| Angelique a întrebat:

Cui i-au scos apendicita, cum a fost? care a fost prima reactie? sau ce au aratat analizele? de unde ati stiut ca aveti apendicita? Va intreb asta pentru ca si eu am fost la spital acum trei zile pentru ca m-a durut si imi era greata. Mi-am facut analizele si au zis ca am nivelul marit de leucocite, ceea ce inseamna ca sigur am apendicita, dar doctorii au zis ca am colita. M-am internat trei zile, si cum am venit acasa deja ma doare la apendicita.Deci ce ar trebui sa fac? Va rog ajutati-ma! Cel mai bun raspuns primeste funda! si scuze de categorie dar e mai mult vizitata

Răspuns Câştigător
| sssoriii a răspuns:

Eu m-am operat vara aceasta de apendicita.La mine a fost mai complicat. Poti vedea la "Intrebarile mele".Ma durea de ceva timp in partea dreapta, dar nu erau dureri foarte mare.Ei bine, intr-o zi am mers in oras si m-a luat o durere foarte mare care se lasa pe picior.La un moment dat mi-a venit sa vomit.Am mers la spital, medicul de garda m-a apasat si a spus ca am dureri vii si ca trebuie sa ma interneze.Mi-au luat analizele, apoi mi-au bagat o punga de glucoza. Dimineata pe la 10 jumatate am fost operata.Cand m-am trezit m-am simtit ametita, am vomat si cam asta a fost tot.Nu m-a durut.Am avut apendicita acuta+ chist serios tubar dreapta(ceea ce a cauzat apendicita si faptul ca dupa operatie nu puteam respira).Ar trebui sa mergi din nou la spital si sa explici medicului toate simptomele.Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Durerea din apendicita apare brusc si se agraveaza permanent. Se insoteste de greata, varsaturi, imposibilitatea de a manca, febra si cresterea leucocitelor. In maxim 24 de ore de la debut durerea este insuportabila si nu cedeaza la absolut nimic.
Simpla crestere a leucocitelor nu inseamna in nici un caz ca ai apendicita, chiar daca ai dureri absominale. daca la examenul obiectiv nu ai aparare musculara in zona apendicelui, nu ai apendicita. Pentru tine, cea mai buna dovada, este faptul ca au trecut 3 zile si inca nu ai peritonita, deci evident nu ai avut apendicita acuta.

| Cheers a răspuns:

Pai mie mi-au scos apendicita acum 7 ani... din cate imi aduc aminte prima reactie a fost sa vad totul in ceata apoi a urmat o durere imensa de apendicita, dupa care am mers la spital unde m-am intalnit cu un baiat ce avea aceleasi simptome happy, analizele au aratat ca eu am apendicita, iar el nu straight face. Dar daca te doare burta in continuare ( tin minte ca baiatului i-au spus sa revina daca durerile reapar ), cat despre operatia a fost una fara dureri happy sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor Chiar imi pare rau pentru voi... ca va scos apendicita, da eu stiu ca apendicita e boala si apendicele se scoate.

| Floryn3423 a răspuns:

Dupa operatie eu nu cred ca am simtit ceva. A fost mai demult. O informatie foarte buna legata de tratament poti gasi si aici:
http://www.tratament-dureri.ro/......endice.php

Si http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-de-apendice.php e un link interesant.

| Ckredmr2 a răspuns:

Durerea e groaznica, ai greturi si vomiti mereu, te doare operatia de nu mai stii ce e cu tine, nu mai dormi 2 nopti.
Cand iti scoate atele nici nu stii cum te cheama.
Nu o sa mananci decat covrigi .iaurturi.cu o zi inainte de operatie mananca cat poti, ca nu o sa faci asta dupa operatie, cat despre baut.o sa ti se umezeasca buzele cu ceai, atat!