| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Eu si prietena mea vrem sa o facem, ea are 15 ani, indata va face 16.
Dar ne este frica de o eventuala sarcina.
Trebuie sa ii vina ciclul zilele astea, poate chiar azi, si nu stim cand si cum sa o facem.
Ne puteti ajuta? Ofer funda

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu atentie urmatoarele explicatii este posibil sa intelegi in mod precis si corect in ce conditii si in care zile ale ciclului menstrual se poate forma o sarcina. Determinarea si cunoasterea momentului exact de producere a OVULULUI de catre foliculul ovarian ca urmare a procesului de ovulatie, va permite sa se determine PERIOADA FERTILA a oricarui ciclu menstrual. Insa in mod obligatoriu ciclul menstrual trebuie sa fie de tip REGULAT fiindca numai in acest caz se poate calcula PERIOADA FERTILA. De asemenea trebuie sa stii ca O SARCINA se poate forma/naste DOAR/NUMAI in cazul in care sperma ajunge IN vagin indiferent prin ce mod si numai in acele 4-5(6) zile fertile a oricarui ciclu menstrual, in care o femeie poate procrea, adica poate sa ramana insarcinata in cazul in care intretine contacte sexuale neprotejate si partenerul ejaculeaza sperma in vagin intentionat sau involuntar. Aceasta perioada poate fi determinata doar/numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, adica are mereu/constant aceeasi lungime cu acelasi numar de zile de fiecare data. Este stabilit stiintific ca in fiecare ciclu menstrual foliculul ovarian va produce INTOTDEAUNA DOAR O SINGURA DATA intr-un ciclu menstrual cel mai probabil UN SINGUR OVUL. Insa pot sa existe si exceptii foarte rare cand pot fi produse mai multe, adica 2 sau chiar mai multe ovule viabile (cand se formeaza sarcini cu geneni). Este stabilit/determinat stiintific foarte precis ca eliberarea ovulului se produce INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de data de incepere a urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual. Acea zi in care este produs ovulul se numeste zi de OVULATIE fata de care se determina perioada fertila. De asemenea este determinat stiintific si medical ca ovulul este viabil si poate fi fecundat incepand din momentul eliberarii din foliculul ovarian doar timp de 8-12 ore, rar 16 ore si foarte rar pana la maxim 24 de ore.
Daca nu exista prin preajma ovulului nici un spermatozoid si nu se produce fecundarea, ovulul nefecundat intra intr-un proces de imbatranire si degenerare rapida si in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza. O parte a resturilor de ovul sunt resorbite de tesuturile uterului, iar o alta parte se transforma in asa numitul corp galben care va produce in continuare hormonul feminin progesteron pana aproape de data pornirii menstruatiei. Un spermatozoid ajuns in uter si de acolo in trompa uterina poate supravietui in conditii ideale o perioada de maxim 5 zile, timp in care asteapta producerea/aparitiei ovulului. In concluzie aceste 5 zile (cat poate trai spermatozoidul) + 1 zi (cea a ovulatiei) + 1-2 zile (marja de eroare) = 7(8) zile reprezinta perioada fertila. Ultima zi a perioadei fertile este situata mereu cu FIX 14 zile inainte de ziua de incepere a menstruatiei ce va urma, insa este variabila fata de prima zi a menstruatiei avute, trecute. Pentru a intelege citeste cu atentie care pot fi situatiile care pot exista in functie de lungimea ciclului menstrual; ca de ex. : A.) in cazul celui mai scurt ciclu menstrual posibil d.p.d.v. medical cel de 21 de zile, ovulatia se va produce in a 7-a zi a ciclului (21-14=7) si astfel rezulta ca perioada fertila va fi intre a 2-a si 8-a zi a c.m., B.) in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile, in care ovulatia se produce in ziua a 14-a (28-14=14), rezulta ca perioada fertila va fi intre a 10-a si 15-a zi a c.m. si C.) in cazul unui c.m. lung de exemplu de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. (35 -14=21) si perioada fertila va fi intre a 17-a si 22-a zi a c.m. Calcularea PERIOADEI FERTILE se face la fel indiferent de lungimea oricarui ciclu mentrual. Sper ca am reusit sa fiu suficient de explicit si probabil ca vei reusi sa intelegi in cazul in care vei citi cu atentie explicatiile oferite. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Prezervativul e suficient. Şi necesar.
Şi o faceți oricând vreți voi.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca zici ca urmeaza sa vina menstruatia atunci e in perioada infertila. Totusi nu e cel mai placut lucru sa ti incepi viata sexuala cand esti pe stop. Ma gandesc ca nu vrei ca experienta sa fie jenanta pentru prietena ta ca oricum exista si discomfort si durere ca doar e prima oara si de regula asa se intampla. Eu zic sa asteptati dupa ce se termina menstra. Voi decideti pana la urma dar folositi protectie ca e mai sigur asa.

| filipeyre a răspuns (pentru HazelEyes77):

Trebuie sa folosim doar prezervativ sau trebuie sa ia si pastile?

| HazelEyes77 a răspuns (pentru filipeyre):

Doar prezervativ atat.

| alexandru0sorin a răspuns:

O faceti oricand, cu un prezervativ. e cea mai simpla metoda care sa fie si sigura, amice. nu te lasa captivat de tentatia de a te neprezervativa, e calea spre suferinta