| Alexa200101 a întrebat:

Buna TPU de la ce varsta ar fi bine sa am primul act sexual?

11 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

17-18

| corbulalbrosu a răspuns:

Viata sexuala poate fi inceputa din momentul in care te vei considera/vei fi sigura ca esti perfect pregatita pentru a realiza un astfel de pas, deosebit de important in viata oricarei femei. Sau altfel spus incepand cu acel moment in care vei fi sigura pe tine si nu vei mai avea astfel de dubii ca cele actuale si nu vei mai pune o astfel de intrebare. Multa sanatare!

| Nemessys a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bun raspuns, dar ai uitat de faptul ca baietii confunda dorinta de sex cu pregatirea. Adica ei, din cauza ca simt nevoia de a face sex, se simt pregatiti cand probabil nu sunt.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Nemessys):

Raspunsul se refera STRICT la intrebare prezentata de d-ra in cauza, si este "valabila" si adresata numai persoanelor de sex feminin.

| Nemessys a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bine, imi cer scuze.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Nemessys):

Aceasta afirmatie si probabil si credinta fixata in mintea ta conform careia in momentul/timpul dezvirginarii in mod obligatoriu trebuie sa se produca o sangerare este eronata, falsa si complet gresita. "" Odata ce faci pentru prima data sex, te dezvirginezi (stii si tu chestia asta dar.), odata ce te dezvirginezi, iti curge sange. Ok. Ia gandeste-te cum o sa se simta sotul tau, atunci cand o s-o faceti si el o sa vada ca nu iti curge sange si ca totul merge perfect."" Aceasta credinta absolut gresita a avut in multe cazuri un efect dezastruos si a provocat adevarate drame si grave repercursiuni asupra unor fete inocente, si 100% neprihanite. Este stabilit medical ca circa 4 din 10 femei au himenul atat de slab vascularizat incat in momentul ruperii nu se produce nici-o sangerare. De asemenea in cazul altor 4-5 femei din cauza ca perforatia din himen existenta din nastere pentru a avea pe unde sa se elimine menstra lunara, este foarte larga si coroborata cu o elasticitate foarte mare a pielitei respective, himenul nu se va rupe decat in momentul nasterii copilului pe cale naturala adica prin vagin. In concluzie o mare parte din ceea ce ai transmis prin raspunsul tau este ori gresit, ori neadevarat. Pentru a te convinge citeste rezultatele cercetarii medicale prezentate in articolul aparut in revista de specialitate Descopera.ro. Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu după primul contact sexual, în schimb în cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, in cazul balerinelor, a fetelor care practica catararea/escaladarea, ciclismul, în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte, etc. "" http://realitateadamboviteana.ro/ De asemenea fiindca sexul este probabil cea mai importanta componenta in bunul mers si armonia din viata de familie, ce se intampla in cazul in care dupa sexul de dezvirginare din noaptea nuntii unul sau ambii soti isi dau seama ca nu sunt compatibili d.p.d.v. sexual? Oare cati vor accepta sa traiasca asa toata viata, sa accepte si sa indure frustrarile unei vieti anoste d.p.d.v. sexual pentru a respecta juramantul, fara sa devina infideli? M-ai facut sa ma intreb daca esti mult prea credincios? fiindca ar fi bine sa reflectezi si asupra urmatoarei convingerii, pareri. ""Nu cred ca un barbat s-ar casatori cu o femeie doar pentru o partida de sex, sa fim seriosi :)). Si dupa sa ceara divort. Ar fi prea culmea."" Ai dreptate insa doar partial fiindca este de la sine inteles ca nu se casatoreste doar pentru o partida de sex, ci pentru o viata sexuala activa. Dar ce se intampla in cazul in care unul dintre cei 2 este ori impotent ori frigida?

| Nemessys a răspuns:

Depinde... Poate sa fie 17-18, insa conteaza si cu cine faci. In cazul tau ca esti fata ar fi bine sa faci cam pe la 20 si ceva de ani insa, cel mai importat, sa faci cu cineva de incredere care esti sigura ca nu o sa te lase balta dupa acea noapte. Ti-as recomanda dupa nunta. Si stii de ce? Pai. Odata ce faci pentru prima data sex, te dezvirginezi (stii si tu chestia asta dar.), odata ce te dezvirginezi, iti curge sange. Ok. Ia gandeste-te cum o sa se simta sotul tau, atunci cand o s-o faceti si el o sa vada ca nu iti curge sange si ca totul merge perfect. Cum crezi ca s-ar simti cand el are acel gand ca esti,, murdara" si ca te-ai daruit altui barbat? :/ Nu i-ar conveni. Asa si tie. Tu cum te-ai simti gen. sa zicem ca esti intr-o relatie, trec asa cateva luni si poate. cu acel baiat vrei sa iti incepi viata sexuala, bun. vorbesti tu ce vorbesti cu el despre asta si inainte de a incepe el iti spune ca nu este virgin, cum te-ai simti? Ti-ar placea acel gand? Baiatul de care iti place a facut-o cu alta. Chiar daca la un baiat nu ai cum sa iti dai seama daca mai este virgin sau nu, dar totusi... E ceva neplacut. Acuma tu faci cum vrei. Simti nevoia? Ai cu cine? Ai varsta potrivita? Fa-o. Dar gandeste-te si la viitorul indepartat dar si la ce s-ar putea intampla dupa cea noaptea. Poate ramai insarcinata, poate te paraseste, cine stie. Ca majoritatea asta isi doresc de la o fata.
Apropo, dupa nunta e 100% sigur. Nu cred ca un barbat s-ar casatori cu o femeie doar pentru o partida de sex, sa fim seriosi happy. Si dupa sa ceara divort. Ar fi prea culmea. :/

| Necunoscut112 a răspuns (pentru Nemessys):

Doamne fereste, ce gandire bolnava! Tu crezi ca un om e un obiect ce iti apartine ca sa fii deranjat ca a luat o decizie in privinta propriului corp inainte sa te cunoasca? Si daca faci sex dupa casatorie si iti dai seama ca partenerul e jalnic la sex ce ai de facut? Divort sau relatie extraconjugala, deoarece sexul de calitate este esential intr-o relatie fericita si pentru femei, si pentru barbati. Si ca femeie daca nu ai nicio experienta avand un singur barbat si vezi-Doamne, esti pudica de nici nu te uiti la "dansa", crezi ca barbate-tu e satisfacut si nu cauta sex pe bune in alta parte? Putinele femei care aleg sa faca sex doar dupa casatorie joaca rolul de mironosite in pat, barbatii le trateaza ca atare si nu apeleaza la niciun artificiu sexual, folosesc doar pozitii clasice in care barbatul conduce, ca asa "se cade", sexul oral bineinteles ca e considerat scarbos si injositor etc. In realitate fiecare tanjeste in secret dupa o partida pe bune. Tot tu mai zici ca barbatul te poate parasi dupa ce intretii relatii sexuale daca nu esti virgina sau daca esti, dar nu te pastrezi pana la casatorie. Stii ce? Un barbat care vede in tine doar material de f***t nu merita sa ramana langa tine. Doar o femeie foarte urata si foarte proasta si fara nicio valoare in general, poate considera ca cea mai mare calitate e ai este virginitatea si ca pentru asta "merita" sa fie luata de nevasta, de parca o casatorie e neaparat un lucru bun. Pe scurt, daca un barbat te ia de nevasta ca esti virgina, probabil ca esti foarte nasoala si el e foarte prost si cu stima de sine scazuta, care probabil vine din teama de a nu fi comparat cu alt barbat, deoarece ar iesi sifonat.

| deeeaqq a răspuns:

17-18
Dar nu am nici o problemă dacă o faci când eşti tu pregătită, oricum nu mă interesează viața altora.

| Betty12345678 a răspuns: