| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor si de pareri. Sunt intr-o situație dificilă cu iubita mea. Suntem intr-o relație la distanță de aproape 5 luni. In ultimele zile, de fapt in ultima lună am întâmpinat multe probleme, eu am început să am o stare generală proasta din cauza problemelor familiale, m-a cuprins frica că la un moment dat ma va înlocui fiindcă sunt usor de înlocuit, aveam nevoie să vorbesc tot mai mult si tot mai des cu ea, fapt care a obosi- o (asa mi-a spus, ca sunt obositor), i-am promis de atatea ori ca ma schimb dar imi este absolut imposibil, simt ca trebuie sa exprim față de ea tot ce simt. Toată relația noastră se desfășura prin Instagram și pana acum nu a dat motive sa ma ingrijorez că m-ar putea înșela sau ceva.(1) intr-o zi eram trist, ea era plecată la bunici si nu mai vorbisem de 4-5 ore. Mi-am folosit un cont de băiat pe care nu îl cunoștea ca să văd dacă mă înșeală. AM ÎNCREDERE IN EA DAR CAND NU VORBIM MA IA O INDOIALA AMARNICA. Deci am facut asta, i-am dat follow, a acceptat, a dat back(aici deja eram ingrijorat) si am zis sa intru in vorba cu ea(mi-a răspuns). Am inceput sa plâng fiindcă nu mai făcuse asa ceva pana acum sau cel puțin nu știam eu. I-am dat mesaj sa o intreb de ce a facut asta si a zis că știa că sunt eu. In acel moment am crezut ca m-a înșelat si am mai facut conturi...la fel doar ca ultima data am intrebat daca are iubit, a zis ca e complicat am mai intrebat-o dacă vrea sa facem cunoștință si a zis ca mai mult de atât nu fiindcă nu poate avea incredere.
(2)de asemenea si-a pus o poza cu o fata care avea o coroană pe cap, m-am uitat in lista ei și era un băiat cu care avea matchy pfp, ea zicea ca i-a trimis-o o colega și ca nu are treaba cu ala. A sters-o si a pus una neagra fiindcă nu are nimic de ascuns, peste 2 minute a sters si ala poza. Nici pana acum nu stiu cine e.
Ieri si azi doar am vorbit despre asta, a refuzat categoric sa-mi dea contul fiindcă,, nu se simte libera" efectiv i-am cerut doar să nu ma ingrijoreze si sa nu-mi tradeze increderea. Ma simt trădat. Am cazut de acord să ii dau block cam 2 saptamani ca sa ne revenim si apoi poate revenim la normal. Simt că tot ma iubeste dar daca iubesti o persoană cu adevărat nu vorbesti cu alții pe ascuns.Nu stiu ce sa fac, inca o iubesc. Cine a greșit mai mult in relație? Voi ce ati face in locul meu? Inca sper la împăcare si sper ca timpul sa rezolve tot. Vreau seriozitate fiindcă sunt distrus. Cum sa repar?

Răspuns Câştigător
| TheError a răspuns:

Nu am fost niciodata de acord cu libertatea de genul asta. E mult spus libertate. Ea de fapt e altceva. E ceva de gen "sunt cu tine dar vreau si pe altii". Uite. Am trecut si eu prin chestii de genul asta. Iti zic cateva idei sau sfaturi si de aici deduci tu.
1. Incearca sa ii explici exact si concret ca tii la ea si ca vrei ceva serios cu ea. Incearca sa o faci sa inteleaga ca iti este si tie greu nefiind langa ea, incearca sa o faci sa inteleaga ca e nevoie de sacrificii atat din partea ta cat si din partea ei. Ea ar trebui sa te inteleaga si sa accepte sa iti dea contul. Ar trebui sa isi castige increderea maxima (asta in cazul in care chiar ii pasa de relatie).
2. Explica-i ca ai nevoie de ajutorul ei pentru a putea trece mai usor atat tu cat si ea peste asta. Ar trebui sa inteleaga ca daca iti da contul ei asta nu inseamna ca nu e libera. (Oricum femeia daca vrea sa insele inseala oricum. Gaseste ea alta modalitate daca nu poate vorbi pe Instagram. Dar sa privim partea buna. Daca ar accepta sa iti dea contul ai putea avea un plus in gandirea ca e corecta si ca nu ascunde nimic.)
3. Nu vreau sa te dezamagesc dar daca nu a acceptat sa iti dea contul...cred ca are ceva de ascuns. Sper sa ma insel. Cand stii ca esti curat si vrei relatia cu adevarat nu te intereseaza de un cont amarat. Pe langa asta. mai posteaza si poze cu alti baieti... e mai nasol.
4. Incearca sa te distantezi usor de ea. Indiferenta e arma nucleara. Asa, usor usor iti vei da seama daca conteaza prezenta ta in relatia respectiva. Daca ajungi la concluzia ca nu conteaza. parerea mea este sa te retragi definitiv pentru ca nu are rost sa pierzi timpul. rezultatul il stim cu totii.

Ps. Din propria experienta iti zic ca dupa ce vei incepe sa tratezi cu diferenta relatia. se va schimba si va incerca sa repare. Trust me.

Cheers!

| TheError a răspuns (pentru TheError):

Am uitat sa precizez. Daca punctele 1 2 si 3 nu functioneaza, abia atunci poti lua in considerare si punctul 4.

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru TheError):

In momentul de față am decis sa o blochez pana cand o sa imi revin (am aproximat undeva la 2 săptămâni), ea o ținea tot pe aia cu,, nu stiu". am intrebat o dacă îmi dă ea block sau ii dau eu fiindcă nu rezistam tentației de a i da mesaj. a spus că ar fi mai bine să ii dau eu. am sters cam tot ce imi aducea aminte de ea si am ars toate cadourile pe care i le am pregătit pentru momentul întâlnirii.trec prin niște stări foarte nasoale (uneori simt că ar trebui sa trec peste, alteori că mi e dor de ea) astăzi am vazut un story cu ea la una dintre prietenele ei și efectiv dorul s-a aplificat si mai mult. nu știu dacă ar trebui sa revin la ea sau nu după perioada asta (mă gândeam ca daca aș reveni aș lua o cu pași mici și am stabili niste reguli sau ceva). am mai avut contul ei in telefon inainte, insa l am șters fiindcă simțeam că o supraveghez și că nu am încredere in ea. vreau sa revină fiindcă mi-ar fi greu sa reîncep cu altcineva. pur si simplu ma simt pierdut

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru TheError):

La faza cu pozele, nu a postat poza pe contul ei, a pus la profil. și totul mi s-a parut dubios cand a șters si ăla poza dupa ce a sters o ea. e posibil sa fie vina mea ca a actionat așa? ca a intrat in vorbă cu alți băieți? mie mi-a spus că nu a vorbit cu alții de la început, ci din momentul in care am ajuns sa produc,, overthinking", ca a încercat de mai multe ori sa ma ajute si nu a mers

11 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

E clar ca tu n-ai incredere in ea daca faci conturi false sa verifici.
E clar ca ea s-ar babardi cu altii.

mai bine va lasati unul pe celalalt sa profitati de libertate. oricum cred ca aveti undeva la 16-17 ani...

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru blackann):

Contează atât de mult varsta? nu cred ca se poate să nu apară îngrijorări când o relație e la distanță.

| blackann a răspuns (pentru BlonduDePeScara):

Sunt de acord cu a doua parte, dar sa creezi conturi false ca sa o pui la incercare nu demonstreaza prea multa maturitate.

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru blackann):

Pana la urma s-a dovedit ca din punctul in care am sters contul ei din telefon pentru prima dată fiindcă ma învinovățea că n am încredere, a început să des follow altor băieți, sa vorbească cu alții, m-a mințit de la început ca am fost prima ei relatie. am aflat totul de la fostul ei si prietena ei cea mai buna. e o jegoasă, și a bătut joc de mine, probabil cand imi scria ca ma iubeste vorbea deja cu altul. nu o sa mai am încredere in oricine de acum, sper să imi fie învățătura de minte.

| blackann a răspuns (pentru BlonduDePeScara):

Pacat, o mincinoasa.

| val3os a răspuns:

Esti obositor *oaie...

| Merry07 a răspuns:

Relațiile la distanță nu prea merg mai ales dacă sunteți la început. Stabiliți ce așteptări are unul de la celalalt și ce planuri de viitor are fiecare și dacă nu se potrivesc atunci la revedere.

| BlonduDePeScara a răspuns (pentru Merry07):

Eu eram mai amoros așa de fel, ea era puțin mai distantă dar înțelegea iubirea. A zis ca e așa fiindcă părinții ei nu arata afectiune in familie