| cameliaTpU a întrebat:

cu toate că știu deja răspunsul a ceea ce urmează sa întreb, simt nevoia să fac o comparație între mai multe păreri așa că,sa explic.
In urma cu aproximativ o lună am avut contact sexual neprotejat.
Știu că e o întrebare clișeică si o acțiune lipsită de judecată.Dar ma rog. faptul a fost consumat.
Ideea e ca,ciclul meu menstrual nu este unul regulat, am avut perioade în care nu mi-a venit luni la rând și așa..acum am cam 2 luni de când nu mi-a venit.
Am avut dureri abdominale si scurgeri maronii ' subtile',pentru că după astea iarăși apare leucoreea,apoi din nou perioade de genul.
Vreau doar sa stiu daca este normal sa se întâmple asta si in afara unei sarcini sau nu. uneori tind sa fiu cam paranoică,dar ce o fi, o fi pana la urma.
Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si noi cum am putea stii de data asta daca-i sarcina, sau dereglare?
Fa un test de sarcina la 3 saptamani dupa contactul sexual, ori mergi la un ginecolog!

| cameliaTpU explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau să par rea sau ceva, dar eu nu am întrebat pe nimeni dacă poate fi vorba de o sarcină sau dereglare, sunt conștientă că atâta tip cat eu nu pot sti cu exactitate, nici voi nu aveți cum, plus ca nu as putea fi sigură oricum.
Am întrebat doar dacă este posibil să se întâmple asta si in afara unei sarcini.
Mulțumesc oricum.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta reiese foarte clar ca ciclul tau menstrual este unul de tip NEREGULAT si intr-un astfel de caz nu exista/nu se poate folosi notiunea/termenul/cuvantul INTARZIERE in producerea menstruatiei deoarece NU exista un REPER FIX fata de care sa te poti raporta. In consecinta daca nu ai intretinut contacte sexuale neprotejate nu poti avea nici un motiv de ingrijorare daca nu se porneste menstruatia mereu la aceeasi data. Fiindca caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este insasi imprevizibilitatea, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar si zeci de zile. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care au drept urmare si producerea menstruatiilor la fel de imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. In cazul tau se poate considera ca fiind oarecum "anormala" si numarul mare de zile de sangerarea menstruala fiindca se depaseste frecvent perioada de 7 zile. Situatia destul de neplacuta poate fi remediata doar prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog va fi in stare sa analizeze situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata te vei confrunta cu dereglati din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta si stresul de a nu apare o sarcina nedorita. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Buna stimat utilizator, in opinia mea tind sa cred ca este vorba despre o dereglare hormonala, daca partenerul tau nu a terminat in vaginul tau sunt zero sanse sa ramai, dar sexul neprotejat este periculos datorita bolilor cat si sarcinilor nedorite, deci stimat utilizator pe viitor te rog sa ai grija, te pup dulce.

| cameliaTpU explică (pentru vocea):

Sunt conștientă de toate astea, de asemenea si de faptul că nu ar fi trebuit să tratez urmările intr-un mod atât de superficial, dar în mod normal, pe moment contează atât de puțin ceea ce ar putea urma.
Oricum, va mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

| presus a răspuns:

Probabil o simpla dereglare hormonala.