| PussicatDolls a întrebat:

Sunt foarte speriată!
Menstruaţia a venit pe 10 mai. Nu am ciclul regulat.
Astăzi, 29 mai, au trecut 8 zile de la administrarea pilulei Escapelle. Am dureri abdominale asemănătoare cu cele de menstruaţie (dar nu cu aceeaşi intensitate ) si scurgeri maronii, cu sânge, destul de abundente. Au inceput ieri, 28 mai. Ce se întâmplă? Mi-a venit stopul cu 10+ zile mai devreme sau este reactie la Escapelle?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma folosirii pastilei contraceptive, hormonii din compozitia acesteia, niciodata nu vor grabi aparitia procesului menstrual. Este stiut si acceptat faptul ca de obicei pornirea menstruatiei este intarziata cu pana la 7-10 zile fata de data preconizata de incepere a acesteia. Sangerarea aparuta dupa trecerea a 5-7 zile in medie fata de momentul administrarii pastilei contraceptive, reprezinta o reactie adversa a organismului fata de hormonii sintetici introdusi suplimentar si in mod abuziv in corp. Menstruatia adevarata/reala se va porni la data la care ar fi urmat sa inceapa in mod normal sau cu o oarecare intarziere. Sangerarea actuala nu reprezinta o menstruatie. Sanatate!