| Alissonn a întrebat:

Eu folosesc "DIANE 35" de 1 an de zile, şi aş vrea să renunt la ele, sau macar sa fac o pauza mai mare decat cea pe care'o fac in fiecare luna de 7 zile. Aş dori sa ştiu cât timp mai sunt protejata după ce nu le mai iau. ( Iau Diane 35 ca şi anticonceptional. deşi am auzit cum ca ar fi un anti-androgenic, mai pe intelesul tuturor "un medicament impotriva hormonilor sexuali masculini" (androgeni) si nu anticonceptional.) as vrea sa ma lamuriti totusi daca este anticonceptional sau nu...

P. s : Le iau la recomandarea doctorului pentru a ma proteja de sarcina nedorita, nu pentru tratament pentru acnee sau altele...

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Protecție ai numai în perioada adminstrării acestor pilule contraceptive, poți rămâne însărcinată din luna următoare, organismul îți reia funcția fiziologică care acum este controlată prin hormonii artificiali pe care îi înghiți zi de zi.
Sfatul meu este să consulți tot medicul care ți-a prescris aceste pilule sau mergi la un centru de planing familial pentru a schimba metoda contraceptivă.
Poți folosi prezervativul.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este un anticonceptional cu doza mare de estrogeni care are, pe langa contraceptie si efect anti-androgenic. Nu poti intrerupe contarceptivele dupa ureche. trebuie sa mergi la medicul ginecolog (de preferat cel care ti le-a prescris) si el iti va spune cand sa le intrerupi. Esti protejata 7 zile dupa ultima pastila. practic incepand cu ziua din care trebuia sa iei prima pastila din noua folie, nu mai esti protejata.

| AbbyG a răspuns:

Nu vei fi protejata aproape deloc impotriva unei sarcini nedorite. Poate maxim o luna, dar eu nu as risca deloc.
Daca intrerupi anticonceptionalele ai grija sa le intreupi dupa ce termin folia inceputa, adica sa nu mai incepi alta dupa pauza de 7 zile, altfel poti risca sa-ti dereglezi menstruatia si sa ai sangerari puternice in timpul acesteia.

| Alissonn explică (pentru AbbyG):

Nu sunt protejata in saptamana in care nu le iau? Adica saptamana aia de pauza.

Daca le intrerup mi se deregleaza menstruatia? Sunt sanse sa raman inarcinata dupa o saptamana dupa ce le intrerup? adica chiar numai sunt protejata. ca totusi le-am luat 1 an de zile si ceva

| AbbyG a răspuns (pentru Alissonn):

Intr-adevar in cele 7 zile este protejata in urma ultimei folii de anticonceptionale, dar totodata functioneaza in acea perioada si metoda calendarului.
Nu conteaza cat timp iei anticonceptionale, ele actionaza doar in perioada in care le iei si nu creaza un fel de "imunitate" ca vaccinurile de exemplu.