| anonim_4396 a întrebat:

TPU. azi ma muscat cainele bunicului meu, este o rana usoara dar intrebarea mea este trebuie neaparat consultat un doctor? imediat ce ma muscat am dezinfectat, am dat cu spirt si dupa cu propolis, aa iar cainele nu este turbat insa chiar nu stiu de ce ma muscat.

Răspuns Câştigător
| bluebios a răspuns:

Daca este cainele tau turbarea se exclude din start. Exista totusi riscul de tetanos si de infectie. Ar fi bine sa faci un vaccin antitetanos si sa iei niste antibiotice asa ca ar fi bine sa treci si pe la medic.

2 răspunsuri:
| VladConstantin20 a răspuns:

Buna!
Muscatura de caine este mai intinsa, deoarece prin muscatura cainele rupe tesuturile rezultand leziuni mai intinse, deschise. Prezentarea la medic este obligatorie, indiferent daca rana a fost dezinfectata.
Sper ca te-am ajutat happy

| clara1122 a răspuns:

Si pe mine m-a muscat un caine nu era turbat dar m-am dus imediat la doctor si mi-a spus ca am facut foarte bine ca am venit deoarece se putea infecta chiar daca dadeam cu spirt.Si la mine a fost o rana mica dar macar mergi preventiv si vezi ce spune...sa nu cumva sa se ajunga la ceva mai rau.Succes! Fundita?