| Ioanaanaa a întrebat:

Bună ziua,
Am problemă în zona genitală. După urinare simt usturimi puternice, iar aceleași usturimi le simt și în timpul actului sexual. Am fost la doctor pentru ambele probleme, am făcut analize( au ieșit pe verde), am luat și tratamentul recomandat, dar usturime persistă... Ce sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DjSannan a răspuns:

Simptomele dvs. pot avea mai multe cauze, inclusiv infecții, iritații, alergii sau probleme hormonale. Este important să continuați să vă adresați medicului dvs. pentru a găsi cauza problemei și a începe un tratament adecvat. În timp ce așteptați să vedeți medicul, puteți încerca să luați măsuri de auto-ingrijire pentru a ajuta la ameliorarea simptomelor. Acestea pot include:

Spălarea zonelor intime cu apă caldă și o soluție blândă de spălare
Evitarea produselor de igienă personală care conțin parfumuri sau alte ingrediente chimice puternice
Folosirea hârtiei igienice moi și a lenjeriei din bumbac
Beți suficientă apă pentru a menține o hidratare adecvată
Evitarea contactului sexual până când simptomele sunt rezolvate
Dacă simptomele sunt severe sau dacă aveți febră, trebuie să vă adresați imediat medicului dvs. pentru evaluare suplimentară și tratament

| Alina0124 a răspuns:

Dacă ai fost la doctorul ginecolog și ai urmat tratamentul dat de el și cu toate astea nu ți-a trecut, ar fi bine să te consulți la un alt doctor. E posibil să fie o infecție urinară mai puternică. Și eu am trecut prin asta, dar la mine tratamentul a funcționat, nu as putea sa ți spun ce pastile am luat pentru că fiecare organism e diferit, dar îți pot recomanda ca seara sa faci spalaturi cu apa și bicarbonat 1 litru de apa la o lingura de bicarbonat, asta va reduce aciditatea. Multă sănătate.

| Mariaflorea1874566 a răspuns:

Urmează tratamentul iar dacă nu se schimbă nimic mai fă o vizită pentru un alt control