| filipeyre a întrebat:

daca prietenei mele i-a venit ciclul, o putem face fara nici o grija in primele zile nu?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, din motive de igiena, in timpul menstruatiei trebuie obligatoriu sa folositi prezervativ. Altfel, exista risc de infectii atat pentru tine cat si pentru ea.
In al doilea rand, daca te referi la griji pentru sarcina, nu exista nici o zi fara grija. Poate prima zi de menstruatie sa fie imposibila, in restul este posibil sa se instaleze o sarcina (daca ati face sex fara prezervativ)

| filipeyre explică (pentru Brigaela):

Chiar si cu un ciclu mai lung?

| Brigaela a răspuns (pentru filipeyre):

La un ciclu regulat de peste 30 de zile, riscul cu adevarat minim poate cuprinde primele 3 zile de sangerare

| Emilian65 a răspuns:

Da, o puteți face fără nici o problema.