| Andreeadeea23185 a întrebat:

De la ce vârstă este ok sa te masturbezi?
Care e faza cu masturbatul?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Spune-ne câți ani ai să știm cum abordăm problema

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista un anumit moment al vietii, o anumita varsta sau vreo limitare care sa defineasca momentul propice de a incepe sa te masturbezi. Pentru a reusi sa ajungi in faza in care sa obtii/atingi o excitatie cat mai intensa in urma careia vaginul tau sa fie ''inundat'' de secretie lubrifianata este indicat sa combini mangaierea zonelor erogene externe cum ar fi sanii, interiorul coapselor, zona anala, labiile, clitorisul cu masturbarea interiorului vaginului prin ''degetica'' sau folosind anumite obiecte de forma lunguiata, ori jucarii sexuale speciale (dildo, penis artificial, vibrator, etc.). In acceptiunea generala, se apreciaza/considera ca orgasmul feminin este definit ca fiind gradul suprem de voluptate care apare la incheierea unui contat sexual sau a unei masturbari placute si relaxante, reprezentand de fapt punctul culminant al procesului de excitatie sexuala. Orgasmul feminin reprezinta o descarcare fizica de energie care afecteaza intregul corp si se manifesta prin contractii ritmice si spasmodice ale muschilor vaginali si anali care se produc in ritm alert/rapid, cu o frecventa de circa 1 secunda intre ele, care pot sa dureze ca timp efectiv de manifestare intre 10 si 20 de secunde. De asemenea in timpul orgasmului unele femei pot sa elimine cantitati insemnate de lichide vaginale intr-un proces ce poate fi asemanat cu o ejaculare femenina denumita squirt. Durata orgasmului este determinata de obicei de intensitatea si gradul de excitare a fiecarei femei si poate fi un orgasm simplu sau uneori sa fie un orgasm multiplu care se manifesta printr-o insiruire de mai multe orgasme in cascada, scurte si violente mai mult sau mai putin intense produse intr-un interval de timp. Placerea resimtita de femeie este direct proportionala cu durata coitului si se manifersta prin gemete scadate tot mai dese si tot mai intense, aparitia un tremur nervos imposibil de controlat fiind de tip spasmodic, care se propaga in tot corpul, dar si prin infigerea involuntara a unghiilor in pielea partenerului sau in parul acestuia, aparitia unei transpiratii abundente care de obicei este asociata cu eliminarea unor cantitati mari de mucus vaginal, pentru ca in final majoritatea femeilor sa se destinda, devenind "apatice" sau sa cada in transa si o relaxare totala care uneori este asemanatoare unui lesin. Succes si Multa sanatate! http://citynews.ro/lifestyle-12/producerea-orgasmului-feminin-51042

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca tu vrei si de la 11 ani poti incepe sa faci asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteazã vârsta. Când simti ca e nevoielaughing
Dar ar fi bine sa nu te uiti la filme, deoarece pot deveni adictive si in timp o sa te plictisesti de cele normale, inervenind fetishuri mai ciudate. *filmul bate viata* o sa fi profund dezamagita cum e de fapt.

Gandeste te la un baiat sexy care vrei sa-l vezi vara asta si dã-i bataie.

| Shimozukushiki a răspuns:

Este „ok" de la ce vârstă vrei tu, și de la ce vârstă simți că vrei să faci asta.
Faza nu e niciuna, dacă ai auzit pe undeva colegi/colege, prieteni/prietene care „se dădeau mari" cu chestia asta e o mare prostie pentru că nu văd de ce te-ai da mare. Deci nu e nicio faza. Singura chestie e că: se spune că „îți cunoști corpul mai bine" (dacă o vei face). Te autosatisfaci, fie că ești prea mică pentru asta, fie că ți-e frică, fie că nu ești pregătită, fie că nu îți găsești un partener.
Sper că te-am lămurit „care e faza".

| Andreeadeea23185 explică (pentru Shimozukushiki):

Eram mai mult curioasă să aflu mai multe despre acest subiect, atâta tot laughing))

| R00xy a răspuns:

11-12 ani