| Liquor a întrebat:

e o chestie urgenta si sper sa nu va plictiseasca povestioara mea.Ma numesc XYZ si am 18 ani.Mama mea si-a gasit pe cineva, ma inteleg super bine cu omul respectiv.La 2 luni dupa ce mama s-a cuplat cu el, am aflat ca el are un baiat care urmeaza sa vina in tara [ era in Spania la maica-sa ]. In fine, baiatul a venit, l-am cunoscut, era foarte retras deoarece era sedat de taica-su care avea impresia ca la 23 de ani daca bei o bere, esti cel mai mare vagabond si il tinea pe pastile. dupa ceva timp si multe critici din partea mamei, a renuntat sa il mai tina pe pastile ca sa stea inchis in casa.Problema e ca de cand e vorbaret. Ma simt atrasa de el si totusi, e baiatul prietenului mamei.Nu stiu ce sa fac dar turbez cand il vad ca umbla prin casa si intra la mine in camera sa vada ce fac si ma intreaba de vorba.el nu are prietena si vrea sa isi gaseasca pe cineva.Mama si taica-su au mai zis in gluma ca sa ma faca pe mine prietena lui...dar gluma e gluma si ce simt eu e real. Ce ma fac? Vreau sa afle ca am ceva sentimente mai profunde decat pentru un frate si as vrea sa stiu ca simte la fel.Dar nu sa ma judece gresit apoi.Adica e aiurea, ar trebui sa imi fie frate!crying

20 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
Problema este că societatea va interpreta relația voastră ca pe un incest.
Fă lucrurile pas cu pas. Pentru început spune-i băiatului ce simți.
Sfat: Nu-ți mai fă atâtea griji pentru că nimic nu e bătut în cuie!
O zi frumoasă!

| Liquor explică:

Ok, parinti nostri s-au despartit din cauze necunoscute, nu i-am spus nimanui ce simt pentru baiat, dar el acum nu mai da niciun sem.ma gandesc ca ii interzice taica-su...dar la 23 de ani sa fi cainele propriului parinte si sa nu ai dreptul la o opinie si la decizii proprii.mi se pare pe dos!

| CristinaCrisy a răspuns:

Dar parintii lor inca nu s au casatorit. nu stii poate peste o saptamana o sa se desparta. Eu zic sa incerci

| neutrino a răspuns:

Ei sunt 2 barbati (rude), care au venit la doua femei (rude). Ce este in neregula?

| Darkmagic a răspuns (pentru neutrino):

Damn... Vad ca trebuie sa explic ca pentru copii de 12 ani...
Bre! Lasati-va de dat raspunsuri, daca habar n-aveti, si bagati oamenii in ceata. happy
Repet:
Mama intrebatoarei, SE MARITA cu barbatul ala, si el ii devine tata VITREG.
In cazul asta, fiul acelui barbat, CE naiba credeti voi ca ii devine fetei? Vecin? laughing)
Pe bune acum, terminati cu prosteala? happy

O relatie de amor intre fiul lui, si fata ei daca cei doi se casatoresc, este interzisa si de societate, si de biserica, si de morala, si de orice vreti voi.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să îi spui viitorului frate că este lipsa de bun simţ şi de educaţie să intre în camera ta. Nimeni nu trebuie să intre în camera ta nicicând nu eşti acolo; cu cât mai mult când eşti în ea. Dacă nu te ascultă spune-l lui maică-ta şi lui taică-so.
Dacă conştiinţa ta îţi spune că este incest -şi aşa şi este- atunci cei care nu îţi respectă conştiinţa au ajuns mai rău decât animalele. Spune-le doar atât: că nimeni nu trebuie să treacă peste conştiinţa altuia. Spune-i şi acelui tânăr că dacă vrea să îşi facă o prietenă, motivul să nu fie altul decât căsătoria. E el pregătit pentru asta din toate punctele de vedere? Doar animalele se culcă unele cu altele fără obligaţia răspunderii, a căsătoriei.

| Darkmagic a răspuns:

E simplu...
Daca tu te cuplezi cu acel baiat, mama ta nu mai poate fi impreuna cu tatal lui.
Nu cred ca le-ar pica bine, ei fiind totusi doi adulti, si nici nu cred ca ar fi ok sa ascunzi fata de ei "sentimentele" pe care le ai pentru baiatul ala. In fond, daca ignori (SI AR FI BINE SA IGNORI) happy raspunsurile unor ametiti care te sfatuiesc sa incerci aceasta ineptie...ramai cu certitudinea ca daca mama ta se va marita cu acel om, "iubitul" iti va fi frate vitreg. Esti in stare sa traiesti cu chestia asta? happy

| didiDia a răspuns (pentru Darkmagic):

Chiar daca mama ei si tatal lui se casatoresc, tinerii tot nu vor fi frati vitregi. Fratii vitregi au un parinte comun.

| Darkmagic a răspuns (pentru didiDia):

Punand intrebarea din punct de vedere logic... Mama ei se marita cu omul ala, iar el ii devine tata vitreg. In cazul asta, fiul lui CE ii devine? happy

Sau mai simplu... "VÍTREG ~gă (~gi, ~ge) 1) (despre părinți și copii) Care nu este rudă de sânge, înrudirea rezultând dintr-o nouă căsătorie a unuia dintre părinți."
DEX, sorry. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, el nu are vreo legatura de sange cu tine, nu vad de ce nu ar fi posibila o relatie intre voi. Parintii vostrii se plac, voi va placeti, ce e rau in asta? Pana la urma, inimii nu-i poti porunci.

| Liquor explică (pentru anonim_4396):

Da dar sincer imi e foarte aiurea sa ii spun ..si in plus, nu stiu cum ar interpreta taica-su, un om de fata de care am destul de mult respect

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liquor):

Stiu ca e cam aiurea. Eu zic sa mai astepti, sa vezi cum te mai intelegi cu el, s ail cunosti mai bine si sa te asiguri ca il placi. Daca esti sigura i-ai putea spune si astepti rezultatul desi s-ar putea ca parintii vostrii sa nu va permita o relatie si el daca e mai retrasa asa, sa faca ce-i spune taica-su.

| HaHaGirl a răspuns:

Wow...e nasol ce zici tu cati ani ca sa-ti dau rasp concret?

| khwewljewew a răspuns:

laughing nu mi se pare anormal. Pana la urma nu aveti nicio treaba unul cu altul, nu sunteti rude, veriosori etc. Nu vad care ar fi buba thinking e perfect normal.

| trance04 a răspuns:

Eu nu iti spun decat atat si tu intelegi ce doresti tu. Cea mai buna metoda de a scapa de o tentatie, este satisfacerea eiwinking

| 69AnonimuS69 a răspuns:

De fapt inca nu ti-e frate si nu-ti va fi niciodata, decat daca tu vrei sa-l numesti asa. Mama ta nu s-a casatorit cu tipul ala. Profita! Daca va cuplati inainte sa se casatoreasca mama ta o sa aveti o reusita. Deci spune-i ce simti cand mai vine pe la tine prin camera sau cand sunteti singuri. Deci... Succes! big grin

| HaHaGirl a răspuns (pentru 69AnonimuS69):

Esti egoist/a ea trebuie sa aleaga intre fericcirea ei si a mamei ei

| Liquor explică (pentru HaHaGirl):

Uite cine stie! e chestia ca i-as spune mamei.La o adica 69anonimus69 are dreptate, nu`mi va fi frate decat daca vreau eu sa il numesc asa. Si totusi imi vine sa mor cand stam decat eu si el in camera. Are niste gesturi...gen ca aproape adormisem la el in pat [nu ma puteam dezlipi de perna care mirosea a parfumul lui] si s-a ridicat, m-a pupat pe frunte si mi-a zis somn usor ca el doarme dincolo la mine in camera, alta faza a fost cand mi-a imprumutat un tricou de al lui sa dorm in el.un tricou alb si foarte lung, m-a lasat sa ma schimb, apoi a venit la mine in camera sa vada cum imi sta in tricoul lui, a facut o glumita gen "fa o piruieta". m-a analizat, mi-a spus ca imi sta bine ..etc.

| HaHaGirl a răspuns (pentru Liquor):

Sincer cred ca ar trebui sa vb cu mama ta sa-i explici situatia...iar ea iti va spune ce sa faci o so sochezi putin sigur dar asta e ...inseamna (legat de gesturi)ca ori o face pe fratele protector ori pur si si smplu ii place cum arati si il atragi in oarecare masura sper sa revii saa sa-mi zici cum ai rezolvat problema ..iti urez succes si sa ai incredere in tine by the way inante de discutia cu mama ta incearca sa mai analizezi comportamentul lui fata de tine