| anonim_4396 a întrebat:

De 2 zile m-am despartit de iubitul meu. Am fost cei mai buni prieteni timp de un an, iar inca un an împreună. La început a fost totul frumos, isi facea timp pentru mine, vorbeam ore in sir la telefon, mesaje, ne vedeam foarte des, cand ne certam sie era vina lui, isi cerea de o mie de ori scuze. De cateva luni ne tot certam, in mare parte pentru ca nu imi mai oferea atenţie ca la inceput. A devenit tot mai ocupat iar eu eram pe ultimul loc in viata lui(si aveam impresia ca nici nu vrea sa isi Faca timp pentru mine. Chiar daca putea) Cu toate astea a plans in fata mea si a spus ca ma iubeste. A mai tinut relatie 1 luna dupa faza cu plansul, dar luna aceea a fost pentru mine un cosmar. Plangeam non stop pentru ca nu imi mai ofera atenţie, si bineînţeles ca ne certam de fiecare data pe tema asta. Alaltaieri am decis sa renunt la tot. De ce a plans in fata mea si a spus ca ma iubeste, dar nu a incercat sa facem relatia sa mearga, iar acum a renuntat asa usor la mine? Ma doare sufletul. Dupa cat timp trece durerea. Chiar nu mai pot. Ma simt foarte singura. Imi e asa greu sa constientizez ca ii totul gata.

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Eu cred ca in sinea lui, te iubeste. Dar inca nu realizeaza cat si cum, poate are niste probleme, sau pur si simplu a intervenit monotonia. O relatie nu o sa ramana niciodata cum era la inceput, faptul ca noi, femeile, traim in trecut e problema noastra. Cel mai probabil o sa te caute sa va impacati, ramane la atitudinea ta daca il ierti sau nu.

Durearea o sa tina atat timp cat ii permiti tu sa tina.

| anonim_4396 explică (pentru Ririru):

E ca si cum ar muri un membru al familiei tale si in timp ce tu te dai de ceasul mortii ar veni un geniu ca si tine si ti-ar spune "durerea o sa tina atat timp cat ii permiti tu sa tina". Durerea tine atat cat vrea ea sa tina, Bubulino, daca am putea alege ce si cat sa simtim am fi zei, nu mai scrie citate stupide doar pentru ca iti plac tie cum suna... Si problema nu e ca monotonia a intervenit in relatia lor ci crizele repetate ale printesei in cauza care, in cartile de povesti si telenovele, a vazut cum Fat-Frumos o venereaza pe Cosanzeana pentru eternitate. Creierul ei de gasculita asa a perceput viata si acum, ca a dat nas in nas cu realitatea, isi varsa frustrarea pe nefericitul ala care nu mai e de acord sa o pupe in fund 12 ore pe zi.

Ca fapt divers "altitudinea" e cam "latitudinea".

| Ririru a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahaha!

In primul rand, imi permit sa scriu exact ce vreau, are toata lumea dreptul la propria opinie.
In al doilea rand, sunt chestii diferite. Aici vorbim despre o relatie, nu despre mama, tata, frate. Nu a murit nimeni. Adica de ce sa sufere dupa ceva care nu-i mai aduce nimic bun, ci doar tristete? Are probleme mintale? laughing Ai auzit vreodata despre puterea auto-sugestiei? E normal sa fii trist, da, dar poti sa-ti zici,, Bai, nu ma merita! '', sa-ti dai detalii si sa vezi cum te simti mai bine. Tu n-ai de unde sa stii ce probleme au ei de fapt, cum nici eu n-am de unde sa stiu exact dupa ceva povestit de ea aici. Daca a scris ea pe aici ca-i facea crize, iarta-ma, eu n-am fost asa curioasa sa caut happy.
Nu ma astept sa bagi la cap ce spun eu aici, daca tu consideri ca e normal ca intr-o relatie partenerul sa nu-ti ofere atentie ( ATENTIE SI TIE! Poate treceau zile si el nu-i dadea nimic, te-ai gandit?) sper sa nu faci nici o femeie nefericita din cauza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I-a trecut glontul pe la ureche, sper ca a realizat asta si d-aia a ales sa fuga in lume. Daca e baiat destept nici nu se mai intoarc. Tu cauta in continuare fraierul care sa te preaslaveasca, sa-ti ofere atentia lui ca si cum doar tu a-i exista pe planeta si sa-ti suporte toanele de printesa care crede ca ea are intaietate in fata tuturor.

| LexiEla a răspuns:

E clar ca daca nu a vrut sa rezolve problema inseamna ca nu te mai voia. Durerea asta o sa dureze mult de tot, depinde si de tine daca esti mai pesimista sau optimista de fel. Ca sa uiti trebuie sa te afunzi in relatiile cu prietenele tale, amicii, familie, etc. Sa uiti de el si sa iti dai seama ca poti fi feritita si fara el. Eventual gasesti un tip dragut de care sa te atasezi. Crede.ma, nu are rost sa stai prea mult trista pentru ca iti mananci din timpul vietii. Descarca.te rapid, apoi reia.ti viata.

| GandesteRapid a răspuns:

Face asta pentru ca nici el nu mai stie ce vrea.
E confuz. Nu stie daca inca te mai place.
Faza cu plansul a fost pe moment deoarece l-ai luat prea repede cu despartirea si nu a stiut cum sa reactioneze.
Daca te-ar fi iubit cu adevarat ar fi avut timp pentru tine in orice moment din zi si din noapte.
Durerea nici nu trebuie sa te afecteze.
Crede-ma trece la orice persoana la fel de rapid daca stii cum sa gestionezi situatia.
Daca tu te gandesti ca el nu e singura persoana iubibila din viata ta, si iti vei gasi repede pe altcineva, totul va trece de la sine.
Sper ca te-am ajutat. Poate funda?