| innascumpika a întrebat:

Dupa cum spuneam din vara am inceput sa vorbesc din nou cu fostul ( de care m-am despartit acum 3 ani jumate), In vara ne-am intalnit de cateva ori, precizez ca el are prietena.
Dupa cateva luni nu ne-am mai vorbit, dar intr-un final iar m-a cautat si din noiembrie iar ne-am tot vazut si am vorbit, nu stiu ce sa inteleg deoarece ori de cate ori ma intalnesc cu el imi spune ca i-a fost dor de mine si imi spune ca se simte extreme de bine in compania mea, si eu pot spune acelasi lucru, imi place enorm de mult inca de el. Doar ca nu il inteleg de ce face asta atata timp cat el are prietena, cand il intreb daca tine la mine imi da de inteles ca da pentru ca raspunsul este ceva de genul ' tu ce crezi? sau de ce ma intrebi daca stii raspunsul?'
Si nu pot sa zic ca ma vrea ' in patul lui' deoarece nu mi-a cerut asta si nici nu imi da de inteles ca vrea asta. Mereu imi face complimente. Eu sincer am incercat in tot acest timp sa il uit dar nu pot deoarece mereu cand aproape pot spune ca l-am uitat imi scrie sau ma cauta si iar revin acele 'emotii' si amintiri si efectiv nu pot sa il uit.
Voi ce parere aveti?
Nu prea imi place 'ipostaza asta ca sa zic asa ' atata timp cat el are pe cineva. dar nici nu il pot refuza, nu stiu ceva nu ma lasa sa il refuz.
Vreun sfat, ceva? happy

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a afla in mod direct si fara dubii de ce natura si ce fel de sentimente simte, mai are fata de persoana ta, ar trebui ca la un moment dat, intr-un moment propice, sa-i propui sa va intalniti undeva, intr-un loc in care sa puteti sa intretineti o discutie serioasa pe aceasta tema. Doar procedand in acest mod ar fi "obligat" pur si simplu sa-si dezvaluie sentimentele, sa-ti spuna in mod direct ce doreste de fapt, fara a mai avea posibilitatea de a se eschiva sau sa amane raspunsul. Ai obtine negresit raspunsul dorit pe baza caruia vei reusesti sa iesi din dilema actuala. Nu ai nimic de pierdut, ba dinpotriva vei fi in castig regasindu-ti linistea sufleteasca indiferent de rezultat. Succes.

| Oana92 a răspuns:

Ciorba reincalzita nu mai are acelasi gustwinking Ar trebui sa te gandesti la motivele pentru care v-ati despartit. Si la faptul ca iti face tie avansuri chiar daca are o relatie. Asta ar cam trebui sa te puna pe ganduriwinking