| eusuntbillie a întrebat:

eu pe data de 4 iulie am avut un contact sexual PROTEJAT cu prezervativ cu iubitul meu. Când am avut acest contact trecuse o săptămâna de la ovulatie (cel puțin așa am calculat, nu știu cât de concludent e pentru ca eu nu am un ciclu menstrual tocmai regulat)
problema e ca îmi e foarte teama ca nu cumva atunci când a terminat (a terminat prin masturbare) sa nu-i fi atins cumva sperma si sa nu ma fi atins.
Am avut 2 menstruații de atunci (pe 6 iulie, care a venit mai devreme decât ma așteptam și pe 9 august) care au fost normale (5-6 zile iar primele 2 zile au fost mai abundente).
Problema mea este ca îmi e teama ca aceasta menstruație sa nu fie o menstruație falsa (acel ciclu peste sarcina de care am tot auzit).
Nu prezint simptome (doar mi se pare ca am sfârcurile puțin mai închise decât de obicei și ca mi-e greață dar este posibil sa am stări de rău din cauza nemancatului și a căldurii.
Pot fi însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca sexul a fost protejat prin folosirea prezervativului si cel mai probabil a fost intretinut in perioada infertilitatii absolute a ciclului, adica dupa ovulatie si dupa terminarea perioadei fertile, se poate afirma fara teama ca s-ar gresi, ca intr-o astfel de situatie formare a sarcimii este cert, sigur si precis 100% IMPOSIBILA. Acesta afirmatie este confirmata si intarita si de faptul ca ulterior s-au produs 2 menstruatii.
Fiindca conform afirmatiei tale cele 2 sangerari menstruale : ''au fost normale fiindca au tinut (5-6 zile iar primele 2 zile au fost mai abundente ) rezulta ca este cu totul/complet IMPOSIBIL sa nu fi fost menstruatii AUTENTICE. Trebuie sa stii/sa cunosti faptul ca menstruatia falsa/peste ciclu de care ai auzit si tu, este foarte slaba, foarte scurta (1-2 zile) si sangele eliminat este cu totul/complet diferit d.t.p.d.v. fata de sangele menstrual. Sanatate!

| eusuntbillie explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult pentru răspunsuri.
știu ca in general aceasta menstruație falsa tine puțin și e slab cantitativa dar am mai auzit căzuri in care femeile in cauza au avut menstruația normala in timpul sarcinii.
probabil răul mi-l autocauzez întrucât ma gândesc obsesiv la problema aceasta

| eusuntbillie explică (pentru eusuntbillie):

și in plus am abdomenul foarte tare și ma doare rău
doar ca e posibil sa fiu doar galonată

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să fii însărcinată dacă te-ai protejat.

| Ale5184 a răspuns:

Nu esti însărcinată. Sansele sunt aproape inexistente in cazul rau. Ai avut si menstruatii normale, nu de o zi doua si au fost si abundente. Linisteste-te ca nu e nimic

| Aghireirs a răspuns:

Stai calma ca nu esti însărcinată, și mie mii s-a întâmplat aproximativ la fel și nu am devenit insarcinata...
Nu ai de ce sa te temi
Funda?