| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!
Eu vorbesc de câteva luni cu un tip pe net, însă nu i-am mai răspuns de săptămâna trecută pentru ca vreau să opresc conversația. El îmi scrie în fiecare zi, chiar dacă nu îi răspund. De ce nu pricepe să mă lase în pace?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu ii spui asta. El nu stie ce sa inteleaga prin tacerea ta. Dar, se pare ca iti cam place si tie cand iti scrie.

| Jany123Jane a răspuns (pentru darrio2007):

Si tacerea e un raspuns.

| darrio2007 a răspuns (pentru Jany123Jane):

Unii inteleg asta dar unii nu.

| Adry05 a răspuns:

Am întâlnit și eu din ăștia laughing ori nu-i duce capu să-și dea seama, ori doar au impresia că nu vrei să scrii tu prima. dacă vezi că nu pricepe singur și ești sigură că nu mai vrei să ai nicio treabă, mai bine spune-i că nu mai vrei să vorbiți

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spune i clar ca numai vrei nimic de la el si nu il lasa sa i si faca sperante, este urît cum te porti cu el.

| Drimmero a răspuns:

E atat de greu sa-i spui ca vrei s-o termini cu el? Si apoi sa-i dai block? In special daca nu intelege semnalele de genul.

| Mosotti a răspuns:

Daca nu stie de ce nu mai raspunzi, inseamna ca o crede ce ai patit ceva, daca i-ai zis ca vrei sa intrerupi discutia si nu pricepe, inseamna ca de prost nu pricepe.
Si daca i-ai zis si nu pricepe, da-i block sau ignora-i mesajele, lasa sa scrie.
Daca nu ai zis si omu nu stie ce e cu tine, ar fi cazul sa-i spui.

| Sofer a răspuns:

Ii spui simplu ca nu vrei. Dar nu taci. Asa întarati oameni dacă nu le dai un răspuns clar. Câți ani ai?

| Jany123Jane a răspuns (pentru Sofer):

Iar imi raspunzi laughing) cum nu ma stii?

| Nemessys a răspuns:

E lipsa de respect si de maturitate din partea ta sa lasi asa o persoana fara sa nu-i zici nimic. Nu procedezi in cel mai frumos mod. Crezi ca daca i-ai spune direct ca nu mai vreti sa vorbiti, apoi sa vii si cu un argument, ai parea nepoliticoasa sau ce?

| Jany123Jane a răspuns (pentru Nemessys):

Cat de proasta poate fi o persoana, incat sa nu inteleaga motivul pentru care cineva s-a oprit brusc din a mai vorbi?

| Nemessys a răspuns (pentru Jany123Jane):

Intelege actiunea, dar nu si MOTIVUL. Adica DE CE te-ai oprit din a vorbi cu el. happy

Ti-ar placea ca si tie sa ti se intample la fel?

Eu daca as vorbi cu o femeie si brusc s-ar opri din vorbit cu mine si nu mi-ar mai raspunde la mesaje, as considera-o nesimtita si imatura. happy
Acum tu poate vrei sa spui ca exagerez si ca nu este nimeni obligat sa vorbeasca cu mine. Ai dreptate. Eu respect deciziile oricui, iar daca asta este diciza ei, o respect. Insa vreau doar un motiv. Tot ce cer de la ea este un mesaj de tip,, buna, vreau sa-ti spun ca nu mai vreau sa vorbesc cu tine deoarece (arugmentul x, y, z). Atat. ne luam ramas bun intr-un mod pasnic si fiecare isi vede de ale lui. Asa procedeaza doi oameni maturi si care au un gram de respect pentru cei din jur. Un avantaj pentru mine ar fi ca acea persoana m-ar ajuta sa-mi dau seama unde am gresit sau daca am gresit cu ceva, ca pe viitor, cand o sa mai vorbesc cu altcineva, sa nu mai reped aceeasi greseala. Omul trebuie sa invete din greseli. Lasand asa o persoana, practic o lasi cu mii de intrebari in cap,, daca a patit ceva? daca am gresit eu cu ceva? daca am scris ceva gresit?" Mai sunt si situatii cand cineva se plictiseste si pleaca, chiar daca persoana aia nu a facut nimic ca sa o supere.
Si de preferat ar fi sa fii sincera. Daca pur si simplu nu mai ai chef sa vorbesti cu acea persoan, spune-i asta, nu ca s-a intamplat nu stiu ce in viata ta persoana cand de fapt in realitate nu s-a intamplat nimic.
Nu stiu cati ani ai dar gestul asta este foarte imatur, facut de fetite de 14 ani.

| Jany123Jane a răspuns (pentru Nemessys):

Multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Nu toți pot să-și i-a un refuz. De aia e mai simplu pentru o fata sa-i de-a cu seen. I-a imagineazati daca tipul ii trimite mesaje incontinuu, cum ar reacționa dacă l-ar refuza urât. Ii da cu sapa-n cap.
De aia și multe dau Facebook numai sa scape de ei. Fata in fata mă refer.

| alexalx1234 a răspuns:

Ce personalitate are baiatul respectiv? E cumva genul de baiat grijuliu si atent de care fug toate fetele sau e genul ala care baga multa vrajeala tampita?

| Jany123Jane a răspuns (pentru alexalx1234):

Nu stiu, dar se "supara" din orice. Se supara ca ii spun ca e batran... diferenta dintre noi e de 17 ani.

| TLF92 a răspuns:

Spune-i si tu ca ai nevoie sa te imprumute cu o suma de bani, garantez ca te va lasa in pace! la mine a functionat de fiecare data laughing) cand fetele isi aduceau aminte ca mai exist in agenda lor de whatsup

| Jany123Jane a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri!