| bunacefacipa a întrebat:

Ce pastile as putea lua pentru a evita o sarcina pentru o scurta perioada de timp(2 luni)? Iubitul meu e plecat iar în vara merg la el. Nu are rost sa iau anticoncepționale (pentru ca am înțeles că trebuie să le iau mult timp) pentru o perioada așa scurta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai putea folosi Inelul contracptiv deoarece poate fi folosit oricand si de catre oricine. "Inelul contraceptiv introdus in vagin, va ramane pe loc zi si noapte fara a necesita o atentie deosebita. Hormonii difuzeaza continuu din rezervorul din cadrul inelului, initial la nivelul tesuturilor vaginale si apoi in circulatie. Daca este necesar, inelul poate fi indepartat pentru o perioada de pana la 3 ore in vederea contactului sexual, pentru curatare sau pentru alte motive.
Potrivit CSID, Inainte de a fi lansat pe piata, peste o mie de femei l-au testat timp de un an, iar rezultatele perioadei de proba au fost publicate in martie 2001. Eficacitatea a fost satisfacatoare, cu 6 sarcini in cazul celor 1.145 de femei. Inseamna ca o femeie care foloseste aceasta metoda de contraceptie ar ramane insarcinata mai putin de o data la fiecare 100 de ani, au calculat specialistii." Pentru mai multe informatii citeste articolul urmator : http://www.perfecte.ro/......val-1.html Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Halele maica sfanta tu nu esti in stare sa intelegi ca anticonceptionalele sunt singurele pastile contraceptive inteleg ca organul genital nu stie carte halele maica sfanta foloseste prezervativul daca tot mergi pe cpaul iubitului tau

| Emilian65 a răspuns:

Daca iubitul este plecat, pentru ce ce iti trebuie sa iei pastile de protectie? Ai de gand sa faci sex cu alt baiat in lipsa iubitului tau? Cea mai buna pastila in cazul tau este abstinenta de a face sex cu altul. In caz contrar ramai gravida si te duci la el cu un bebe mic in burta.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru Emilian65):

Nu isi doreste sa faca sex cu ALT baiat. Isi doreste sa faca sex cu ALTI baieti big grin
Lasa ma fata sa traiasca. De ce sa se duca la manastire 2 luni?

| Fatamuntilor a răspuns:

Prezervativ!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Se pare ca doresti ca cei 2 sa devina neaparat parinti indemnandu-i sa foloseasca o metoda de protectie considerata printre cele mai putin eficiente. :D Statistic protectia oferita de prezervativ se situeaza la o valoare medie de 83-86% datorita multiplelor greseli de folosire! Pe baza cercetarilor s-a ajuns la o concluzie ingrijoratoare pe plan mondial. O varietate de studii a aratat ca prezervativele au o rata de esec anuala cuprinsa intre 10% si 30% in prevenirea sarcinii.
"Va puteti imagina consecinetele pentru un cuplu cand prezervativele dau gres? Se intampla mereu! Unul dintre studii a aratat ca printre adolescenti rata de esec a prezervativelor impotriva sarcinii a fost de 36%! Pe total, aceasta inseamna ca una din trei adolescente care folosesc prezervativul va ramane insarcinata in fiecare an." Te indemn sa citesti urmatoarele articole STIINTIFICE pentrua-ti da seama cat de gresit este indemnul tau de a se folosi prezervativul : http://www.adevaruldespreavort.ro/......rezervativ precum si http://www.sitemedical.ro/......i-nedorite In baza celor prezentate se poate concluziona ca o informarea corecta este cea mai buna metoda contraceptiva.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iar inelul contraceptiv se foloseste mai usor decat prezervativul?
Sau si tu iti doresti ca cei doi sa devina parinti?
De ce nu i-ai explicat cum e cu "calendarul" daca tot vorbim de procente!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionescu_Marius_1980):

Bineinteles ca se foloseste incomparabil mai usor, deoarece inelul se introduce in vagin 1 singura data la fiecare 28 de zile si pe urma poti intretine un numar nelimitat de contacte sexuale. Inelul contraceptiv reprezinta cea mai sigura si eficienta metoda de protectie inventata pana in prezent si anume de peste 99, 7%. Pentru informarea ta : Pe baza testarii produsului la lansarea pe piata in anul 2001, specialistii au calculat ca statistic o sarcina se produce la circa 57.250 de contacte sexuale fiecare cu ejaculare in vagin. Ce treaba are "calendarul" cu folosirea Inelului NouvaRing? Se pare ca esti complet "pe langa" in privinta acestei metode de protectie, daca faci o astfel de asociere. rolling on the floor

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Este o pastila foarte misto, fara nici un efect advers care nu te protejeaza numai de sarcina. Se numeste PREZERVATIVUL!
Daca nu stii cum se foloseste, te ajut eu.