| RoxanaMaria87 a întrebat:

De catva timp,cand fac dragoste cu prietenul meu,mi se aude un zgomot urat din vagin, ca si cum as avea vanturi..Pana acum cateva luni nu am avut treaba dar acum mi se pare rusinos, nu stiti care este problema? trebuie sa merg la un medic? Multumesc

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Intra aer acolo si de aceea suna asa, schimba-ti pozitia-asta nu e o problema medicala]

| ValyCoolBoy a răspuns:

1. In primul rand as putea sa spun care sunt motivele zgomotelor vaginale.

"Parturile" vaginale apar cel mai des in timpul penetrarii, dar acestea pot aparea si in timpul antrenamentelor sportive. Oricant de jenant pare nu aveti de ce sa va faceti griji, sunt perfect sanatoase.Iar legat de parturile in timpul actului sexual acestea se pot preveni.Haideti sa va mai dau un pont : Parturile apar adesea chiar inaintea orgasmului, deoarece vaginul se deschide si "inghite" aer, care apoi incearca sa iasa afara.Sunetul se produce deoarece penisul penetreaza peretele vaginal, este adevarat ca "nu o sa mai fie atat de stransa" iar senzatiile nu vor fi la fel.(indicat baietilor)

2. Iata cum le puteti preveni.

Cea mai usoara metoda este sa te opresti din actul sexual si sa incerci sa scoti aerul afara, exact ca atunci cand urinezi.O alta solutie de durata dar foarte eficienta sunt "exercitiile Kegel". Acestea te ajuta sa iti pastrezi muschii vaginali puternici, astfel poti preveni intrarea aerului in vagin.

Ex. Exercitiile sunt simple, exact ca atunci cand te-ai opri din urinat.Acestea pot fi facute cu sau fara margele.10 minute in fiecare zi, vor face adevarate minuni ).

In timpul actului sexual poti preveni "sunetele" evitand pe cat posibil sa schimbi pozitia, dar deja intervine plictiseala.De fiecare data cand schimbi pozitia, penisul re-intra in vagin. Odata cu el intra si aer, daca iti place sa schimbi pozitiile cat mai des, introdu penisul cat mai gradual.Este adevarat ca zgomotele apar atunci cand penetrarea este mai dura si mai intensa, dar daca ne oprim…unde este farmecul )? Schimbarea pozitiilor te vor ajuta sa iti dai seama, in care pozitie intra mai mult aer.

3. Mai pot face si altceva?

Da.Schimba pozitiile, dar penisul sa ramana in interiorul vaginului in tot acest timp.O alta optiune ar fi sa introduci ocazional un tampon pe care il umezesti cu lubrifiant. Strange-ti muschii de cateva ori, dar scoate tamponul dupa cateva minute, altfel iti va usca vaginul.

| Iunona a răspuns:

Sunetul este perfect normal. Fiecare fata o pateste cateodata. Incearca sa fi cat mai relaxata. Nu le poti controla dar poti sa te amuzi pe seama asta impreuna cu iubitul tau.

| mataarecut a răspuns:

Eu zic ca trebuie mai intai oral si dupa merge tot

| RoxanaMaria87 explică:

Va multumesc tuturor!