| Sabrina1234 a întrebat:

Merg in concediu in august si menstruatia pica fix in perioada aia. Iau anticonceptionale de cateva luni si ma gandeam cum as putea sa imi aman perioada? Azi trebuie sa incep un nou blister, oare pot sa lungesc pauza si sa incep blisterul peste doua saptamani?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Din ce inteleg, menstruatia trebuie sa-ti vina chiar cand esti in concediu, adica imediat dupa ce termini blisterul din care iei acum. Daca e asa, nu faci pauza deloc, incepi alt blister imediat. Apoi cand revii din vacanta intrerupi luarea pilulelor ca sa-ti vina menstruatia, chiar daca nu ai terminat blisterul. Faci pauza normala pentru menstruatie si apoi incepi unul nou. Ala inceput il arunci ca sa nu te incurci.
Nu abuza de solutia asta, foloseste-o doar daca e absolut necesar, o data, maxim de doua ori pe an.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să întârzii menstruația, degeaba te chinui să "lungeşti" acea pauză.

| Holiday a răspuns:

De fapt procedura e tocmai invers, adica nu trebuia sa faci deloc pauza.

| Sabrina1234 explică (pentru Holiday):

Si daca nu fac pauza in august, se poate?

| Sabrina1234 explică (pentru Holiday):

Azi am inceput blisterul si il voi duce la capat, dupa care incep altul fara sa fac pauza, asta ar insemna sa iau vreo 10 pilule din celalalt blister, dupa care am sa intrerup cand ajung acasa si am sa fac o pauza normala pentru menstruatie. Multumesc frumos de ajutor!

| Holiday a răspuns (pentru Sabrina1234):

Din ce inteleg, menstruatia trebuie sa-ti vina chiar cand esti in concediu, adica imediat dupa ce termini blisterul din care iei acum. Daca e asa, nu faci pauza deloc, incepi alt blister imediat. Apoi cand revii din vacanta intrerupi luarea pilulelor ca sa-ti vina menstruatia, chiar daca nu ai terminat blisterul. Faci pauza normala pentru menstruatie si apoi incepi unul nou. Ala inceput il arunci ca sa nu te incurci.
Nu abuza de solutia asta, foloseste-o doar daca e absolut necesar, o data, maxim de doua ori pe an.

| Hehdhdjeheh a răspuns:

Poti folosii și tampoane interne