si de lucrurile care sunt esentiale intr-un cuplu, nu doar socializarea)

| Angelaaa a răspuns:

Da! Se poate si am!
Cred ca sunt o exceptie ca nu ne-am despartit dupa primele 2-3 luni. Suntem impreuna de 2 ani si o luna ( ca sa fiu cat mai preciza).
Ne vedem rar, e greu dar in schimb vorbim in fiecare zi, povestim orice, ne mai certam, ne impacam, nici unu nu iese de pe net pana cand nu lamurim situatia, nu ne punem la somn suparati ci doar dupa ce ne impacam. Avem o incredere de fier, o fiubire foarte mare, rabdare multa si cheia e comunicarea...trebuie sa stiti sa vorbiti, sa nu lasati lucrurile la intamplare si cu vorbe se poate tine acea flacara aprinsa iar cand sunteti impreuna o puteti dovedi prin fapte. Cand sunteti departe mai mult prin vorbe.
Nici eu la inceput nu credeam, nu vroiam, pana cand am dat de el care m-a dat peste cap, m-a facut sa ma bag in aceasta relatie fara sa imi mai prea bine seama...dar... Il iubesc! Ma iubeste! Si se poate! Daca vrei totu e posibil ( in ziua de azi si zburatul pe luna). Distanta asta nu va tine la nesfarsit, se termina odata si atunci iti poti implini toate visurile planificate!

| anonima94doll a răspuns:

Din experienata mea iti zic, am inceput sa es cu un baiat de virsta mea inca in 2009, am esit impreuna un an fara sa ne certam si sa ne despartim pe urma a sosit asa moment ca a fost nevoit sa plece in portugalia la parintii lui, eu desigur ca nu imi dadeam siama ca va fi atit de greu, dar am zis ca il astept si asa si a fost un an si 3 luni.a fost foarte greu, ultima siara am stat pina tiriziu am discutat si niam promis unul celuilalt ca o sa fim mereu impreuna, pe 22 iunie 2010 a zburat in portugalia, primele 3 luni imi parea saga si nu prea simteam asa de tare lipsa, dar pe urma simteam ca nu mai puteam, vb cu el pe skype la web si plingeam vroiam sal string in brate dar nu aveam cum, el nu putea sa vina acasa ca n u avea acte. am avut foarte multe certuri, mai ales vara aceasta cind am lucrat la un bar ca chelnerita, se dadeau multi baieti la mine si el afla si probleme, dar nu am incetat nici o data sa ma tin de promisiune si sa uitam unul de celalt. dupa 1 ani si 3 luni a venit acasa pe 3 septebrie curent, emotiile a fost extreme nu stiam ca va veni mi-a facut suprriza, iti zic sincer ca merita, chiar merita daca va iubiti, eu am iubit si am putut, si tu daca iubesti tot o sa poti, succeswinking

| Deea8D a răspuns:

Da, si eu am o relatie la distanta in care ne vedem doar in vacante, si nu mi-e frica ca ma inseala sau ceva de genul pentru ca stiu ca ma iubeste..relatiile la distanta tin daca va iubiti. Nu conteaza distanta daca voi va iubitihappy