| anonim_4396 a întrebat:

buna tuturor!
Am cunoscut acum 5 luni si ceva prin intermediul unui site un tip cu care am inceput sa vorbesc. Ne-am deschis reciproc si ne-am zis tot, pana la un moment dat cand am observat ca evita sa mai intre in detalii cand vine vorba de fetele din viata lui, asta fiind cam dupa 2 luni de conversatie. Pana atunci mereu mi-a intrat in detalii si mi-a zis chestii intime ce nu ar fi trebui sa le stiu dar le-am acceptat pentru ca si el stia multe chestii despre mine. Dar dupa aia totul s-a terminat. Cand imi spunea ca e "ocupat" stiam ca o face cu una. Nu imi mai zicea nimic concret, imi baga scuze proaste si stiam ce se intampla dar am acceptat si am trecut cu vederea.
Apoi dupa alte 2 luni de conversatie, avea dati in care se comporta mult prea ciudat si frumos cu mine si am ajuns la un moment dat la subiectul mult dorit, "Ce simti pentru mine?". Am recunoscut amandoi ca simtim ceva mai mult decat o simpla prietenie dar nu aveam ce sa facem pentru ca nu voiam sa distrugem prietenia si mai era si distanta. De atunci, din acel moment, totul s-a schimbat. Ne ascundeam rau. Nu mai ziceam cand iesim, ce facem, unde mergem, unde suntem, cu cine suntem. Am incercat sa discut cu el, sa ii spun ca lucrurile nu mai merg, ca ne ascundem si ca ar trebui sa reparam asta, ne-am mai dat o sansa la prietenie si lucrurile au mers ok pana cand din nou s-au distrus. Obisnuiam sa fim deschisi, sa ne spunem tot, sa fim alaturi unul de celalalt, si am ajuns in ipostaza in care el pur si simplu se joaca cu mine. Odata imi pare indiferent, odata ma ia la misto, odata se enerveaza si se comporta foarte urat, odata imi arata ca ii pasa si nu mai inteleg nimic. Ne ascundem in continuare si nu imi place asta dar nu mai pot sa ii spun nimic. Am tot vrut sa plec, sa renunt la el, la noi si la ceea ce avem, dar nu m-a lasat. Tot tine de mine si imi zice ca nu vreau sa il las definitiv dar nu inteleg ce motiv ar trebui sa am ca sa raman cand am tot incercat sa discut cu el si el nimic... I-am zis de cateva ori cum ma face sa ma simt. Ca ma simt atat de inutila. Ca nu ma simt importanta pentru el si ca sunt constienta ca mereu il deranjez dar mereu imi zice ca nu il deranjez si ca ii pasa. Nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac. Am lasat timpul sa treaca, m-a cautat, am discutat chestii normale si am ajuns sa ma enervez din nimicuri si am zis ca e mai bine o pauza mai lunga intre noi ca sa imi limpezesc mintea.
Tot am senzatia ca acum se joaca cu mine doar pentru ca nu mai vrea sa se dea de gol ca are in continuare sentimente pentru mine... Dar mie nu imi place cum am ajuns si nu stiu ce sa fac.
Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac? Am nevoie de sfaturi.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Relatiile virtuale nu sunt reale. Acolo toata lumea se preface ca e altcineva si se comporta fals, incercand sa obtina un confort, fara sa-i pese realmente ed cel de la celalalt capat, fiindca acela face la fel. Nu schimba tu regulile. Distreaza-te, dar nu transforma ceva imaginar in ceva real. intr-o relatie virtuala nu exista gelozie, e absolut normal ca el sa aiba si o relatie reala, normala, asa cum ar fi normal sa ai si tu. faptul ca tu nu ai este o decizie personala, dar nu implica in nici un caz vreo obligatie in aceasta directie din partea lui. Poate are sentimente „virtuale" fata de tine, adica se simte bine sa discute cu cineva, sa flirteze cu cineva, fara implicatii, fara sentimente, fara obligatii. dar automat ca nu va accepta sa transformati asta intr-o povara, intr-o relatie in care trebuie sa dea socoteala sau in care este cicalit, certat inutil de o partenera de relatie virtuala care nu mai respecta regulile initiale.
Ce trebuie sa faci tu? Sa-ti gasesti o relatie adevarata. Sa continu sa vorbesti cu el, sa te simti bine, sa flirtezi, sa il sustii, sa il asculti. Sa nu ii ceri niciodata nici o explicatie si sa il incurajezi sa aiba si o relatie normala, in viata reala, fiindca acea relatie nu influenteaza cu nimic ci nu interfera absolut deloc cu relatia voastra. sa iti tii nervii pentru tine, nu au ce cauta intr-o relatie virtuala. Cand esti nervoasa, nu intri pe net, nu ai nici o obligatie sa o faci, dar nici nu ai absolut nici un drept sa incarci un alt om cu nervii tai. Consuma-ti starile de nervozitate acasa, in relatia virtuala fii respectuoasa cu celalalt (adica intotdeauna calma, avand o vorba buna, un zambet, un umar pe care sa planga, un cuvant intelegator si bun). Lasa discutiile ciudate si dificile, reprosurile, astea omoara o relatie virtuala a carei regula este tocmai aceea ca nu aduce obligatii, neplaceri, conflicte.

| Alee686 a răspuns (pentru Brigaela):

Problema e ca stim amandoi cat de mult uram oamenii falsi si ca mereu am fost sinceri in unele cazuri mai serioase iar la faza cu nervii, ei bine, si el isi varsa nervii pe mine si se comporta urat. Treaba este ca ne-am atasat sufleteste unul de celalalt intr-un mod mult prea ciudat si serios si nu ar fi trebuit. Eram gelosi amandoi la unele faze in acest interval de timp dar nu am vrut sa recunoastem niciodata si de asta ne ascundem acum dar ne ascundem mult prea rau si pana acum eram deschisi. Am incercat sa vorbesc cu el dar degeaba. Am vrut sa ii spun din nou ca il las definitiv dar tot mi-ar fi zis ca nu ma lasa orice ar fi si as fi facut asta din nou degeaba... I-am zis ca vreau sa fie fericit cu cei ce se afla in jurul lui si ca nu vreau sa il deranjez, sa il retin, ca sunt doar o straina, dar nu m-a ascultat si nu vrea sa ma asculte iar eu asa nu mai stiu ce sa fac. As vrea sa ii fiu in continuare alaturi ca si prietena virtuala dar nu imi mai vorbeste iar eu nu il pot obliga. Ce ar trebui sa fac in privinta asta? Sa incerc din nou sa vorbesc cu el? Sa sterg peste faza cu pauza si sa ii scriu ca sa discutam? Sau sa il las o perioada si dupa?

| Brigaela a răspuns (pentru Alee686):

In lumea virtuala "fals" are alt sens. E o conventie a prieteniilor virtuale faptul ca esti cel care vrei sa fii, care ai chef sa fii, nu cel care esti in viata de zi cu zi. Si te atasezi sufleteste de iluzia celuilalt, dar nu ai absolut niciodata pretentia sa transferi iluzia in realitate (el nu are obligatia sa fie cel care crezi tu ca este). Faptul ca si el si descarca nervii pe tine arata ca are un caracter urat, nu este o scuza sa faci si tu acelasi lucru. Gelozia in relatia virtuala este stupida, iar exprimartea ei arata meschinarie sufleteasca. Istericalele de genul "sunt doar o straina, te las sa fii fericit cu alta" sunt nepermise la un om care are sentimente, le faci numai persoanelor pe care le dispretuiesti. daca tii la un om, pleci din viata lui demn, fara sa-i reprosezi, in nici un caz nu iti pui poalele in cap cu declaratii din astea. Sigur ca dupa ce ai facut asta nu te mai vrea de prietena, nimeni nu vrea sa aiba de a face cu o persoana care e capabila de asemenea gesturi urate si care nu are demnitate. Ai declarat ca pleci din viata lui? Fa-o, nu te mai razgandi. Tu ai zis ca nu il mai retii, de-ar fi sa mori nu mai ai niciofdata in viata posibilitatea sa deschizi discutia. Daca te abordeaza el, iti poti cere iertare si continua discutia. Dar daca tu ai spus: plec si nu te mai deranjez, ai inchis definitiv si irevocabil o usa pe care nu ai dreptul sa o mai deschizi niciodata. Vorbele nu se pot lua inapoi, ce ai spus ramane bun spus, te gandesti de o mie de ori inainte sa facia stfel de declaratii (mai ales ca ele sunt umilitoare pentru tine si il pot rani pe omul caruia ii sunt adresate, caz in care trebuie sa fii sigura ca nu simti pentru el decat dispret si dorinta de a-l rani). Nu te-am intrebat cati ani ai, probabil esti foarte tanara si inca nu ai reusit sa iti controlezi declaratiile, sa ai sentimente reale pentru un baiat, sentimente care sa te faca sa intelegi ca pe cel drag nu il ranesti nicicand.
Lasa balta relatia asta virtuala, treci mai departe. In nici un caz nu mai deschide tu vreodata o discutie, nu mai ai dreptul. Incearca sa te maturizezi incet, sa inveti ca gelozia intr-o relatie este foarte jignitoare pentru partener (inseamna ca ii spui, indirect, esti un nenorocit/nenorocita si nu meriti incredere), ca fiecare cuvant trebuie sa mangaie, nu sa raneasca si ca niciodata, intr-o relatie, nu spui lucruri de care nu esti 100% sigura.

| Aasdfghj a răspuns:

Sincer, nu pare ca ii pasa de tine nici ca prietena dar ca altceva. Un om care te respecta si care tine la tine nu se comporta asa. Mai gandeste-te la ce ai de facut.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Halele maica sfanta ce va trebuie voua relatii digitale? de unde sti ca nu e vreun psihopat nebun care invenetaza povesti si tu le iei de bune? blocheazal si revino in viata reala

| LoveSleep a răspuns:

Tot ce se întâmplă e absolut normal.
Problema nu e la el, ci e la tine. Tu ai prea mari așteptări de la el și de la "relația" voastră. Nimic nu vă leagă și doar pentru că o făcea înainte nu înseamnă că trebuie să-ți spună totul și acum.
Sunteți și veți fi doar prieteni, obișnuiește-te sau evită-l de tot.

| halogen001 a răspuns:

E usor sa iti faci iluzii, sa crezi ca e ceva bun, dar din ce ai scris e clar ca e un drum infundat.
Daca nu e constant si se poarta urat, nu e cazul sa mai vorbesti cu el. Nu exista nici un motiv sa-i accepti toanele si minciunile, nu ii esti datoare cu nimic.

| AliGab a răspuns:

Totul e virtual. Atata timp cat nu il cunosti in realitate sentimentele reale nu au nicio legatura cu parerea de a avea sentimente. Cauta-ti un baiat in viata reala si lasa mediul virtual pentru activitati de acest gen, nu pentru asa-zise relatii

| Mussette a răspuns:

Tu nu sti cu cine vorbesti.
E totul virtual.
Ori te opresti si uiti tot, a nu e sigur cui te destainui fara sa vezi cat de palpabil e.
Ori te intalnesti si vezi in ce ape va scaldati.
Pate voresti cu unu de 10 ani, sau vreun mos care se plictiseste, cu vreun obsedat sau unu insurat. 5 luni, e o parte din viata tape care risti s-o irosesti sau sa intalnesti pe cineva care tine cu adevarat la tine. nimic nu e sigur in situatia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Isi bate joc de tine fetita toanta.Papagali cu gura mare si fara Oo sunt peste tot in TPU, macho la monitor, pudel la vorbitor.Ai grija sa nu descoperi ca papagalul nu canta la mai multe scorburi, ca sa vezi atunci amuzament, desi risca sa ramana intepenit intr-una din ele laughing

| HereToHelp123 a răspuns:

Nici nu am citit tot. Iarta-ma. Iti zic sincer: am avut si eu prieteni pe net. Nu ai cum sa tii legatura cu ei pe viata, intelegi? Am o prietena care a fost cu un baiat pe net si s-a despartit de ea dintr-un motiv urat. Bai, chestiile astea pe net nu le inteleg.Cum poti tine la cineva cu care nici macar nu te-ai vazut? Nu l-ai atins, nu l-ai simtit, nu nimic?! Efectiv doar SCRIS! Esti tanara.Vezi-ti de viata si de prietenii REALI! Te rog. Lasa netul naibii, ca e doar o capcana happy

| SomeRomanianGuy a răspuns:

Voi v-ati vazut vreodata fata in fata?
Daca nu, cand o sa va vedeti, discuta toate astea live, intre 4 ochi daca vrei/crezi ca o sa mearga intre voi. Atunci o sa iti dai seama (pentru ca te vad o fata inteligenta) daca el e serios sau nu in legatura cu relatia asta a voastra.

| Alee686 a răspuns (pentru SomeRomanianGuy):

Nu, nu ne-am vazut. Ne dorim sa ne vedem dar de cand ne-am inchis asa, degeaba ii mai vorbesc. Nu mai am curajul sa ii mai pun aceasta intrebare pentru ca stiu ca se va enerva si ne vom certa. Mereu ne certam din nimicuri. Multi mi-au spus sa renunt, sa plec, si nu am putut sa il las asa fara sa ii spun si de fiecare data cand ii spuneam imi zicea ca nu vrea sa il las. Inainte de a lua pauza mi-a spus merita sa luam pauza asta si ca o sa fim ok dar nu stiu ce sa mai zic sau ce sa fac.

| Kitsune92 a răspuns:

Iti spun din proprie experienta sa nu iti investesti timp si sentimente pentru cineva pe care nu il cunosti. Pe internet sunt o gramada de persoane ciudate, care se dau drept o persoana si de fapt sunt alta. Daca nu e o distanta prea mare intre voi, atunci propune-i sa va vedeti. Altfel eu zic ca nu are rost sa-ti pierzi timpul cand sunt atatea lucruri frumoase care le poti face in viata reala. Succes! happy