| 愛日本 a întrebat:

De ce am un sentiment de vinovatie, si pur si simplu ma simt prost dupa ce fac sex?
Tin sa mentionez ca am un singur partener, dar nu e iubitul meu, si nu avem nicio problema. Deci nu stiu de ce ma simt asa.

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Latinii spuneau că orice animal e trist după ce face sex... se pare că aveau dreptate.winking

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca nu e iubitul tau cel cu care faci sex inseamna ca te simti asa ca inseli si nu esti invatata sa inselei.

| 愛日本 explică (pentru MihaiNicu23):

Insel? Ce/ pe cine sa insel din moment ce nu am iubit?

| HazelEyes77 a răspuns:

E ceva ce te impiedica subconstient sa te simti bine in relatia cu barbatul repectiv. Probabil e vorba de prejudecati ce tin de sexualitate ce te retin sa te bucuri de clipele de placere pe deplin si iti induc sentimentul de culpabilitate dupa consumarea lor. Pe undeva si faptul ca nu e iubitul tau si ca nu aveti o relatie oficiala si una care se consuma discret si ocazional contribue la starea asta chiar daca nu ti a trecut prin minte si nu a parut sa te deranjeze acest aspect la inceput. Ideea e ca nu ti face bine pe termen lung sa treci prin stari si emotii negative. Trebuie sa cantaresti bine in sinea ta daca e ok sau nu sa continui sirul intalnirilor cu acest barbat si daca iti faci singura rau de fapt. Numai bine

| 愛日本 explică (pentru HazelEyes77):

Nu stiu, eu sincer nici nu vreau sa am o relatie in acest momet, si nu ma deranjeaza ca nu e iubitul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste intrebarea (scrisa de tine ) pana gasesti singura raspunsul.

| 愛日本 explică (pentru anonim_4396):

Nu am iubit. Si nici nu vreau acum, pentru ca pur si simplu nu vreau in acest moment in relatie si nu o sa ma implic. Deci nici nu as vrea sa fiu impreuna cu el. Eu sunt singura, si el la fel, dar parca ma simt "murdara". si nu e de la religie, pentru ca nu sunt deloc religioasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru 愛日本):

Deci nu esti aeriana. Stii singura raspunsul. Te-a prostit mult parerea lumii. "O vai doamne, se culca cu unu dar nu e intr-o relatie. CE panarama.". Asta e tot. Nu trebuie sa te doara de ce parere au altii despre tine. Da-i dracu pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de o conectixiune mai multa cu acel baiat, un sex mai kinky.

| tibidede a răspuns:

Asadar, in loc sa ne dam cu capul de pereti strigand in van „E vina mea, e doar vina mea!
Nimeni nu e perfect, nici macar prietenii nostri sau membrii familiei noastre, care par sa duca vieti perfecte, lipsite de sentimentul de vinovatie. Faptul ca tanjim dupa perfectiune, indiferent de sectorul vietii noastre, este o cale directa spre esec, pentru ca perfectiunea nu poate fi niciodata atinsa. Aminteste-ti ca noi toti facem greseli si ca important este sa realizezi greselile pe care le faci si sa accepti ca esti si tu un simplu om.
Scopul vinovatiei nu este sa te faca sa te simti prost in legatura cu tine, doar de dragul de a te simti prost. Sentimentul de vinovatie este sa incerci sa iti atragi tie atentia, astfel incat sa poti invata ceva din respectiva experienta.
Daca stii ca ai facut un lucru gresit ori ca ai ranit pe cineva, va trebui sa accepti ca nu poti schimba trecutul. Din fericire, poti face anumite modificari in comportamentul tau, daca si cand este indicat sa faci asta.
accepta ca ai gresit, cere-ti iertare sau revanseaza-te pentru comportamentul neadecvat, intr-o maniera potrivita, iar apoi mergi mai departe, lasa trecutul in urma. Cu cat te concentrezi mai mult sa crezi ca puteai face mai mult, acel lucru va continua sa te deranjeze si iti va afecta relatiile cu ceilalti.
Lumea este atât de preocupată de lucruri precum cât de des, unde şi cu cine cineva anume face sex, încât uită să se întrebe cum se simte o persoană după ce face sex. Iar sentimentul de tristeţe şi vinovăţie de după sex poate să fie o experienţă singuratică, chiar înfricoşătoare. Dar, această experienţă este una cât se poate de normală.
Această stare poartă şi un nume: disforie postcoitală. Termenul este utilizat pentru a descrie sentimentele de tristeţe, anxietate şi agitaţie asociate cu starea de melancolie după contactul sexual.Creierul este cel mai erogen organ din corp. Dorința sexuală începe din creier și coboară la mezanin, via neurotransmițători. Atunci când ești deprimat sau ai orice tulburare emoțională, nivelurile și felul în care sunt procesate aceste substanțe în corp sunt afectate.
Te simți așa cum te simți, nu trebuie să compensezi pentru faptul că simți toate lucrurile astea acum. Pentru a crea intimitate, este suficient să împărtășești, să te deschizi, pentru că îl ajută atât pe celălalt să te înțeleagă, te ajută și pe tine să începi să te vindeci, și relația voastră să devină mai puternică și fluidă. Iar la finalul zilei, intimitatea emoțională o să o îmbogățească și pe cea sexuală.

| gălbenea a răspuns:

Probabil el nu iti arata afectiune. Oricat nu ai vrea, e greu sa nu te atasezi de cineva dupa sex, deci te deranjeaza ca el nu. (Presupun)

| Andreeasilvia98 a răspuns:

Probabil din cauza ca nu este iubitul tau si te simt jenata de treaba asta.

| Andreeasilvia98 a răspuns:

Probabil ai remuscari din cauza ca nu formati un cuplu.