| 4343gddhkied a întrebat:

Buna TPU big grin!
Avem niste prieteni de familie si eu una ma inteleg foarte bine cu ei, am avut multe iesiri impreuna. Eu cu unul dintre acei prieteni vorbeam pe facebook si prietenul meu are parola (probabil o fi vazut). Cand am vrut sa ii scriu aceluia mi-a aparut ca nu il mai am in lista. (Am crezut ca s-a suparat pe mine si m-a sters) Aseara am mers la o terasa cu acesti prieteni si l-am intrebat de ce nu a mai dat niciun semn de viata. A zis ca daca l-am sters din lista nu a vrut sa ma deranjeze straight face Acuma nu stiu. eu nu l-am sters si nici el. Exista posibilitatea ca de la atata gelozie sa fi sters prietenul meu? Si daca e asa de ce nu mi-a zis? ( el stie de convorbirile mele cu acel amic si cand i-am zis ca m-a sters din lista nu a zis absolut nimicstraight face ) De ce atat de gelos si nu are incredere in mine straight face? Inteleg ca daca e gelos te iubeste da nici chiar asa straight face era mai simplu sa zica sa nu mai vorbesc cu aia si nici ai mei laughing!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e gelos nu te iubeste. Gelozia nu e iubire este o boala data de frica. Cand te iubeste te lasa libera pentru ca stie ca pe el il iubesti si nu-si face griji ca tu te-ai putea indragostii de altcineva.

Oricum gelozia asta ne limiteaza mult si nu e ok ca doar o singura persoana sa-ti cunoasca caracterul, sa fii inchisa. Asta nu e o relatie sanatoasa. O relatie sanatoasa are la baza incredere nu este ticsita de gelozie.

Si sa-ti zic ceva, am fost cu un tip si m-a inselat o data. N-am fost geloasa pe acea persoana, nu i-am interzis nimic pur si simplu stiam ca o sa ma iubeasca si asa a si fost. Esti gelos cand iti e frica si crezi ca o sa pierzi acea persoana, ca nu esti suficient de bun sa o meriti sau suficient de puternic ca sa o ti langa tine.

Si schimba-ti parola de la facebook, nu mi se pare deloc ok sa iti ordoneze el viata.

| 4343gddhkied explică (pentru anonim_4396):

Mersi :*!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4343gddhkied):

Nu ai pentru ce :*.

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pai normal ca el l-a sters...ca doar nu venea Sfantul Duh sa il stearga.
Intreaba-l de ce a facut-o. Ia-l la sigur. Daca zice ca nu el e de vina, ii spui ca iti pare rau ca nu are incredere in tine si ca te mai si minte pe deasupra.
Daca recunoaste ii spui ca din mom ce el are parola ta si poate sa vada oricand ce discuti nu vezi nevoia unor asemenea gesturi. Si dupa discutii sa iti schimbi parola. Si-a pierdut privilegiul de a avea acces la intimitatile tale.