| Andrey245 a întrebat:

azi am facut sex cu prietena mea protejat primul numar, si cand l-am facut pe al 2-lea tot protejat ea se terminase iar eu nu, i-am zis sa mai astepte putin sa ejaculez si eu si deodata s-a rupt prezervativul nu am simtit si am ejaculat in ea, ne-am imbracat repede si am mers la baie sa urineze repede, ce sa ma fac este posibil sa ramana insarcinata dupa ce a urinat?

Nu stiu ce sa ma fac sad crying
funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, există RISC de sarcină ( chiar dacă a urinat sau s-a spălat )!

Mai ales dacă se află în perioada cu fertilitate RIDICATĂ, să ia "pilula de a 2-a zi" cât mai URGENT!

Eventual, copiază răspunsul meu şi du-l prietenei tale.

Detalii despre contracepţia de urgenţă :

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin", sau dacă prezervativul s-a rupt ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 60-80 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Recent a apărut în farmaciile din România şi "pilula de a 5-a zi" ( ellaOne ) - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 100-110 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Din această categorie ( pilula de a 2-a zi ) fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 85% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămână însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

http://www.gedeon-richter.ro/......202012.pdf

ellaOne / pilula de a 5-a zi se poate lua până la maxim 120 ore DUPĂ contactul sexual neprotejat, dar se obţine doar pe bază de REŢETĂ medicală – pentru asta fiind necesar un control GINECOLOGIC şi, recomandabil, o vârstă de peste 18 ani!

ellaOne – EXTRAS Prospect :
„Indicaţii terapeutice
Contracepţie de urgenţă în interval de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.

Doze şi mod de administrare
Acest tratament constă într-o comprimat cu administrare orală, ce se va administra cât mai repede cu putinţă, dar nu mai târziu de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.
Acest comprimat poate fi administrată cu sau fără alimente.
Dacă în decurs de 3 ore de la administrarea ellaOne pacienta vomită, se va administra un nou comprimat.
ellaOne poate fi administrată în orice perioadă a ciclului menstrual.
Prezenţa sarcinii trebuie exclusă înainte de a administra ellaOne.
Metoda contraceptivă de urgenţă ellaOneellaOneellaOne nu elimină riscul unei sarcini în toate situaţiile.
Dacă sarcina apare după tratamentul cu ellaOne, ca în cazul tuturor sarcinilor, trebuie luată în considerare posibilitatea unei sarcini extrauterine. Sarcina extrauterină poate continua, în ciuda sângerării uterine.
După administrarea ellaOne, este posibil ca menstruaţia să înceapă uneori cu câteva zile mai devreme sau mai târziu decât data aşteptată. La aproximativ 7% dintre femei, menstruaţia a început cu mai mult de 7 zile înainte de data aşteptată. În aproximativ 18, 5% dintre cazuri, s-a înregistrat o întârziere de mai mult de 7 zile, iar în 4% dintre cazuri, întârzierea a fost de mai mult de 20 de zile."
Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.medipedia.ro/......-30mg.aspx

În mod "normal", conform Prospectului, menstruaţia ar TREBUI să vină la data obişnuită, sau chiar mai repede!

Dereglările hormonale sunt un efect "secundar", NU apare la toate fetele/femeile - depinde de la fată la fată, în funcţie de cum "reacţionează" fiecare organism.
Şi, chiar dacă ciclul tău se dereglează în urma acestei tablete, în 2-3 luni de la administrare ciclul îşi va "reveni" la normal.

Toate cele bune.

| Andrey245 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos, dar ieri i-a venit menstruatia, deci stau fara nicio grijewinking tongue

| bursuc001 a răspuns (pentru Andrey245):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

26 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Urinatul NU are nici un efect contraceptiv. Uretra este complet separata de vagin. Dupa actul sexual femeia trebuie sa urineze ca masura de igiena, sa spele uretra ca sa evite o infectie urinara. nu influenteaza nicicum riscul de sarcina. daca chiar nu va doriti o sarcina, mergeti urgent la ginecolog pentru consultatie si a stabili daca este cazul sa apelati la ontraceptia de urgenta

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Măi omule, urinatul nu are treabă cu lichidul seminal care se află în vagin, da?
Nici măcar nu "se udă" de urină când are loc micțiunea, nu mai crede toate balivernele.
Poate rămâne dacă se afla la ovulație, trebuie luată pastila de urgență în maim 48 de ore de la presupus contact eșuat pentru împiedicarea fecundație, în rest nimic.
Învață să mânuiești corect prezervativul, unul de calitate și în garanție.
Pa, pa.

| Bogdan1o a răspuns:

Trebuie sa fi calm si sa mergeti la farmacie sa cumparati pastila de a 2-a ziwinking o sa fie totul bine

| CristiB93 a răspuns:

Felicitari laughing O sa fi tatic, normal ca daca era in perioada fertila a ramas insarcinata, nu are nici o legatura urinatul cu locul unde ai terminat tu. Poti sa faci ceva pe ele prezervative ca nu sunt bune de nimic, trebuia sa ai mai multa grija de unde cumperi.

| neutrino a răspuns:

Stai linistit, chiar daca v-ati distrat in doua serii, ea numai o data poate ramane gravida, nu de doua ori. Daca urina de doua ori, avea mai mari sanse sa scape.

| h3r a răspuns:

Vezi dacă nu te-ai mulțumit cu ce ți-a oferit ea? Nebunule, era ca și cum ai fi terminat tu!

| Andrey245 explică (pentru h3r):

Pai si diabla este posibil sa ramana sau nu?

| h3r a răspuns (pentru Andrey245):

Da.

| Andrey245 explică (pentru h3r):

Pfffu sad crying

| Oana92 a răspuns:

De unde o scoateti pe asta cu urinatul? Urina iese pe o gaura, sperma intra pe ala, nu se intalnesc si nu au legatura una cu alta.

| Felys a răspuns:

Sa ia pastila de a doua zi pentru siguranta ei si pe viitor folositi prezervative durex, nu va mai zgarciti la bani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,este posibil, urinarea nu este o metoda de contraceptie.
Sa-si faca un test de sarcina.
Te pup!

| Andrey245 explică (pentru anonim_4396):

Buna, eu am auzit de la un prieten ca prietena lui urina si nu a ramas niciodata insarcinata crying wtf ce ma faccc crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,exista riscuri.

| Violente a răspuns:

Șansele sunt foarte mari, nu pot să dau un procent exact dar dacă era în perioadă ovulatorie peste 50%, singura soluție este pastila de a doua zi luată în 72 de ore de la contact, așa cum spune producătorul DAR, pentru eficiență maximă ea trebuie luată cat mai repede, de preferat în primele 24 de ore. Efectele adverse ale pastilei sunt nenumărate, pot fi pe termen lung sau pe termen scurt, pot afecta menstruația și o pot deregla pe luni bune de acum înainte DAR asta depinde de fiecare organism, oricum dacă nu au trecut 72 de ore, strangi 60 de lei și fugi repede să cumperi POSTINOR-2.

Baftă și Domnul fie cu voi!

Răspuns utilizator avertizat
| Crisstttina a răspuns:

Cumpara-i pastila de a2a zi happy

| Turdeanul a răspuns:

Normal ca da

| ThisGirlHere a răspuns:

Pai. cati ani aveti? Poate sunteti destul de maturi sa va asumati consecintele pentru fapta facuta. Dupa fapta si rasplata. Oricum, succes! happy

| CEl8oo a răspuns:

Da bai da probabilitatea este mareee!

| FetitzaCuOchiAlbastrii a răspuns:

Pfoai fi sigur ca vei avea un bebelus alta data fii mai atent pune-o sa faca un test de sarcina Bafta!

| mihai9910 a răspuns:

Ba vezi ce faci ca dre*** te vedem la stirile ProTv

Răspuns utilizator avertizat
| jurjilaura a răspuns:

Logic