| mapispeviata7 a întrebat:

Buna, o sa trec direct la subiect pentru ca am nevoie de niste sfaturi va rog foarte mult. Puteti sa ma credeți cum vreti ca chiar nu ma interesează, ma doare sufletul cand ma gandesc ca am relatie dar inca sufar dupa fostul si ma simt dezamăgita de mine cand ma gandesc ca am relatia asta doar ca sa ma vindec de fostul, eu nu sunt asa, in ultimii doi ani am suferit foarte mult, familie, relatii, prieteni etc, nu mai suport sa continui asa, ma simt ca un jeg ca sunt cu actualul si inca sufar dupa fostul, vreau sa l uit sa trec peste odata da cand incerc din toate rasputeriile sa l uit, sa trec peste, nu pot ma doare sufletul in modu așa de durere interioara frt, am atacuri de panica cand ma gandesc la treaba asta si plang fara sa vreau, nu mai vreau sa fiu asa, imi pare rau de persoana cu care sunt acum, da, il iubesc da nu pot uita ce am avut cu fostul, de ce? Nu inteleg de ce trebuie sa fie asa, nu mai vreau sa plang dupa el, NU MAI VREAU. Nu m-a tratat corect si nu inteleg de ce plang dupa el, chiar nu ma inteleg...crying(

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Poste pentru ca a ocupat locul lui Dumnezeu, idolatria ne devastează în cel mai profund mod. Roaga_te lui Dumnezeu sa te ierte pentru idolatria pentru acea persoana și sa îți curețe sufletul și mintea și trupul de consecințele acelei idolatria prin sângele Mantuitorului Hristos.cine vrea sa aibă o viata echilibrata îl pune pe Dumnezeu pe primul loc.Prima porunca, de a-l iubi pe Dumnezeu cu toată inima, tot sufletul și toată conștiința e și prima noastră nevoia. A fi Dumnezeu primul în închinarea noastră ne vindeca sufletul, ne face puternici și nevulberabili la fi doborât din cauza idolatrizarii oamenilor care se plictisesc de idolatria noastră și profita de noi și ne rănesc. Și eu am plâns doi ani după un tip care s-a însurat cu alta și asa am scăpat, cerând sângele Mantuitorului Hristos sa ma curateasca de idolatria. mea și m_am vindecat. Ai fi mai fericita dacă ai alege pe viitor sa respecți planul Lui și sa te implici sexual numai după căsătorie.

| Hyperion7 a răspuns:

Ai fost manipulată,de-aia.
Mai mult de atât,lasă și pe alții să îți intre la suflet,nu știi de unde sare iepurele.
Și pe lângă asta,da,într-o relație toxica+daca a fost și lungă, e normal sa te doară sufletul, dar nici nu trebuie sa disperi.
Învață că viața e nedreaptă și că uneori nu primim ceea ce meritam, dar asta nu înseamnă că viața o sa stea blocată (asta doar daca vrei tu, bineînțeles) pentru că, 1. nu merita și 2.Ai o viață, chiar crezi că e cea mai buna idee să ți-o consumi suferind după cineva care nu te apreciazăbig grin
Daca poate te pot ajuta, să-mi spui și discutăm mai multe, daca nu, e ok și așa.
Bafta multa!