| Ecea a întrebat:

Credeti ca exista egalitate intre barbati si femei(facand o medie)? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| ÈριcĿ a răspuns:

Sunt bărbat. Ştiu să îmi fac de mâncare, ştiu să îmi calc şi nu sunt gras.Nu ai vrea să ne întâlnim?winking.

14 răspunsuri:
| sunshine939 a răspuns:

Nu sunt egali. femeia este mult mai puternica decat barbatul.Voi va credeti sexul tare si la cel mai mic stranut stati in casa o saptamana.o femeie este in stare sa aiba si 3joburi pe cand barbatii daca stau la birou 6 ore sunt praf si pulbere de obositi. daca nu aveti o femeie alaturi va imbracati cu hainele necalcate,mancati de la fast food, casa este un dezastru, si lista poate continua.deci cine vorbea de egalitate?

| Ecea explică (pentru sunshine939):

Desigur,foarte adevarat.
Diferenta este ca o femeie depune munca fizica iar barbatul in 6 ore de birou a depus o munca psihica imensa care intr-adevar te doboara, unii rezista chiar mai mult.
Este mult mai greu sa gandesti 6 ore decat sa dai la sapa 10.
Cu sapa te acomodezi, dupa cum bine vezi la noi in Romania taranii pleaca la 5 dimineata pe camp si se intorc seara,dar prea obositi nu sunt niciodata,asta depinde doar de cat de mult antrenament ai.
In schimb o munca psihica pur si simplu,permanent esti in conditii de stres,aglomeratie,ai nevoie de idei,solutii pe moment,solutii provizori,planuri,etc,etc,etc un milion de lucruri.

Oricum,intrebarea mea se referea la social.
De exemplu: De ce nu exista femei care au facut istorie prin muzica,pictura,etc?
Nu exista o femeie compozitoare renumita,o pictorita renumita.
La Sah de exemplu sunt mult mai putine femei decat barbati.
La poker de exemplu sunt foarte putine femei.
In arta in general sunt mult mai putine femei decat barbati.
Asta nu iti pune un semn de intrebare?
Nu o spun pentru ca sunt eu misogin,pur si simplu vad realitatea.
Femeia se pare ca nu este la fel de inteligenta si abila ca un barbat.
Dupa cum ai spus si tu,femeile(in marea majoritate a cazurilor) raman la munca de jos.
Foarte adevarat,daca nu avem o femeie langa noi nu suntem prea responsabili din punctul asta de vedere cu imbracamintea,mancarea,curatenia, etc dar asta mi se pare de asemenea un dezavantaj nu o calitate a femeilor.
Pana la urma si religia subestimeaza femeile si spune ca sunt doar o umplutura(o coasta).
Acum revenim la intrebare, exista egalitate?
Si daca nu exista cine are procentaje mai mari?

| Ecea explică (pentru ÈριcĿ):

Hahahaha.
Am impresia ca toti stim, doar ca unora le este lene.
Eu ii dau lectii lui maicamea la facut mancare oricand.Nu calc cum calca ea, dar ma pot descurca si singur, nu este un impediment asta.
Orice se invata.
Afirmatile de genul acesta mi se par o banalitate si irelevant de neverosimile.

| ÈριcĿ a răspuns (pentru Ecea):

Ecea eu doar încercam să îmi fac o prietenă pe TPU.laughing

| sunshine939 a răspuns (pentru Ecea):

Da.ceea ce zici este valabil nu pentru sec 21 ci poate pentru secolele trecute.acum femeile ocupa posturi importante in companii de succes.iar altele ajung chiar cu mult peste barbati.pana acum barbatii au detinut suprematia insa acum lucrurile s au schimbat.chiar daca este greu de acceptat pentru voi.iar daca un barbat este cineva in lumea asta.este cu siguranta datorita unei femei. daca aprofundez nu stiu daca se poate pune problema de egalitate.mai degraba cred ca se completeaza unul pe celalalt in viata.ce are unul nu are celalalt si tot asa. oricum felicitari pentru intrebare.

| Ecea explică (pentru sunshine939):

Hm,ciudat raspuns.
Eu vorbind din propriile mele experiente si din ceea ce am vazut in cercurile in care m-am invartit,familie,prieteni, etc am vazut doar dezastre.
De exemplu tatal meu, a cunoscut 2 femei la viata lui, el fiind un om foarte de succes.
Prima a fost mama mea.In timpul relatiei a reusit sa intre in top milionari pana cand femeia l-a lasat cu nimic.
Apoi urmatoarea,a cunoscut-o cand era foarte stabil financiar si dupa cativa ani de relatie si bani aruncati pe case,blanuri,etc a ajuns in asa hal incat i-am trimis eu bani sa isi cumpere mancare si tigari.
Am nenumarati prieteni care au firme,afaceri,etc insa marea majoritate dupa ce s-au casatorit au ajuns vai de ei.
Desigur, probabil o sa spui ca nu au intalnit pe cine trebuie, dar te contrazic de pe acum.
Femeia cand a pus mana pe bani s-au schimbat lucrurile.
Fosta mea prietena a reusit in 2 ani sa ma bage in datorii uriase,inainte sa o cunosc stateam foarte bine financiar,de asemenea dupa ce am terminat am revenit la o viata oarecum modesta.
Si stiu nenumarate cazuri asemanatoare.
Nu stiu ce varsta ai, probabil esti mica si inca nu ai deschis ochii, dar in secolul 21 femeia sta la Mall si barbatul face infart sau atac cerebral zbatandu-se sa faca bani.
Probabil pentru varsta ta nu este valabil momentan asta,poate asa vedeam si eu lucrurile acum ceva ani,insa acum s-au cam schimbat lucrurile.

Femei de succes cum ai spus tu,cu posturi importante,companii de succes,asta vezi doar in filmele americane,in realitate nu prea exista femei,sunt foarte putine femeile care le-a dus capul sa realizeze ceva.
Exista intr-adevar o categorie de "femei de succes" care sunt consiliere,director de banca sau chestii de genul,insa iti pot garanta ca au o pila buna la un barbat si au facut un compromis.
Cate femei poarta costum si cate poarta fusta scurta?

Stiu ca esti femeie si iti aperi specia,dar uita-te pe strada putin,ai sa remari diferente mari.
Spuneai ca nu putem accepta...din contra,eu ma bucur sa aud ca in sfarsit o femeie a realizat ceva, orice care are legatura cu ganditul nu cu fizicul.
Chiar m-as bucura ca urmatorul campion la un sport al mintii sa fie o femeie.
Dar sunt foarte dezamagit pentru ca desi nu pot face anumite lucruri ele sustin cu tarie ca pot chiar mai mult de atat desi sunt doar vorbe.
In fine, probabil nu o sa intelegi si nici nu o sa accepti din cauza varstei.
O seara placuta iti doresc.

| sunshine939 a răspuns (pentru Ecea):

In primul rand nu am 15 ani sau cat crezi tu.in al 2 rand ce femei ai descris tu se numesc materialiste ca sa nu zic mai urat.in al 3 rand stiu ff bine in ce lume traim.in al 4 rand daca tu si tatal tau ati dat numai peste asemenea femei nu inseamna ca toate sunt la fel.si am incheiat citatul. dupa cum vorbesti se vede ca esti un barbat cam peste 25 de ani.dar crede ma BARBATII NU SE MATURIZEAZA NICIODATA. sper ca timpul sa iti arate ca am avut dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sunshine939):

Fetito, nu mai cere altora sa nu generalizeze, cand tu tocmai asta faci. Poate nu ai 15 ani, dar cu mintea tot pe acolo ai ramas.

| ÈριcĿ a răspuns (pentru sunshine939):

Sunt bărbat. Ştiu să îmi fac de mâncare, ştiu să îmi calc şi nu sunt gras.Nu ai vrea să ne întâlnim?winking.

| Ezyo a răspuns:

Cred ca nu egalitate, mai degraba egalitate de sanse ar trebui sa fie. Prin natura femeile si barbatii nu sunt la fel (egali) dar se completeaza foarte bine. De aceea cand isi gasesc "cealalta jumatate" se formeaza un "intreg" foarte puternic.

| Ezyo a răspuns:

Iata cateva exemple de femei celebre: Margaret Thatcher (Doamna de Fier) fost prim-ministru al Marii Britanii, - Diana Spencer (Lady Diana), - Marie Curie, dublu laureat Nobel (fizica si chimie), si fiica ei Irene Joliot-Curie, tot laureata Nobel, - Indira Gandhi, fost prim-ministru al Indiei 4 mandate, - Jeanne D'arc, eroina franceza, - Ecaterina Teodoroiu, eroina romanca, - Nadia Comaneci, cea mai buna gimnasta, - surorile Polgár, campioane mondiale la sah.
Lista lor e mai mica, fiindca in trecut si chiar in prezent datorita pozitiei lor sociale, a discriminarii femeile nu au avut si nu au inca pe deplin egalitate de sanse cu barbatii, nicidecum datorita capacitatii fizice sau intelectuale.
Din aceasta cauza este intr-un fel normal ca barbatii sa fie in avantaj in cele mai multe domenii.

| ÈριcĿ a răspuns:

Mulţumesc pentru fundă, Ecea.

| Ecea explică (pentru ÈριcĿ):

Pentru putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici pana azi nu v-ati dat seama ca barbatul si femeia au alte domenii de interes, si se completeaza reciproc.

| Zartbitter a răspuns:

Un bărbat nu se poate naște fără o femeie, iar o femeie nu poate naște fără un bărbat.