| EvaTramell a întrebat:

daca am avut contact sexual acum zece luni si acum misa intarziat menstruatia inseamna ca sunt insarcinata? poate intarzia din cauza caldurii stresului? vreau raspunsuri.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De acum 10 luni te gândești la o sarcină?
Da, stresul este un factor care dereglează menstra, ca și medicația, operația chirurgicală, etc.
Bea ceai de crețișoară cu urzică.
Folosește prezervativul!
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Exclude sarcina! doar daca nu ne apartii noua, oamenilor de pe Pamant, ai sanse sa fii insarcinata

| DiamondEyes a răspuns:

Pai daca ai avut contact acum 10 luni aveai copil, nu crezi?
Deci nu, nu esti.

| Rebe97 a răspuns:

Trebuia sa fi nascut deja... numai daca ai facut sex cu un dinozaur dureaza maimult si o sa nasti mainewinking!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Adica mai ai o luna si e posibil sa nasti. Te-ai pregatit?

| h3r a răspuns:

Și ai făcut sex așa...

| prizeFTW a răspuns:

Nu ai ce să păţeşti... De acum 10 luni până acum aveai un copil de o lună laughing

| GigiManivela a răspuns:

Sunt sanse destul de mari sa fii ramas insarcinata daca nu v-ati protejat.

| DNSK a răspuns (pentru GigiManivela):

10 luni. cat ii perioada de sarcina la tine? 3 ani? of of

| Cherolle18 a răspuns:

Nu are cum sa fi insarcinata deoarece daca erai trebuia sa fi nascut deje doar sti ca omul se naste la 9 luni de sarcina.Deci nu stai linistita tia intarziat un pic dar o sati vina.Nu exista nici o sansa sa fi ramas insarcinata. FUNDA!