| Mikutza98 a întrebat:

Dau FUNDA! acum 1 zi am facut dragoste cu prietenul meu. In timp ce faceam dragoste a inceput sa ma doara rau in vagin. El nici nu a terminat pentru ca i-am zis sa se opreasca, nu mai suportam durerea aia. As putea sa o compar cu ca si cum as vrea sa fac pipi si nu puteam, dar nu voiam sa fac pipi. Si acum tot ma doare putin, dar cind fac pipi ma doare foarte tare. De la ce ar putea fi? Mai este si prietenul meu care de 2-3 luni are si el o problema. Dimineata nu se scoala penisul cum se scula inainte, adica mai tare. Si cind e cu mine se scoala mai greu si termina mai repede. Nu vreau sa ma laud dar eu am un corp super si sunt foarte frumoasa asa ca problema ca se scoala cam greu nu e de la mine. Mentionez ca el a mai avut relatii cu mai multe fete inaintea mea si el e primul la mine. El a fost la medic sa vada ce se intimpla cu organismul lui si i-au gasit un rinichi mai umflat si medicul a zis ca mai intii rezolva problema cu rinichii apoi cu penisul. Eu nu pot sa merg la medic saptamana viitoare pentru ca voi fi la tara toata vacanta si cind o sa vin va trebui sa imi fac programare la medicul de familie apoi la ginecolog si asta va dura tot cam o saptamana. Deci in urmatoarele 2 saptamini nu pot merge la doctor. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile din timpul actului sexual ( sau de după ) NU sunt normale!

Într-adevăr, cea mai "simplă" cauză poate fi o insuficientă lubrifiere vaginală, datorată unei slabe excitaţii şi unui preludiu scurt/ineficient/inexistent.

Dar, de cele mai multe ori, POATE fi vorba de o INFECŢIE genitală/vaginită, ori o afecţiune ovariană ( anexită, sau altele ), etc.

DURERILE din timpul ( sau de după ) actului sexual ( dispareunia ) pot avea mai multe cauze - vezi articolul de la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

http://www.divahair.ro/......lui_sexual

http://www.ele.ro/......vente-4490

http://www.copilul.ro/......a8275.html

Cel mai indicat ar fi să mergi la ginecolog pentru investigaţii suplimentare!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Ceea ce descrii cam suna a infectie urinara (usturime cand urinezi). Problema este ca nu trece de la sine si ar trebui sa mergi la analize (dai un esantion de urina) ca sa determine ce ai si cu ce se trateaza. In principiu ar trebui sa iei antibiotic, dar nu e o idee buna sa iei fara recomandarea doctorului.
Nu stiu daca senzatia pe care ai avut-o in timpul actului sexual nu a fost cumva or.gasmul tau, senzatia este apropiata de aceea de a urina, dar mult mai intensa si placuta. Fiind probabil prima data pentru tine, se poate sa nu stii la ce sa te astepti si cred ca te-ai speriat.
Problemele prietenului tau nu au cine stie ce legatura cu ale tale.
Exista niste produse naturale care pot reduce bacteriile din tractul urinar, poti incerca sa folosesti asa ceva. Intreaba la o farmacie. Daca ai nevoie de lamuriri suplimentare ma poti contacta pe privat.

| Gabitzu246 a răspuns:

Trebuie sa va faceti analize, asta e deja clar, si intreaba-l pe prietenul asta al tau cu ce fete s-a culcat, daca erau,, curate''

| JustinDaniel a răspuns:

Opa, noi nu pream stiu cred ca trebuie sa mergi la un doctor este cel mai sigur ca doctoru stie multe.

| Em_Gaby_1992 a răspuns:

Nu vreau sa par rautacios, dar sunt tentat sa iti raspund ca prietenul tau te-a dezvir*****(siteul nu permite folosirea cuvantului) si durerea pe care ai simtit-o e cauzata de ruperea himenului. (desi banuiesc ca ai habar macar de atata lucru si probabil nu ai posta daca ar fi vorba de ceva de genul asta, dar siteul asta e plin de surprize big grin, asa ca ma simt obligat sa mentionez chiar si asa o informatie banala). Repet, nu mentionez asta cu rautate! Daca esti constienta de ce am scris mai sus si consideri ca ar putea fi intr-adevar o problema serioasa atunci fa in asa fel incat sa consulti un medic de specialitate cat mai repede. Cat despre prietenul tau, e posibil doar sa fie emotionat in prezenta ta si din cauza asta sa ajunga mai greu la erectie (lucru care se intampla majoritatii tinerilor care abia isi incep viata sexuala). Dar si in cazul lui, daca considera ca problema lui e de alta natura, serioasa, tot medicul e cel care il poate indruma.