| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa incep,deci nustiu sigur daca sunt insarcinata, ultimul contact am avut acum 2 saptamani iar a doua zi dupa contactul sexual (neprotejat) insa nu a ejaculat in mine.Trebuia sa imi vina menstruatia insa luna (iunie)trecuta nu am avut deloc si nu mi s-a mai intamplat mie imi venea in fiecare luna acum astept sa imi vina am cateva greturi, pofte pff.Acum suntem in luna iulie frate si nu imi vine nici semn ca e pe drum nimic.Am nevoie de sfaturi ce credeti.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar in cazul in care ai intretinut relatii sexuale la circa 2 saptamani dupa ultima menstruatie (cea din luna mai se pare) ai fi putut sa ramai insarcinata si acesta sa fie motivul absentei menstruatiei de atata vreme. Dar la fel de bine ar putea fi si rezultatul unei dereglari endocrin-hormonale mai severe care sa-ti fi dereglat atat de mult ciclul menstrual incat acesta sa se produca peste un anumit timp deocamdata imposibil de a fi precizat. Pentru a te convinge de posibilitatea de a fi sau nu insarcinata ar fi indicat sa-ti verifici printr-o analiza de sange daca in organismul tau exista sau nu hormonul de sarcina hCG care apare doar in cazul in care exista o sarcina formata, iar placenta fatului secreta acest hormon. Precizia rezultatului unei astfel de analize este depeste 98%.

1 răspuns:
| sofisis a răspuns:

Nu crezi ca cel mai simplu si rapid ar fi un test de sarcina?
Nu stiu...zic si eu.