| MelanieCryBaby a întrebat:

Deci am o problema,de un an și ceva un băiat mi-a atras atenția și nu l-am putut uita, îmi place mult de el, dar el nici nu cred că știe că exist. Anul ăsta el a intrat intr-a 9-a la liceul la care vreau să merg si eu, când eram intr-a 7-a a început toate chestia asta, eu acum sunt a 8-a, intr-a 7-a eram foarte atrasă de el si il priveam de oricâte ori aveam ocazia,el mă observa,dar nimic mai mult,i-am dat cerere de prietenie pe facebook de două ori, dar nu mi-a acceptat-o, am observat că era prieten doar cu fetele frumoase din școală și asta mă descuraja.Sunt o fire timidă și nu pot să îl abordez pur si simplu, o dată i.am lăsat o scrisoare,dar nu a răspuns la ea,am luat-o înapoi ca să văd dacă a răspuns cu ceva,dar nu, el era de serviciu pe școală atunci și am putut să fac asta fără să mă vadă, în vară am de gând să îmi schimb înfățișarea și să încerc să îi atrag atenția la liceu.
Ce sfaturi îmi dați ca să îl fac să vorbească cu mine? sau cum pot prinde curaj sa ii spun ce simt, mă simt inutilă și îmi este prea frică ca să îi vorbesc. sad
Funda happy

2 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

In primul rand iti recomand sa nu faci schimbari asupra ta de dragul unei persoane (posibil trecatoare). Multe tipe ajung de tot rasul (cel putin pentru unii dintre noi, cu gusturi mai pretentioase) vopsindu-se, punandu-si mii de cercei, tatuaje, tone de rimeluri, haine provocatoare etc.
Nu stiu cum arati si nici nu sunt persoana in domeniu sa-ti recomand cu ce sa te imbraci si ce sa modifici la look-ul tau, dar crede-ma, ca nu merita sa suferi apoi ca ai facute toate astea pentru unu' caruia nu i-a pasat de tine!
Cine te place, te place asa cum esti! Pe de alta parte, pentru a insista intr-o relatie (desi e devreme de discutat la asa ceva, tu nici la liceu nu esti, iar baiatul ala e doar in a IX-a?), trebuie sa fie ceva reciproc... ce reactie din partea lui fata de tine te-a atras atat mult? Nepasarea, respingerea? Ce iti place asa mult la el, ca daca e doar fizicul, crede-ma ca vor fi multi ca el in viata ta!
O sa ai momente mlt mai dificile in viata cand va trebui sa faci sacricii, nu merita sa faci acum pentru cineva care nu te baga in seama! Daca nu raspunde omu', poate trebuie sa il lasi!

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si pentru a deveni doar niste simpli prieteni cele 2 persoane trebuie sa fie in primul rand compatibile. Pentru adeveni ceva mai mult de atat, adica un cuplu de indragostiti/iubiti trebuie sa existe sentimente de atractie care in mod obligatoriu trebuie sa fie RECIPROCE. Se pare ca aceasta conditie obligatorie a lipsit din partea lui cel putin pana in prezent. Dar ai putea sa mai incerci deoarece nu ai nimic de pierdut. Niciodata nu se poate sti daca sentimentele lui nu s-ar putea schimba in urma insistentelor tale. Succes!