| ღmarynaღ a întrebat:

eu am suferit un soc uriasi cand am aflat ca mi-a venit. si nu pot sa termin o propozitie de gandit ca ma gandesc imediat la. si asta e de 3 zile worried
si faza este ca doar sora mea stie si ea nu mai vine odata la mine crying si nu ma inteleg cu mama si nu-i ii spun nimic.
si seara ma trezesc ca sa nu patez patul.
mi-ar trebui un psihiatru. cine ma poate ajuta sa trec pste momentele astea, caci simt ca turbez, fara gluma straight face

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa-ti treaca, stai linsitita. Esti doar prea rasfatata. Toate femeile se trezesc in primele nopti de menstra sa isi schimbe tamponul pentru a nu pata. Nu-ti trebuie psihiatru, doar o scuturatura buna.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este ceva fiziologic pentru un organism feminin, nu ai de ce să turbezi!
Dacă nu poți să-ți stăpânești nervii, mergi la o consiliere psihologică, nu la psihiatrie!
Este timpul să-i spui și mamei tale, este cea mai apropiată de tine (și ea are menstră!) și te poate ajuta cu multe sfaturi utile și practice.
Nu te gândi că trebuie să ai parte de "o scuturătură bună" că nu suntem trăite în sălbăticie.
Liniștește-te.
Pa, pa.

| haiZI a răspuns:

Ce ti-a venit?, menstruatia?, de tampon ai auzit?

| alecsutza_4184 a răspuns:

Pai ar tb sa vb cu mama ta
sau daca nu stai linistita ca nu ai nevoie de niciun psihiatru deoarece aproape ca este normal sa te speri asa, si mai toate femeile se trezesc noaptea sa isi schimbe tamponul mai ales at cand le vine prima oara
deci incearce sa te linistesti si nu mai sta asa stresata.
ok?

| Andreea3219 a răspuns:

Doamne ia o gura de aer si asculta-ma : A-ti veni ciclul este ceva cat se poate de normal, corpul tau se dezvolta, foloseste tampoanele big grin (Always) In legatura cu mama ta, de ce nu ai incredere in ea? Nu este o rusine in a-ti veni menstruatia. Un pshiholog v-ar trebui tie si mamei tale, pentru o relatie de prietenie ca doar sunteti mama si fica! Imi pare rau de tine, succes si pup:*

| Bubbulina_2682 a răspuns:

Poi...

1. Daca ai frati fereste-te de ei.

2. Daca e prima oara iti vine si luna viitoare

[ P. S. Ciclul menstrual dureaza de la 3 zile pana la 5 ]

[Vine cam odata la 28 de zile la majoritatea fetelor si femeilor ]

3. Poti folosi absorbate always de exemplu

4. E normal

5.Prin faptul acesta dovedesti ca poti avea copii

6.Trebuie sa fi foarte curata

Cand iti va veni a doua luna iti va trecebig grin

Sper ca te-am ajutatbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat... cati ani ai tu? Cum spunea cineva pe aici mamei tale ii trebuie un psihiatru, adica ea nu realizeaza ce i se intampla ficei sale? Nu ati vorbit niciodata despre asta? Eu zic sa te calmezi si sa-i zici mamei tale, pentru ca nu e nici o rusine si nici nu trebuie ca relatia mama-fica sa fie la cote maxime ca sa ii zici lucrul acesta. Desi incearca sa comunici mai mult cu mama ta. O sa inveti mai multe iar pe viitor nu vei mai pati faze de genu.