| DarkMarie a întrebat:

deci situatia mea sta in felul urmator: imi place mult de un baiat. Nu am mai simtit pentru nici unul ceea ce simt pentru el, si stiu ca suna a cliseu, dar asa este. Am o colega care il stie din scoala primara si mi-a spus destul de multe despre el, insa, problema e aici: nu vreau sa ma bag in seama eu cu el, consider ca nu se sta pentru o fata, si mai e si orgoliul, caci, mi-am promis sa nu ma mai indragostesc din pricina suferintei si ca nu o sa mai dau nici doi bani pe baieti pana in urmatorii cinci ani, dar se pare ca inima are alte planuri (afurisita!) in fine, sa revenim... colega mea mi-a spus ca ar trebui sa vorbesc cu el pe facebook, dar pur si simplu nu pot, nu imi sta in caracter, simt ca ma injosesc, plus, eu fiind mai pesimista, nu ma consider destul de buna pentru acel baiat, si ca sansele mele sunt limitate.

Astazi, mergand la baie cu acea colega l-am intalnit pe drum, ea l-a salut, l-a intrebat ce mai face si ne-a facut cunostinta si am dat mana cu el. A fost ceva de genul: "O, Doamne!" da, știu... iar acum, intrebarea: credeti ca ar fi ok din partea mea sa incep sa vorbesc cu el prima? adica, il plac de mult timp si inca chiar destul de mult, insa... nu stiu, simt ca mai bine l-as admira de la distanta si nu as face nimic, caci oricum m-ar refuza si numai m-as face de ras. -.-

6 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Stii vorba aia?"vrei si cu pl in cur si cu sufletul in rai"
daca vrei ceva munceste pentru el

| Awesom a răspuns:

Nu e bine sa faci primul pas, vrei sa fii catalogata disperata? Mai bine te abtii si ramai rezervata.

| gingergirl1 a răspuns:

Pff laughing Zici ca sunt eu laughing Bun, numai ca eu nu sunt o fire pesimista, din contra sunt foarte optimista big grin
Am fost si eu in situatia ta, am inceput sa simpatizez foarte mult un baiat acum ceva timp thinking Eram la ora de religie odata si se vorbea despre el in clasa(pentru ca e pocaithee hee, si eu la fel.Si intr-o sambata(dupa o saptamana) am hotarat sa ma duc sa il vad macar (ma rog,inainte ii trimisesem cerere pe fb,cu totul ca nu ma cunostea mi-a acceptat'o dupa doua ore laughing Asa,bun ma dusesem eu la terenul unde face el antrenamente (la fotbal) si mi s-a parut foarte ok din prima clipa in care l-am vazut,creasem si o mica conversatiecu el atunci dar ma rog,cand ajunsesem acolo la teren,aveam in gand sa ma duc acasa dar daca i-am vazut acoolo iti dai seama ca m-am fi dus oriunde dar numai acasa nu laughing Erau prieteni de'ai mei cu el acolo,colegi si doua colege care pe atunci ma intelegeam bine cu ele.
Bun, pe urma nu stiu ce imi venise odata, aveam de gand sa vorbesc cu el pe. facebook, bun, zis si facut.De asemenea mi-a raspuns am vorbit fara nici o treaba, cu totul ca imi tremurau mainile pe tastaturahee hee Asa, dupa aceea am inceput sa ne salutam pe strada, si ne legau multe chestii sti? Pentru ca avem multe lucruri in comun
Deci nici pana acum nu stiu cum am putut face eu "primul pas" eu fiind o persoana destul de timida straight face Dar ce am avut de pierdut? NIMIC
Deci fato, eu zic sa faci ce am facut si eu, dar aici depinde foarte mult si de educatia si felul baiatului de a fiwinking
Dar pana la urma de ce nu iti incerci norocul si nu esti sincera cu el? Poate si el te place happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Nu inteleg cum de ajungeti voi la concluziile gen :
''nu stiu daca am sanse''
''nu cred ca pot fi cu ea/el''
''e posibil sa ma refuze''
''nu ma vrea''

Cum ajungeti la parerile astea,in urma caror supozitii? Cine va imbuiba creierasul cu astea? happy
Nu exista asta ceva.

Cand vrei cu adevarat ceva obtii,daca nu ai obtinut inseamna ca nu ti-ai dorit foarte mult acel lucru sau pe acea fiinta.

Nu exista ''nu se poate''.Ce e asta?

Referitor la intrebare,apeleaza la limbajul non verbal:
Poti sa-l faci sa fie interesat de tine fara prea mare efort:
-atinge-l;
-zambeste-i;
-stai in apropierea lui;
-cand ceilalti se duc la baie gen,tu ramai langa el;
-etc.

Daca e baiat destept ar trebui sa inteleaga aceste mesaje si sa faca ceva in privinta asta.ok?

PS:eu unul nu am fost niciodata de acord ca fata sa faca primul pas.Mi se pare ca se ofera pe tava stii? Suna urat sunt constient de asta,dar trebuie sa retineti ca noi avem instincte de vanatori, de cuceritori si atunci cand o fata se ofera ca si cum ar fi o prada usoara ne pierdem din interes.
Tocmai de aceea ni se par mai interesante fetele ce o fac pe inabordabila uneori.
Cei care cedeaza e clara treaba cu ei, cei care continua sa lupte si sa-si schimbe strategiile chiar merita o fata ca aia.
Sper sa nu va deranjeze comparatiile, dar cam asa stau lucrurile.
Sper ca ai inteles ce ai tu de facut.
Pa, pa happy

| Cigarettă a răspuns:

Eu credcă ai tu aceste "impresii". Dacă începeţi să vorbiţi care-i faza? Doar vorbiţi, nu faceţi nuntă sau chestii d-ăstea laughing.
Dacă-l placi de ce să-l ignori? Încearcă să intrii cu el în vorbă, să dicutaţi, şi poate ve-ţi ajunge să fi-ţi împreună şi poate el nu e ca "ceilalţi" idioţi afurisiţi numiţi băieţi care te va face să suferi happy. Dar când vorbiţi nu exagera, adică să nu fii ca altele "leşinată" după el, de parcă nu ai mai vorbit cu vreun băiat până acum şi tot baţi "apropoul" să fiţi împreună laughing
Baftă! :*

| barbie999 a răspuns:

Ideea mea este sa intiri in vorba cu el, dar incet nu brusc.Iar daca esti pesimista incerca sa gindesti pozitiv.