| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca ar fi lumea fara barbati sau fara femei? Excluzand raspunsul "nu ar exista", sa presupunem ca se aplica teoria berzei.

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

„presupunand ca teoria berzei este adevarata se vor ridica mult mai multe intrebari de genul "De unde vin cu adevarat pruncii? De unde ii aduc berzele?" si tot felul de intrebari de acest gen." - Corect, asta însă numai în cazul în care lumea ar fi populată doar de bărbați.

Evolutiv vorbind, bărbații sunt mai predispuși la a pune întrebări și la a-și asuma riscuri pentru a răspunde la acele întrebări.
Însă, tu, Lavinia, trebuie să menționezi dacă sexul care ar popula în întregime planeta ar fi la fel - fiziologic și hormonal ca acum - sau nu. În funcție de asta îți pot da un răspuns mai filosofic.

În altă ordine de idei, despre dezastrul care l-ar aduce eventualitatea în care pământul ar fi locuit doar de femei s-a făcut și un film de către Republica Socialistă Poloneză în anul 1984. Filmul se numește Seksmisja și ți-l recomand cu plăcere.

Salut.

| LeontinAndrei a răspuns:

Lavinia, presupunand ca teoria berzei este adevarata se vor ridica mult mai multe intrebari de genul "De unde vin cu adevarat pruncii? De unde ii aduc berzele?" si tot felul de intrebari de acest gen. Este foarte complicat.

Sarind peste partea asta, atunci sexul care ar popula planeta nu ar mai avea nevoie de organele genitale. Nu ar mai exista acestea, nu ar mai fi nevoie de sex si tot asa, insa cea mai mare problema ar fi ca atunci planeta ar fi populata de homosexuali (fie barbati, fie femei), asta presupunand ca va mai exista dragostea si nu neaparat sexul (ca si actiune). Conform religiei, homosexualitatea este un pacat, iar lipsa existentei a doua sexe opuse ar duce la incapacitatea oamenilor de a-l evita.

Sunt multe lucruri de luat in calcul. Oricum, pe scurt... Ar fi un haos total. Chiar si asa e haos.

| DeeaMarry a răspuns:

Ar fi foarte plictisitor, parerea mea.

| GoguSteriade a răspuns:

Si teoria berzei implica "iubirea dintre doi oameni de sexe diferite" asa ca e cam aiurea presupunerea ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara barbati ar fi roz, plina de posete si masini busite

fara femei plina de bataturi in palma.

| Demonull a răspuns:

Fara barbati..pline de jucarele de alea pentru sex. fara meciuri. fara seminte sparte, fara injuraturi (nu ca femeile nu ar injura), fara multe, deci tristalaughing
Fara femei? pai...naspa

| BeautifulMind a răspuns:

Eee, cum?! naspa, normal straight face