| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Exista in lumea asta relatii de iubire fara a exista si latura sexuala? In mod concret, cuplul se saruta, se imbratiseaza, sunt sentimente intre cei doi, isi ofera cadouri, petrec timp impreuna, se sustin reciproc, se respecta, dar pana a ajunge in pat unul cu celalalt, chiar si fara a dormi propriu-zis, fara a face nimic. Ce parere aveti? Multumesc tare mult!

Răspuns Câştigător
| Ganderoaica a răspuns:

Da, am văzut la prietenele mele mai mari încă de când eram mica, si încă sunt casatoriti. Faci asta fiindcă admiri, iubești și respecți pe cel de lângă tine si nu vrei sa murdaresti persoana de lângă tine cu dorintele tale starnite de latura sexuala sau sa-i invadezi intimitatea. Asta se numeste o o dragoste curată între doi tineri, in care nu intervine iubirea de sine care te face sa vezi in partener o persoana care sa-ti satisfacă nevoile. Eu am o părere mega-bună, mai bine sa fiti unul cu altul timizi, nesiguri și emotivi!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Exista in lumea asta relatii de iubire fara a exista si latura sexuala? In mod concret, cuplul se saruta, se imbratiseaza"

poate doar in filme și alea, slabe

| relian a răspuns:

Sint sentimente intre doua persoane, dar daca nu se ajunge in pat, in timp se duc acele sentimente.
Sentimentele alea se tin aprinse cu patu laughing fara pat deja se transforma in alte sentimente, de alea gen frate/sora, sau in sentimente de obisnuinta

Ca idee, ce tine doi oameni impreuna? Sentimentele desigur, dar astea la rindul lor nu-s toate la fel, sentimentele is diferite.

Doi oameni tineri stau impreuna asa cum ai aratat si tu, plimbari, saruturi etc si sex, astea sunt sentimentele alea de iubire, dragoste intre 2 parteneri.

Intre 2 parteneri activi sexual, nu poate exista alte sentimnte, decat astea de dragoste.Acestea apar datorita secretari unui hormon anume in capul fiecaruia.

Cind stai impreuna si nu mai este nevooie de implicare sexuala? Cind esti batrin si v-ati ramolit laughing scuelele nu mai functioneaza corespunzator, aveti impreuna zeci de ani de stat impreuna, atunci apar alte tipuri de sentimmnete, anume de obisnuinta, astea nu implica sex.
Aceste sentimente is date de alt hormon, deci is substante chimicel diferite, care dau sentimente diferite, rezultatul urmarit fiind cel care sa tina ambi impreuna.

Fiecare sentiment are rolul lui. Cele cand esti batrin numite si de obisnuinta is necesare pentru ca undes doi puterea creste laughing vorba ciontecului, dar chiar asa se intampla.

Concluzia? Nu exista dragoste fara sex, doar pupaturi, imbratisari, la un mom dat se duc de suflet, nu se poate.

Ar putea sa fie ceva, daca ambii parteneri simt la fel, dar aia inseamna deja sa gasesti pe cineva defect ca si tine laughing pentru ca un om tinar care sa nu faca sex, este un om defect, ceva nu este in regula cu acel om.

| VoidEternal a răspuns:

Dacă mă întrebi pe mine, o relație nu e completa fara sex.

Pentru că sexul nu e așa cum zice Ganderoaica doar satisfacerea poftelor. Se simte mirosul îndoctrinării religioase de la o posta in răspunsul ei.

Sexul, atunci când îl faci cu partenerul pe care îl iubești, este expresia supremă a intimității, este simbolul acceptării totale și dărâmarea tuturor zidurilor pe care le-ai construit in jurul tău. Este conexiunea supremă dintre doi oameni, fizică, psihică și emoțională, pentru că nu poți desparte fizicul de metafizic.

Dacă vei primi răspunsuri de la virgini și baticoase normal că ei îți vor spune că se poate fara, pentru că nu știu ce este sexul de fapt, nu au trăit experiența la adevăratul ei nivel.

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Da exista si fara a exista obiectul concret (lumea fízica). Acele senzatii/experiente se activeaza fara sa mai fie prezent obiectul extern (fantasme, fictiuni).

Experienta se separa de lumea fízica. Perceptia este indirect relationata cu eveninentele sau obiectele externe. Empiristul Helmholtz spune ca tot timpul ne gandim ca vedem obiecte in fata noastra ca si cum ele trebuie sa fie prezente pentru a reproduce aceleasi imagini, observatii, scene. El vorbeste de eroarea si inselaciunea iluziilor. Si Freud are de-a face cu lucrurile astea cand vorbeste de Id, ego and super-ego si lumea externa (principiul de realitate). Spune ca Id se poate separa de principiul de realitate.

Noi in viata cautam rezolvarea problemelor (cauza eficienta a lui Aristotel). Daca nu ar exista o eficienta, rezolvare a problemelor...am murii in tensiuni, necesitati, irezolitii, incongruente. Primele cauze sunt desteptari de energii care pun in miscare semnale nervoase (actiuni, miscari, pulsiuni, impeturi, motiuni).

Terapia si Medicina cauta sa ne TRANSFORMAM in echilibru, ataraxie, viata, sanatate nu in perturbari. Intrebarea este daca ne putem noi polariza pe partea animalica. Aristotel vorbeste despre o scara somn-veghe si pune placerea in echilibru. Aceasta constanta de echilibru se poate altera daca merge in directia de VEGHE. In directia de veghe se afla stresul, tensiunile, furtunile, focul, stari alterate de constiinta. Iar in polul SOMNULUI se afla depresia, slabiciunea, moartea, coma. Cand reincarnam ne mai putem intoarce la origine sau o uitam? Ne gandim ca evolutionam spre ceva bun insa cand ne trezim ajungem la medici.

Deci invata sa fii abila si eficienta nu sa te umplii cu primele doua cauze, probleme a lui Aristotel pe care nu poti sa le termini cu cauza eficienta si finala. Ca dupa aceea apare pulsiunea lui Freud care cauta purificarea (cauza finala). Deci in loc sa inveti cuvinte, elemente, léxica, detalii si descriptii, invata categoríi, structurii, modele si fii mai mai sintética ca sa intelegi functionalismul lucrurilor. Ceea ce inveti aici este o experienta a intelepciunii (episteme) nu o experienta spatiala a organismului (invatare spatiala). Un registru sau o invatare nu a corpului/somatica ci a logosului.

Entropia (termodinamica) ne spune ca dezordinea este contrara ordinii. Mecanica clasica (nu mecanica cuantica) spune ca universul este determinat, Exista o cauza ORIZONTALA care sustine universul. Nu putem sa mergem pe VERTICAL asa ca Demonul lui Laplace care nu respecta Legile Naturii. Charles O. Frake vorbeste despre actul de a intra intr-o casa. El spune ca exista o orizontalitate (intram pe usa nu pe geam) doar hotilor le plac actele verticale. Vectorul are o directie, sageata pentru ca exista o orientare (camp vectorial). Mecanica Cuantica care ne explica miscarile spun ca putem face ce vrem, insa nu este chiar asa. Daca soarele nu isi respecta orizontala se poate distruge universul. Filmul Seven Samurai (1954) ne explica aceasta logica.

Emergentismul ca filozofie ne spune ca exista niste aparitii care pot iesi la suprafata si pot pune organismul in stare de stres. Hans Selye spune ca exista anumite pertubari/suferinte/dureri/sindromuri care epuizeaza organismul. Spune ca aceasta emergenta nu este facuta sa fie prioritara pentru organism ci secundara pentru anumite situatii punctuale. Cu cat reductionam emergenta cu atat ne pastram in starea vitala.

Un copac sau o limba sunt structurii/modele care sunt alcatuite din mai multe elemente. De exemplu taxonomia copacului este alcatuit din rame, frunze, crengi, culoare, etc. Daca as elimina un element, modelul nu ar mai fi acelasi. De la Logos nu de la Physis. Physis are in ea aceste elemente sau ordine insa dusmanul o poate face sa uite de ele.

| Robert2526 a răspuns:

Am o prietena fix asa, doar ca nu ne sarutam. Daca te saruti duci relatia spre altceva. Nu vad de ce te-ai saruta daca nu doresti mai mult